Her türlü bütçeye ve de zevke hitap eden bu devasa şehirde gerek sırt çantalı gezginlere, gerekse lüks gezmeyi sevenlere yönelik binlerce otel mevcut.

Bangkok’un Sultanahmet’i denilebilecek ünlü backpacker bölgesi Khao San Road (Banglamphu) sırt çantalı gezginlerin bir numaralı tercihi. Burada gecesi 120 baht’tan başlayan konukevlerinde kalmak mümkün. Biraz daha lüksü tercih eden, fakat tarihi yerlere ve eğlenceye yakın olmak isteyenler de giderek daha fazla Banglamphu’yu tercih ediyorlar, bölgedeki lüks seviye otellerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Şehir merkezinde kalmayı, alışveriş merkezlerine yakın olmayı ve raylı ulaşım seçeneklerini kullanmayı tercih eden turistler ise Siam SquareSukhumvit & Silom bölgelerini tercih ediyorlar. Buralarda yüzlerce lüks veya orta seviye seçenek bulmak mümkün.

Ayrıca, ev konforunu arayan veya Bangkok’ta uzun dönem konaklamak isteyenlere yönelik olarak çok sayıda stüdyo oda veya lüks daire de bulunuyor. Condo veya Serviced Apartment olarak bilinen bu evler haftalık veya aylık olarak kiralanabiliyorlar.

Haziran-Kasım arası düşük sezon olduğu için bu dönemde %50’ye varan indirimler olabiliyor. Ayrıca, internet üzerinden rezervasyon yapıldığı takdirde de genelde indirimler oluyor.

Otel derecelendirme kodları: 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

BANGLAMPHU (PHRA NAKHON)

Bangkok’ta ucuz konaklama denince ilk akla gelen yer kuşkusuz ünlü backpacker getosu Khao San Caddesi. Eski gezginlerin tarihi yerlere yakın olmak için seçtikleri bu cadde ve etrafı zamanla sırt çantalılara hizmet veren yüzlerce konukevi, seyahat acentesi, restoran ve barla dolmuş.

Bugün sadece Khao San değil, yakınlarındaki Rambuttri Caddesi, Rambuttri Sokağı, Samsen Caddesi gibi yerler de hem ucuz, hem de orta seviye ve lüks konaklama için yüzlerce seçeneğe sahip.

Banglamphu gece hayatı ve eğlence bakımından da Bangkok’un en hareketli yerlerinden. Bölgenin belki de tek dezavantajı ise raylı sistemlere uzak olması, bu yüzden ulaşım için taksi, tuk-tuk, tekne ve otobüs gibi seçenekleri kullanmak gerekiyor.

Khao San Caddesi (Thanon Khao San)

bangkok-khao-san-road-otelleri
Bölgenin kalbi olan Khao San Caddesi günümüzde tam bir karnaval alanı halinde ve eğlence neredeyse sabaha dek sürüyor. Bu yüzden de direkt olarak caddeye bakan oteller oldukça gürültülü olabiliyor.

Önerilen Oteller: Buddy Lodge (3), Rikka Inn (3), Khaosan Palace (3), Khaosan Park Resort (3), Siam Oriental Inn (2), Charoendee Hostel (2), New Joe (1)

Rambuttri, Tani ve Kraisi Caddeleri (Thanon Rambuttri, Tani ve Kraisi)

Khao San’ın üst paralelindeki cadde olan Rambutri genellikle orta seviye konaklama seçeneklerine sahip. Burası Khao San’a göre çok daha sakin, ancak canlı müzik barları sebebiyle geceleri biraz hareketleniyor.

Tani ve Kraisi ise Tay karakterinin baskın olduğu, fazla turistik olmayan caddeler. Bu iki caddede çeşitli hosteller de bulunuyor.

Önerilen Oteller: Viengtai (3), Sleep Withinn (3), Villa Cha-Cha (3), Sakul House (3), Suneta Hostel (2), NapPark Hostel (2), Rambuttri House (2)

Chakrapong Caddesi (Thanon Chakrapong)

Yukarıda bahsedilen caddelerin bağlı bulunduğu ana cadde olan Chakrapong üzerinde daha çok İsrailli gezginlere özel konukevleri bulunuyor. Ayrıca birkaç ucuz ve lüks seviye seçenek de mevcut, ancak burası ana cadde olduğu için biraz trafik gürültüsü olabiliyor.

Önerilen Oteller: Baan Chart (3), Buddy Boutique Inn (3), Pannee Lodge (2), Four Sons Place (2), Pannee House (2), Rainbow Hostel (1)

Rambuttri & Chana Songkhram Sokakları (Soi Rambuttri ve Chana Songkhram)

bangkok-rambuttri-otelleri
Wat Chana Songkhram tapınağının etrafında yer alan Soi Rambutri hem daha sakin bir ortam arayan, hem de tüm curcunaya kısa bir yürüyüş mesafesinde olmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Günümüzde Rambutri sokağı Banglamphu bölgesinde konaklamak için en iyi ve ekonomik seçeneklerden. Ayrıca burayı Phra Athit caddesine bağlayan Soi Chana Songkhram sokağı üzerinde de bazı konukevleri bulunuyor.

Önerilen Oteller: Wild Orchid Villa (2), Erawan House (2), Mango Lagoon Place (2), New Siam 3 (2), BB House (2), Lamphu House (2), New Siam 1 (1), Baan Sabai (1), Bella Bella House (1), New My House (1)

Phra Athit Caddesi (Thanon Phra Athit)

Chao Phraya nehrine paralel olan Phra Athit caddesi üzerinde çeşitli orta seviye konukevleri bulunuyor, ancak ana caddeye bakan odalar trafik yüzünden biraz gürültülü olabiliyor. Nehir kıyısında ise oldukça kaliteli birkaç lüks otel bulunuyor.

Önerilen Oteller: Navalai River Resort (4), Riva Surya (4), New Siam Riverside (3), New Siam 2 (2), Phra Athit Mansion (2), Thara House (2), New Merry V (1)

Phra Sumen & Samsen Caddeleri (Thanon Phra Sumen & Samsen)

bangkok-samsen-otelleri
Samsen Caddesi üzerindeki sokaklarda çok sayıda otel bulunuyor. Bu sokaklar tamamen turistlere hitap etmiyorlar, normal Tay evleri çoğunlukta. Bu yüzden buralardaki konukevleri gerçek Tay kültürü ile iç içe olmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle kanal kıyısında bazı lüks oteller bulunuyor. Nehir kıyısı tarafında ise konukevleri çoğunlukta. Ayrıca Phra Athit caddesinin devamı olan Phra Sumen caddesi üzerinde de birkaç otel bulunuyor.

Önerilen Oteller: Nouvo City (4), Chillax Resort (4), Diamond House (3),  Korbua House (3), Queen Suriya’s Castle (3), Old Bangkok Inn (3), Tara Place (3), Baan Chantra (3), Penpark Place (3), Lamphu Tree House (3), Fortville (2), Sam Sen Sam Place (2), K.C. Guesthouse (2), Khaosan Baan Thai (2), Sivarin (2), Riverline (1)

PATHUMWAN

Bangkok’un merkezi olan Pathumwan bölgesi AVM’lere yakın olmak ve Gök Treni/Metro’yu aktif olarak kullanmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Ancak bu bölgede gece hayatı namına fazla bir şey yok.

Siam

bangkok-siam-square-otelleri
Bangkok’un ana AVM’lerinin bulunduğu bu bölgede genelde lüks seçenekler bulunuyor. Ancak, Jim Thompson Evi yakınlarındaki Soi Kasemsan 1 sokağında oldukça hesaplı konukevleri de mevcut.

Önerilen Oteller: Pathumwan Princess (5), Siam Kempinski (5), Centara Grand (5), VIE (5), Sukosol (5), Siam@Siam (4), Lit (4), Asia (4), Novotel (4), Ibis (3), Patumwan House (3), Lub d Hostel (2), Wendy (2), White Lodge (1), Pranee (1), Bed ve Breakfast (1)

Chidlom ve Ploenchit

bangkok-phloen-chit-chit-lom-otelleri
Siam ve Sukhumvit arasında yer alan, ultra elit AVM’lerin & elçiliklerin bulunduğu bu bölgede genelde sadece lüks seçenekler bulunuyor.

Önerilen Oteller: Holiday Inn (5), Swissotel (5), Four Seasons (5), InterContinental (5), Sivatel (5), Centre Point (5), Hansar (5), Plaza Athenee (5), Conrad (5), Arcadia (4), Tenface (4), Courtyard (4), Bangkok City (3)

Pratunam

bangkok-siam-square-otelleri
Siam bölgesinin hemen kuzeyinde bulunan ve Pathumwan’ın diğer bölgelerine göre biraz daha salaş olan bu bölgede daha çok giyim üzerine çok sayıda AVM bulunuyor.

Önerilen Oteller: Amari Watergate (5), The Sukosol Hotel (5), Pullman Bangkok King Power (5), Novotel Bangkok Platinum Pratunam (4), Centre Point Pratunam (4), GLOW Pratunam (4), Aphrodite Inn (3), NAP Hotel (3), Bangkok Travelers Phayathai (3), Bed Station Hostel (2), Bed@Town Hostel (2), Movylodge (2), Good Day Hostel (1), In a Box Hostel (1)

SUKHUMVIT (WATTHANA)

Sukhumvit caddesi Havaray ve Metroyu aktif olarak kullanmak isteyenlerin yanı sıra, gecelerini hareketli geçirmek isteyenlerce de tercih ediliyor. Oldukça uzun bir cadde olan Sukhumvit’i Ratchadapisek Caddesi ikiye bölüyor.

Batı Sukhumvit

bangkok-asagi-sukhumvit-otelleri
Bu bölgede çok sayıda lüks ve orta seviye konaklama seçeneği bulunuyor. Ancak Soi 4-23 sokakları arasındaki bölge, Nana gibi go-go bar mekânlarının varlığı sebebiyle seks turistleri tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca bölgedeki çoğu otel saatlik olarak da kullanılıyor. Bu yüzden Batı Sukhumvit çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir.

Önerilen Oteller: Sheraton Grande (5), Grand Millenium (5), Landmark (5), JW Marriott (5), Ariyasom Villa (4), Dream (4), Majestic Grande (4), Ambassador (4), Fortuna (3), Baan Sukhumvit (3), City Lodge (3), Stable Lodge (3), Sacha’s Hotel Uno (3), Fusion Suites (3), Suk 11 (2), Atlanta (2), Bed Bangkok Hostel (2)

Doğu Sukhumvit

bangkok-yukari-sukhumvit-otelleri
Genelde lüks otellerin bulunduğu doğu Sukhumvit, batıya göre çok daha sakin ve de elit. Caddenin doğu uçlarındaki Thong Lo ve Ekkamai gibi caddelerde ise oldukça lüks gece kulüpleri bulunuyor.

Önerilen Oteller: Emporium Suites (5), Maduzi (5), S31 (5), Euginia (5), Imperial Queen’s Park (4), Park Plaza Sukhumvit (4), Silq (4), Seven (4), St. James (3), Napa Place (2), HI-Sukhumvit Hostel (2), Nana Chart (2)


SILOM (BANG RAK)

Bangkok’un finans merkezi olan Silom bölgesi ve Chao Phraya nehri arasındaki bölgede çok sayıda lüks ve orta seviye konaklama seçeneği bulunuyor

Nehir Kıyısı

bangkok-silom-nehir-kiyisi-otelleri
Chao Phraya nehri kıyısında, 10 yıl boyunca aralıksız olarak dünyanın en iyi oteli seçilmiş ve de Michael Jackson’dan Prenses Diana’ya dek pek çok ünlüyü ağırlamış olan ünlü Mandarin Oriental gibi Bangkok’un en lüks otellerinden bazıları bulunuyor.

Önerilen Oteller: Mandarin Oriental (5), Millennium Hilton (5), Lebua (5), Shangri-La (5), Royal Orchid Sheraton (5), Peninsula (5), Centre Point (5), Bossotel (3), P&R Residence (3), New Road (3), Swan (2), River View (2)

Silom

bangkok-silom-sathorn-lumphini-otelleri
Silom caddesi üzerinde çeşitli orta ve lüks seviye oteller bulunuyor. Bu bölge Patpong gibi eğlence mekanlarına yakınlığı sebebiyle de tercih ediliyor, fakat gözle görülür seks turizmi sebebiyle Patpong civarı çocuklu aileler için uygun olmayabilir. Ayrıca Patpong civarında çok sayıda gay bar ve gay dostu otel de bulunuyor.

Önerilen Oteller: Crowne Plaza (5), Dusit Thani (5), Siam Heritage (4), Holiday Inn (4), Residence (4), Narai (4), Silom Serene (4), Triple Two (4), Swiss Lodge (4), Montien (4), Tarntawan (4), Baan Saladaeng (3), Rose (3), La Residence (3), Silom Serene (3), Heritage (3), For You (2), Lub d Hostel (2), Urban House (2), Smile Society Hostel (2), HQ (1)

Sathorn & Lumphini

bangkok-lumphini-otelleri
Sathorn caddesi ve Lumphini parkı civarında genellikle lüks seviye oteller bulunuyor. Bu bölgede ucuz konaklama arayanlar ise Soi Ngam Duphli civarına göz atabilirler. Burası Khao San Road’dan önce Bangkok’un ilk sırt çantalı gezgin bölgesiymiş ve çoğu oldukça yaşlanmış olan konukevleri halen hizmet veriyorlar.

Önerilen Oteller: Sukhothai (5), Oriental Residence (5), Metropolitan (5), Sofitel So (5), Banyan Tree (5), Siri Sathorn (4), Ibis Sathorn (4), Luxx XL (4), Glow Trinity (3), Pinnacle (3), Malaysia (2), Penguin (2), ETZzz Hostel (2), Lek 3 (1)


ÇİN MAHALLESİ (YAOWARAT)

Bangkok’un renkli Çin mahallesinde çeşitli orta ve lüks seviye konaklama seçenekleri bulunuyor. Ancak burası oldukça hareketli ve gürültülü bir bölge.

Önerilen Oteller: Grand China Princess (4), Shanghai Mansion (4), Centra Central Station (4), Chinatown Hotel (3), @ Hua Lamphong (3), Check Inn China Town (3), SK Boutique Mahanakhon (3), Siam Classic Hostel (3), River View Guesthouse (2), Krungkasem Srikrung (2), Loftel 22 Hostel (2)