Dünyanın en güzel tropik adalarından olarak kabul edilen Koh Phi Phi adası, aslında Krabi açıklarında bulunan iki adet adadan oluşuyor: Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh.

Doksanları yılların ortalarına kadar sadece az sayıda maceraperest turistin ziyaret ettiği fazla gelişmemiş bir ada olan Koh Phi Phi Don, ünlü The Beach filminin gösterime girmesinden sonra Tayland’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

Fakat bu hareketlilik fazla uzun sürmedi, 2004 yılındaki tsunami’de Phi Phi kelimenin tam anlamıyla yerle bir oldu. Tayland’da bu büyük felaket sırasında en çok zarar gören yer olarak hafızalara geçen Phi Phi, aradan geçen süreden sonra tekrar eski ihtişamlı günlerine döndü ve de turistler eskisi gibi buraya oluk oluk akmaya başladılar.

Konaklama imkanlarının bulunduğu ana ada olan Koh Phi Phi Don her sınıftan gezginlere hitap ediyor. Adanın hareketli bir gece hayatına sahip olan merkezi Ton Sai daha çok genç sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Adanın etrafındaki sadece tekne ile ulaşılabilen Long Beach ve Laem Thong gibi plajlar ise daha çok üst yaş grubu ve aileler tarafından tercih ediliyor.

The Beach filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan ünlü Koh Phi Phi Leh adası ise konaklamaya açık değil. Adaya sadece günübirlik tekne turları ile Koh Phi Phi Don’dan ulaşılabiliyor. Bu cennet gibi tropik adadaki muhteşem plajlar ve lagünler ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.