Son derece kaotik bir trafiğe sahip olan Bangkok’taki en uygun ulaşım araçları kuşkusuz raylı sistemler. Viyadükler üzerinden giden Havaray, son derece modern Metro hattı ve Havaalanı Raylı Bağlantısı birçok yere çabuk ve de ferah bir şekilde ulaşmanızı sağlıyorlar.

Diğer bir güzel ulaşım alternatifi ise Chao Phraya Nehir Tekneleri. Ayrıca Kanal Tekneleri de şehir merkezine gitmek için oldukça kullanışlı. Halk otobüsleri ise özellikle Khao San Road’da kalan sırt çantalı gezginler için ucuz bir ulaşım alternatifi.

Bangkok’ta şehiriçi özel ulaşım içinse taksi & tuk-tuk gibi çeşitli alternatifler var. Ayrıca şehir içindeki ve dışındaki turistik yerleri gezmek için günlük olarak taksi veya şoförlü araba/minibüs kiralamak da mümkün. Ancak özellikle 7.00-9.00 ve 17.30-20.00 saatleri arasında yol vasıtalarını kullanmamakta fayda var, çünkü trafik genelde tamamen kilitleniyor.

TOPLU ULAŞIM

bangkok-ulasim-haritasi


Havaray (BTS SkyTrain)

BTS at Nana

bangkok-gok-treni-haritasi

Viyadükler üzerinden giden havaray, Bankgok’un kaotik trafiğine alternatif olarak hızlı, rahat ve ferah bir yolculuk sağlıyor. Ayrıca şehri tepeden görmek için de güzel bir imkan sunuyor. Havaray Sukhumvit Hattı ve Silom Hattı olmak üzere 2 hattan oluşuyor ve de çeşitli noktalarda metroya aktarma yapılabiliyor. Çalışma saatleri 6.00-24.00 arası.


bangkok-gok-treni-bilet

Tek kullanımlık kart: Eğer havarayı nadiren kullanacaksanız bu en mantıklı seçenek. Tek kullanımlık kart ücretleri gideceğiniz yere göre 15-50 baht arasında değişiyor. Kartınızı almak için resimdeki gibi otomatları kullanmanız gerekiyor. Eğer bozuk paranız yoksa gişelerden paranızı bozdurabilirsiniz. Kartınızı almak için otomattaki haritada gitmek istediğiniz istasyonu ve yanında yazan numarayı bulun. Daha sonra otomatta bu miktarın olduğu düğmeye basın ve de istenen ödemeyi yapın. Ödeme yapıldıktan sonra kartınız size verilecektir. Daha sonra turnikelere gidin ve de kartınızı yuvaya sokun, okunduktan sonra size geri verilecek olan kartınızı sakın atmayın. Gitmek istediğiniz istasyona geldiğinizde çıkış turnikelerinde kartınızı tekrar yuvaya sokun, bu sefer kartınız turnikede kalacaktır.

Rabbit Card: Eğer Bangkok’ta uzun bir süre geçirecekseniz ve havarayı sık bir şekilde kullanacaksanız, Rabbit Card alabilirsiniz. Rabbit Card’ın avantajı, her seferinde otomatlardan bilet almaya gerek kalmaması. Rabbit Card’a arzu ettiğiniz kadar para yükleyebiliyorsunuz ve seyahatlerinizde ücret otomatik olarak karttan düşüyor. Ayrıca Rabbit Card ile çeşitli seyahat paketleri satın almak da mümkün. 30 gün boyunca geçerli olan paketlerde 15 yolculuk 315 baht, 25 yolculuk 475 baht, 40 yolculuk 680 baht ve 50 yolculuk 800 baht ücretli. Yeni bir Rabbit Card alırken 50 baht ücret ve 50 baht kart depozitosu alınıyor. Rabbit Card havarayın yanı sıra McDonald’s restoranlarında, Big C süpermarketlerinde, Siam Paragon yemek alanı ve süpermarketinde de geçerli. Karta para yükleme işlemi havaray gişelerinin yanı sıra bu yerlerden de yapılabiliyor.

Ayrıca, gün içerisinde limitsiz olarak seyahat etmenizi sağlayan One-Day Pass isimli kartlar da satılıyor. 1 gün süreyle geçerli olan kartların fiyatı 130 baht.

Metro (MRT)

bangkok-metrosu-mrt

bangkok-metro-haritasi

Tren istasyonundan başlayan ve de çeşitli noktalarda havaray ile kesişen tek hatlık metro da oldukça modern ve de kullanışlı. Metro 6.00-24.00 saatleri arasında çalışıyor.

Günlük limitsiz kartlar: Eğer bir veya birkaç gün boyunca sürekli olarak metroyu kullanacaksanız bu kartlar size uygun olabilir. Limitsiz kart fiyatları 1 günlük 120 baht, 3 günlük 230 baht, 30 günlük 1000 baht şeklinde. Kartlar ofislerden alınabilir.


bangkok-metro-bileti

Tek kullanımlık jeton: Eğer metroyu nadiren kullanacaksanız bu en mantıklı seçenek. Gişelerden jeton alabileceğiniz gibi otomatları da kullanabilirsiniz. Dokunmatik otomat ekranından gideceğiniz istasyonu seçtiğiniz zaman ödeme tutarı belirtiliyor. Ödemeyi yaptıktan sonra size otomattan plastik bir jeton veriliyor. Giriş turnikelerinde bu plastik jetonu okutuyorsunuz ve de gideceğiniz destinasyona kadar yanınızda tutuyorsunuz. Gideceğiniz durağın çıkış turnikesinde ise jetonu delikten atıyorsunuz, jeton turnikede kalıyor. Tek kullanımlık jeton ücretleri 15-40 baht arası.

Havaalanı Raylı Bağlantısı (Airport Rail Link)

bangkok-havaalani-rayli-baglantisi

bangkok-havalani-rayli-baglanti-haritasi

Suvarnabhumi’den şehir merkezindeki Sukhumvit, Siam Square veya Silom gibi bölgelerdeki otelinize gitmek için havaalanı raylı bağlantısını kullanabilirsiniz. Havalanının en alt katında bulunan raylı bağlantı 06.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Raylı bağlantı Şehir Hattı (City Line) ve Ekspres Hat (Express Line) olmak üzere 2 hattan oluşuyor. Şehir hattı tüm istasyonlarda duruyor ve en son istasyon olan Phaya Thai’ye ulaşmak yaklaşık 30 dakika sürüyor. Ekspres hat ise Makkasan veya Phaya Thai istasyonlarına hiç durmadan yaklaşık 15-18 dakikada gidiyor.

Makkasan istasyonundan metro ya, Phaya Thai istasyonundan ise havaray a aktarma yapabilirsiniz. Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road ’a gidecekseniz, Phaya Thai’de indikten sonra taksi veya tuk-tukları kullanabilirsiniz. Veya Phaya Thai’den 503 nolu halk otobüsü ile Khao San Road’a ulaşabilirsiniz.

bangkok-metro-bileti

Tek kullanımlık jeton: Gişelerden jeton alabileceğiniz gibi otomatları da kullanabilirsiniz. Dokunmatik otomat ekranından gideceğiniz istasyonu seçtiğiniz zaman ödeme tutarı belirtiliyor. Ödemeyi yaptıktan sonra size otomattan plastik bir jeton veriliyor. Giriş turnikelerinde bu plastik jetonu okutuyorsunuz ve de gideceğiniz destinasyona kadar yanınızda tutuyorsunuz. Gideceğiniz durağın çıkış turnikesinde ise jetonu delikten atıyorsunuz, jeton turnikede kalıyor. Ücretler Ekspres Hat için 150 baht, Şehir Hattı içinse gideceğiniz yere göre 15-45 baht arasında değişiyor.

Chao Phraya Nehri Tekneleri (Chao Phraya Express/Tourist Boat)

bangkok-chao-phraya-nehir-tekneleri

bangkok-tekne-haritasi

Bangkok’ta ulaşım için diğer bir alternatif Chao Phraya nehri üzerinde yolcu taşıyan tekneler. Özellikle Rattanakosin bölgesi ve Çin Mahallesi’ndeki tarihi eserleri görmek için bu tekneleri kullanabilirsiniz. Nehirde bayraksız, turuncu bayraklı, yeşil bayraklı, mavi bayraklı ve sarı bayraklı olmak üzere 5 hat bulunuyor.

Bayraksız hat tüm duraklarda duruyor, diğer hatlar belirli duraklarda duruyor. Tarihi eserleri görmek için inilmesi gereken durakların çoğu turuncu bayraklı hat ve mavi bayraklı turist hattı üzerinde bulunuyor. Turuncu bayraklı hat için tek seferlik bilet ücreti 15 baht. Ayrıca 150 baht karşılığında mavi bayraklı turist teknesi hattını gün boyunca limitsiz olarak kullanmak da mümkün.

Saen Saep Kanalı Tekneleri (Khlong Saen Saep Express Boat)

bangkok-kanal-tekneleri

bangkok-kanal-haritasi

Özellikle Khao San Road bölgesinde kalanlar için diğer bir uygun ulaşım biçimi Saen Saep kanalı üzerinde hizmet veren tekneler. Altın Dağ (Golden Mount Wat Saket) yanındaki duraktan kalkan tekneler ile şehir merkezindeki Siam Square gibi bölgelere trafiğe takılmadan kolayca ulaşmak mümkün. Bilet ücretleri 14-22 baht arasında değişiyor.

Otobüs

bangkok-halk-otobusleri

khao-san-road-otobus-duraklari

Özellikle sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’da konaklayan ve de para tasarrufu yapmak isteyenler için diğer bir alternatif halk otobüsleri. Buradan şehir merkezine raylı sistem olmadığı için Siam Square gibi bölgelere otobüsle ulaşmak mümkün. Fakat taksiler gibi otobüsler de tıkalı trafikte uzun süre bekleyebiliyorlar. Ayrıca bazen durağa gelmeleri de uzun zaman alıyor.

Otobüsler değişik renklerde bulunuyorlar. Turuncu renkteki klimalı otobüsler en rahat olanlar. Mavi-sarı ve mavi-krem rengi otobüsler de rahat alternatifler. Kırmızı ve beyaz-mavi otobüsler ise klimasızlar. Ödeme her otobüste bulunan biletçilere yapılıyor. Bilet fiyatları klimasız otobüsler için 7-8 baht, klimalı otobüsler içinse 11-24 baht arasında değişiyor.

Normal otobüsler genelde 05.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyorlar. Ayrıca 24 saat hizmet veren çeşitli gece otobüsü hatları da var. Mesela Khao San Road’dan Sukhumvit’e gitmek için oldukça kullanışlı olan 2 nolu otobüs 24 saat hizmet veriyor. Khao San Road (Banglamphu) bölgesindeki otobüs duraklarını haritada görebilirsiniz.

ÖZEL ULAŞIM

Taksi

bangkok-taksileri

Klimalı Bangkok taksileri, özellikle uzun mesafeleri ferah bir şekilde kat etmek için uygun bir alternatif. Taksiler değişik renklerde bulunuyorlar. Yeşil-sarı taksiler sürücülerin kendilerine ait araçları. Kırmızı-mavi taksiler ise değişik sürücüler tarafından şirketlerden kiralanıyorlar. Bu tür taksiler şirketler tarafından idare edildiği için genelde belli bir standartları oluyor. Bireyler tarafından idare edilen yeşil-sarı taksilerin ise belli bir standartları pek olmuyor.

bangkok-taksi-ucretleri

Taksimetre 35 baht’tan açılıyor ve ilk 2 km bu fiyata dahil. Daha sonra ise km başına 5 baht yazılıyor. Trafik sıkışıklığı olduğu ve saatte 6 km hızın altına düşüldüğü takdirde ise dakika başına 1.25 baht ücret yazılıyor. Otobandan gidildiği takdirde de ücreti müşterinin geçiş ücretini ödemesi gerekiyor. Tüm taksilerde bulunan km başına ücret tablosunu ve örnek averaj fiyatları aşağıda görebilirsiniz.

Khao San Road – Siam Square: 60 baht
Khao San Road – Çin Mahallesi: 50 baht
Khao San Road – Hua Lamphong: 50 baht
Khao San Road – Patpong: 70 baht
Khao San Road – Pantip Plaza: 70 baht
Khao San Road – Chatuchak Pazarı: 115 baht
Khao San Road – Sukhumvit (Asok): 95 baht
Khao San Road – Güney Terminali: 120 baht
Khao San Road – Kuzey Terminali: 90 baht
Khao San Road – Suvarnabhumi Havaalanı: 300 baht
Khao San Road – Don Mueang Havaalanı: 300 baht

Türkiye’de ve tüm dünyada olduğu gibi, Bangkok’ta da kimi taksiciler müşterileri kazıklamaya çalışabiliyorlar. Mesela bazen gereksiz yere yolu uzatıp ücreti arttırmaya çalıştıkları oluyor. Tüm taksilerin ön camında sürücünün resimli lisansı bulunuyor. Dolandırıldığınızı hissettiğiniz takdirde buradaki numarayı not alıp telefonla gerekli yere bildirebilirsiniz.

Otellerin ve turistik yerlerin önlerinde bekleyen taksileri kullanmamakta fayda var. Bu taksiciler genelde fiks bir fiyat söylüyorlar ve de taksimetreyi açmayı reddediyorlar. Bu yüzden en iyisi etraftaki ana caddelerden birine çıkmak ve de burada bir taksiyi durdurmak. Taksiyi durdurduktan sonra ön kapıyı açın, nereye gitmek istediğinizi söyleyin ve de “meter” demeyi unutmayın. Taksici bunu ya kabul edecektir ya da fiks bir fiyat söyleyecektir. Fiks fiyat söylerse başka bir taksi durdurun ve tekrar deneyin.

Günübirlik olarak taksi kiralama imkanı da bulunuyor. Şehir içindeki turistik yerleri veya şehir dışındaki eğlence parklarını bu şekilde gezebilirsiniz. Genelde 6-8 saat civarı taksi kiralama ücreti pazarlık yeteneğinize göre 1200-1500 baht civarında oluyor.

Akıllı telefon aplikasyonlarını kullanarak taksi çağırmak da mümkün. Easy Taxi ve Grab Taxi, sadece ekstradan 20 baht ücret alıyorlar. Uber ise normal taksilere göre biraz daha lüks bir servis. Bu yüzden toplam ücret de normal taksilere ödenenden yaklaşık 1.5 kat daha fazla oluyor. Aynı firmanın yeni başlayan UberX isimli servisi ise, yolcuları normal taksilerden dahi daha ucuz bir fiyatla taşımayı vaat ediyor.

Tuk-Tuk

bangkok-tuk-tuk

Her ne kadar son derece eksantrik gözükseler de, tuk-tuklar muhtemelen çok da fazla kullanılmamasında fayda olan vasıtalar. Tuk-tukçuların büyük bir bölümü turistlere daima yüksek fiyatlar söylüyorlar ve de pazarlığa pek yanaşmıyorlar. Tuk-tuklara hangi mesafe için ne kadar ücret ödenmesi gerektiğini yerliler biliyorlar fakat turistler bu konuda deneyimsizler. Bangkok’un son derece kirli havasında bu her tarafı açık vasıtalarla sehayat etmenin sağlık açısından çok faydalı olmadığı da aşikar.

Ayrıca turistik bölgelerdeki tuk-tukçuların büyük bir kısmı terzi veya kuyumcu dükkanlarıyla anlaşmalı, bu yüzden tarihi bir mekanı gezmek için yola çıkıp kendinizi bu dükkanlardan birinde bulmanız gayet olası. Eğer düşük bir fiyata size belirli bir tur öneriliyorsa, bilin ki bu turun içinde birkaç kuyumcu veya terzi dükkanı da var. Öte yandan, eğer yol boyunca 2-3 dükkanda durup sadece içeri girip çıkmak konusunda bir sıkıntınız yoksa, tuk-tuklar ucuz ulaşım için bir alternatif olabilirler. Tuk-tuk şöförleri bu tip dükkanlara getirdikleri müşteri başına komisyon veya benzin fişi alıyorlar. Sadece bu konuyu şöförle baştan konuşmayı ve anlaşmayı ihmal etmeyin.

Tuk-tukların avantajları da yok değil, mesela son derece yoğun olan Bangkok trafiğinde taksilere göre daha kıvrak bir biçimde hareket edebiliyorlar. Ayrıca özellikle geceleri yollar boşken tuk-tuk yolculuğu keyifli olabiliyor.

Şoförlü Araç ve Minibüs

tayland-havaalani-limuzin-servisi

Bangkok’taki çok sayıda özel firmadan şoförlü araba veya minibüs kiralamak mümkün. Güvenilir firmalardan olan Oriental Escape‘in yakıt dahil ücretlerini aşağıda görebilirsiniz.

Ücretler
Mesafe
/
Süre
BANGKOK BÖLGESİARABAMİNİBÜS
StandartYöneticiAileStandartYöneticiAile
Standard Car - Click to DetailsExecutive Car - Click to DetailsFamily Car - Click to DetailsStandard VanExecutive VanFamily Van
30 km.Bangkok Havaalanı – Şehir Merkezi / Otel9001,2001,2001,4001,6001,600
30 km.Şehir Merkezi / Otel – Bangkok Havaalanı9001,2001,2001,4001,6001,600
04-06 saatBangkok şehir merkezi içinde transfer (saat başına)225300300350400400
07-10 saatBangkok şehir merkezi içinde transfer (saat başına)210250250325350350
11-15 saatBangkok şehir merkezi içinde transfer (saat başına)200225225300325325

Ayrıca, Suvarnabhumi havaalanının 2. katında bulunan limuzin servisi gişesinden 24 saat boyunca şoförlü lüks araçlar kiralanabiliyor. BMW 7 Serisi, Mercedes E Sınıfı, Toyota Camry, Nissan Teana, Isuzu Mu-7 Toyota Commuter ve Nissan Urvan gibi 4-8 kişi arası yolcu alabilen modeller arasından seçim yapılabiliyor.

Ücretler araç modeline göre değişiyor ve km başına hesaplanıyor. Bu araçlarla Pattaya’ya gitmek de mümkün ve ücret yaklaşık 2000 baht. Aşağıda havaalanı sitesinden alınmış olan resmi ücretleri görebilirsiniz.

Ücretler
(Km / Baht)Luxury SedanSPVSedanVanSUV
BMW
series 7
MERCEDES-BENZ
E-Class
LONDON
CAB
TOYOTA
Camry
NISSAN
Teana
TOYOTA
Commuter
NISSAN
Urvan
ISUZU
Mu-7
1. 151000800600600600500
> 30 – 3522001600120011001200950
> 35. 40250017001400130014001050
> 45. 50300021001700150016001300

Motosiklet Taksi (Moto)

bangkok-motosiklet-taksi

Motosiklet taksiler çeşitli kısa destinasyonlar için oldukça kullanışlı bir çözüm. Bangkok’ta birçok uzun caddenin başında motosiklet taksiler bekliyor ve de 15 baht gibi bir ücrete sizi caddenin sonuna kadar götürüyorlar. Mesela Bangkok TC Büyükelçiliği’ne ulaşmak için önce metroyu, sonra da caddenin başında bekleyen moto’ları kullanabilirsiniz.