Koh Phangan’da konaklamak veya gezmek için her zevke hitap eden çok sayıda göz alıcı tropikal plaj bulunuyor. Plajlara dolmuşlarla veya teknelerle ulaşmak mümkün.

Güneydoğu bölgesinin merkezi ve adadaki en kalabalık yerleşim birimi olan Haad Rin plajı ünlü Dolunay Partisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Yakınlardaki Ban Tai ve Ban Kai plajları da bölgede düzenli partiler olması sebebiyle genç kesimi kendine çekiyor.

Her kesime hitap eden Thong Nai Pan plajları doğu bölgesinin yıldızı konumunda. Haad Tien ve Haad Yuan diğer popüler doğu plajları.


koh-phangan-adasi-haritasi

Batı plajları ise eşsiz gün batımı manzaraları ve kıyıya paralel olan oldukça uzun bir mercan resifinin sağladığı şnorkel imkanları ile öne çıkıyorlar. Fakat mart ayından sonra bu plajlarda sular çekildiği için yüzme imkanları pek iyi olmuyor. Özellikle küçük Koh Ma adasının etrafı en iyi şnorkel imkanlarına sahip. Haad Yao batı kıyısındaki en hareketli plaj, Sri Thanu civarı ise daha çok yoga-detox meraklıları tarafından tercih ediliyor.

Thong Sala kasabasından plajlara songthaew dolmuş fiyatları yaklaşık olarak şöyle:

Haad Rin: 150 baht / Baan Tai ve Baan Kai: 100 baht / Thong Nai Pan: 250 baht / Haad Yao/Haad Salad: 150 baht / Mae Haad: 150 baht / Chalok Lum: 150 baht

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

GÜNEY KIYISI

1. Rin Plajları (Haad Rin Nai, Haad Rin Nok ve Haad Seekantang)

koh-phangan-adasi-haad-rin-plaji

koh-phangan-haad-rin-plaji-haritasi

Dolunay Partisi ile meşhur olmuş Haad Rin gecelerini hareketli geçirmek isteyenler için birebir. Adanın güneydoğu ucundaki burunda bulunan bölgede Haad Rin Nok (Sunrise), Haad Rin Nai (Sunset) ve Haad Seekantang (Leela) adlarında üç plaj bulunuyor. Tüm plajların bağlı bulunduğu Baan Haad Rin kasabasında ise yüzlerce bar, restoran ve acente bulunuyor.

Gün doğumu plajı olarak da bilinen Haad Rin Nok ünlü Full Moon Party’ye de ev sahipliği yapan oldukça güzel bir plaj. Buranın güney kesiminde parti için müzik sağlayan yan yana dizilmiş onlarca bar ve kulüp var. Konaklama opsiyonları ise kuzey kısmında toplanmış durumdalar.

Nok’tan yürüyerek ulaşılabilen ve gün batımı plajı olarak da bilinen Haad Rin Nai ise adadaki diğer muadillerine göre biraz vasat bir plaj. Buradan Koh Samui adasındaki Big Buddha plajına feribotla ulaşmak mümkün, fakat limanın varlığı yüzünden deniz ve kumsal pek temiz değil. Ancak hesaplı konaklama arayanlar için plajda uygun bungalov seçenekleri var.

Leela plajı olarak da bilinen Haad Seekantang ise, huzur arayan fakat aynı zamanda tüm curcunaya yakın mesafede olmak isteyenler için uygun olan güzel ve sakin bir plaj.

Haad Rin’e Full Moon Party döneminde gelmeyi düşünüyorsanız birkaç hafta öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Parti döneminde bu bölgede kalacak yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.

Önerilen oteller: The Coast Resort (4), Palita Lodge (3), C Villas (3), Sarikantang Resort (3), Tommy Resort (3), Star Dormitory (2), Napp Inn (2), Yoghurt Home 3 (2), Haad Rin Hill Bungalow (1)

2. Ban Tai ve Ban Kai Plajları (Ao Ban Tai ve Ao Ban Kai)

koh-phangan-adasi-ban-tai-plaji

Haad Rin ve Thong Sala’nın ortasında bulunan bu plajlar çevrede sürekli düzenlenen partilere yakın olmak isteyen, fakat Haad Rin’i fazla kalabalık ve yapılaşmış bulanlarca sıkça tercih ediliyorlar.

Koh Phangan’daki en hesaplı hesaplı bungalov seçenekleri de genelde bu bölgede bulunuyor, ancak deniz yüzmek için fazla sığ olabiliyor. Ayrıca Ban Tai balıkçı köyünde alışveriş imkanları da bulunuyor.

Full Moon Party dışında adada periyodik olarak düzenlenen diğer partiler olan Half Moon FestivalBlack Moon Culture, Shiva Moon Party ve Jungle Experience bu bölgede yapılıyorlar.

Önerilen oteller: Sunshine Residence (4), Le Divine Comedie Beach Resort (3), Orchard House (3), Hard Road Cafe (2), Rung Arun Resort (2), Catz Rasta Hostel (1)

BATI KIYISI

3. Wok Tum ve Hin Kong Plajları (Ao Wok Tum ve Ao Hin Kong)

koh-phangan-adasi-hin-kong-plaji

Thong Sala kasabasından kuzey batıya doğru ilerlerken ilk karşılaşılan plajlar olan Wok Tum ve Hin Kong denizin sığ olması sebebiyle konaklama için çok fazla tercih edilmiyorlar. Ancak burada bulunan Ananda yoga merkezi oldukça popüler. Deniz kıyısındaki The Jam isimli barda ise hafta sonlarında sahneye çıkarak diğer müzisyenlerle doğaçlama yapma imkanı bulunuyor.

4. Sri Thanu Plajı (Ao Sri Thanu)

koh-phangan-adasi-sri-thanu-plaji

Bir balıkçı köyü olan Sri Thanu çeşitli sakin bungalov tesislerine ev sahipliği yapıyor. Bu bölge adada bungalov kiralayarak uzun dönem kalanlar tarafından da sıkça tercih ediliyor. Laem Son isimli küçük tatlı su gölü ve son derece popüler olan Agama Yoga merkezi de bu bölgede bulunuyor.

Önerilen oteller: Shanti Boutique Hotel (3), Seaflower Bungalows (3), Nice Sea Resort (2), Moon Beach Resort (2), Benjamin’s Hut (2)

4. Chao Phao Plajı (Haad Chao Phao)

koh-phangan-adasi-haad-chao-phao-plaji

Chao Phao diğer bir güzel batı bölgesi plajı. Buraya yaklaşık 100 m uzaklıkta şnorkel için uygun bir mercan resifi bulunuyor.

Önerilen oteller: Sunset Hill Boutique Resort (4), Sea Garden Resort (3), Sunset Cove Resort (2), Comon Bungalow (2)

5. Son Plajı (Haad Son)

koh-phangan-haad-son-plaji

Gizli Plaj (Secret Beach) olarak da bilinen bu küçük plaj son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Üzerinde sadece birkaç bungalov bulunan plaj yüzmek ve güneşlenmek için sıklıkla tercih ediliyor. Plajdan önceki tepede bulunan manzara noktasından ise plajı tüm güzelliği ile görmek mümkün.

5. Yao Plajı (Haad Yao West)

koh-phangan-adasi-haad-yao-plaji

koh-phangan-haad-yao-plaji-haritasi

Müthiş bir gün batımı manzarasına sahip Haad Yao kuzey batı bölgesinin önde gelen plajlarından. Uzun Plaj (Long Beach) olarak da bilinen Haad Yao’nun açığındaki mercan resifi bu plajı şnorkel tutkunları için de çekici kılıyor. Ayrıca plaj batı kıyısının en hareketli gece hayatına sahip.

Önerilen oteller: High Life Resort (4), Haad Yao Villa (3), Longbay Resort (3), Shiralea Backpackers Resort (2)

5. Salad Plajı (Haad Salad)

koh-phangan-adasi-haad-salad-plaji

Haad Salad batı kıyısının en güzel ve sakin plajlarından birisi.

Önerilen oteller: Salad Hut (4),  P&K Resort (3), Green Papaya Resort (3), Haad Salad Villa (2)

6. Mae Plajı ve Ma Adası ( Ao Mae Haad ve Koh Ma)

koh-phangan-adasi-mae-haad-plaji

Milli deniz parkı statüsünde olan Koh Ma adası Koh Phangan’daki en iyi şnorkel imkanlarına sahip. Bu küçük adanın etrafında renkli bir sualtı yaşamı var, zaman zaman zararsız köpekbalıkları ve su kaplumbağaları görmek bile mümkün. Ada karaya sular çekilince ortaya çıkan kumdan bir patika ile bağlı.

Koh Ma’nın bağlı olduğu Mae Haad ise gündüzleri hareketli, geceleri oldukça sakin bir plaj.

KUZEY KIYISI

7. Chalok Lum Plajı (Ao Chalok Lum)

koh-phangan-adasi-chalok-lum-plaji

Chalok Lum plajı yaklaşık 2.5 km uzunluğunda. Buradaki balıkçı köyünde taze ve hesaplı deniz ürünleri bulmak mümkün. Ayrıca buradaki iskeleden yakınlardaki plajlara tekne ile ulaşılabiliyor.

8. Khom ve Khuat Plajları (Haad Khom ve Haad Khuat)

koh-phangan-adasi-haad-khuat-plaji

Chalok Lam’dan bir sonraki koy olan Haad Khom’a longtail tekeneler ile Chalok Lam’dan  ulaşılabiliyor.

Koh Phangan’ın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Bottle Beach’e de tekne ile Chalok Lam veya Haad Rin’den ulaşmak mümkün. 800 m uzunluğundaki bu sakin plaj daha çok adada uzun dönem kalanlar ve aileler tarafından tercih ediliyor.

DOĞU KIYISI

9. Thong Nai Pan Plajları (Ao Thong Nai Pan Yai ve Noi)

koh-phangan-adasi--thong-nai-pan-plaji

Bozuk bir orman yolunda ulaşılabilen Thong Nai Pan koyları son derece güzel ikiz plajlara sahip.

Yai (Büyük) kısmı genelde ailelerden tarafından tercih ediliyor. Burada oldukça lüks konaklama seçenekleri var. Noi (Küçük) kısmı ise her kesim tarafından tercih edilen ve daha hareketli bir gece hayatına sahip olan plaj. Ayrıca burası adadaki yıl boyunca en iyi yüzme imkanına sahip plajlardan.

Thong Nai Pan plajlarına Koh Samui adasındaki Mae Nam’dan hareket eden Thong Nai Pan Express teknesiyle de ulaşmak mümkün.

Önerilen oteller: Santhiya Resort ve Spa (5), Anantara Rasananda Resort ve Spa (5), Buri Rasa (4), Phuwadee Resort ve Spa (3), Havana Beach Resort (3), Thongtapan Resort (2),

10. Than Sadet Plajı (Haad Than Sadet)

koh-phangan-adasi-haad-than-sadet-plaji

Bu plaj Than Sadet Milli Parkının kıyısında bulunuyor. Bu bölge ünlü V. Rama gibi Tayland krallarının da favori tatil bölgesiymiş ve buralardaki kayalara mühürlerini işletmişler.

Than Sadet plajına Thong Nai Pan yolundan başlayan bozuk yoldan veya Thong Nai Pan Express teknesi ile ulaşmak mümkün.

11. Tien Plajı (Haad Tien)

koh-phangan-adasi-haad-tien-plaji
Bu güzel ve sakin koy uluslararası üne sahip yoga-detox merkezi The Sanctuary‘ye ev sahipliği yapıyor. Plaja Haad Rin’den longtail teknelerle yaklaşık 150 baht karşılığında ulaşılabiliyor. Ayrıca Thong Nai Pan Express teknesi ile de ulaşmak mümkün.

11. Yuan Plajı (Haad Yuan)

koh-phangan-adasi-haad-yuan-plaji

Haad Tien’den bir sonraki koyda bulunan bu nefes kesici plaja da Haad Rin’den longtail teknelerle ulaşılabiliyor. Ayrıca Thong Nai Pan Express teknesi bu plajda da duraklıyor.