Koh Phi Phi Haritası & Ulaşım

 

Yazar:

 

Daha Büyük Görüntüle

Phi Phi adalarını oluşturan Koh Phi Phi Don & Koh Phi Phi Leh Krabi açıklarında bulunmaktadır. Adalar Krabi vilayetine bağlıdırlar.

 

ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Koh Phi Phi’ye en yakın havaalanı Krabi Kasabası yakınlarında bulunuyor. Air Asia veya Nok Air gibi ucuz havayolları ile Bangkok’tan buraya uçabilir & de sonrasında feribotla Koh Phi Phi Don’a geçebilirsiniz.

Ayrıca Phuket’e uçtuktan sonra feribotla Koh Phi Phi Don’a da geçebilirsiniz.

 

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok’taki Güney Otobüs Terminalinden kalkan devlet otobüsleri ile Krabi Kasabasına veya Phuket’e ulaştıktan sonra feribot ile Koh Phi Phi Don’a geçebilirsiniz.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan turist otobüslerini ise kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente & otellerde oldukça ucuz fiyatlara kombine biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

 

Feribot

tayland-feribotlari

Koh Phi Phi Don’a feribotla Phuket, Krabi, Railay, Ao Nang, Koh Lanta gibi yerlerden ulaşmak mümkün.

guney-tayland-feribot-haritasi

Phuket feribot ücretleri 400 baht civarında & yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Krabi feribot ücretleri ise 300-350 baht civarında & yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Koh Lanta feribot ücretleri ise 300 baht civarında & yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Feribotları kullanarak Phi Phi’den Malezya’daki Langkawi adasına dek ulaşmak mümkün.

 

 

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Tekne (Longtail)

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Koh Phi Phi Don küçük bir ada olduğu için birçok yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Ancak adanın etrafındaki bazı plajlara sadece longtail adı verilen tekneler ile ulaşılabiliyor.

Adanın merkezi olan Ton Sai’den Haad Yao plajı yaklaşık 100-200 baht, Laem Thong 800 baht, Haad Rantee 500 baht tutuyor.

Bir longtail tekneyi özel olarak 3 saatliğine kiralamak yaklaşık 1200 baht, tüm gün için kiralamaksa yaklaşık 2500 baht tutuyor.