13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24324
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  13 Kasım 2015 tarihinden itibaren, yeni bir çoklu girişli Tayland turist vizesi (METV) uygulamaya konuldu.

  Tek girişli turist vizesi (SETV) de eskisi gibi alınabilecek, ancak 2 ve 3 girişli vizeler yürürlükten kalktılar.

  Çoklu girişli vize 6 ay süre ile geçerli olacak. Bu süre içerisinde Tayland’dan istenilen sayıda çıkış-yeniden giriş yapılabilecek. Ancak ülkeye her girişte maksimum 60 gün kalma hakkı olacak. Bu süre Tayland göçmen bürolarından 1900 baht karşılığında 30 gün daha uzatılabilecek.

  Türkiye’de Tayland Ankara Büyükelçiliği ve Tayland İstanbul Konsolosluğu‘ndan hem tek girişli hem de çok girişli turist vizesi almak mümkün. Çoklu girişli vize ücreti 200$ ve tek girişli vize ücreti 40$ olarak belirlenmiş durumda.

  Türkiye’den çoklu girişli ve tek girişli turist vizesi alabilmek için gereken belgeler şunlar:

  1. En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport ya da seyahat belgesi
  2. 1 adet pasaport fotokopisi
  3. 1 adet tamamlanmış başvuru formu
  4. Son 6 ayda çekilmiş, pasaport ölçülerine uygun 2 adet başvuru sahibine ait vesikalık (4 x 6 cm)
  5. Tayland gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
  6. Tayland’da konaklama rezervasyonu
  7. Son 6 ayda gerçekleşmiş finansal akış kaydı ve bankada en az 800 USD bulunduğuna dair maddi güvence belgesi. Aile fertlerinin toplamı son 6 ayda gerçekleşmiş finansal akış kaydı ve bankada en az 1,600 USD bulunduğuna dair maddi güvence belgesi.
  8. ***ÇOKLU GİRİŞ Vize için: Başvuru sahibinin bankada en az 5700 Amerikan Doları tutarında parası bulunduğunu kanıtlayan banka hesap cüzdanı (son 6 ayın hesap hareketlerini içeren)
  9. ***ÇOKLU GİRİŞ Vize için: Başvuru sahibinin çalıştığı firmadan aldığı ve iş durumunu, ünvanını, firmadaki pozisyonunu v.s. belirten antetli kağıda yazılmış iş mektubu)
  10. Türkiye’de geçerli olan oturma izninin 1 kopyası (varsa)
  11. Gerekli görülen durumlarda ve uygun zamanda ek belgeler istenebilir.

  – Başvuru sahibi, sunduğu her belgeyi ve her sayfasını onaylamak zorundadır.
  – Başvuru sahibi vize başvurusunu şahsen gelerek yapmalıdır. Sanal ortamda yapılan başvurular geçerli sayılmaz.

  #24402
  boonme

  merhaba
  tek girişli 2 aylık turist vizesi almayı düşünüyorum.bir ay da immigration dan uzatacagım bkk ta.

  biletim 18 ocakta 3 aylık aldım emirates. vize için ankara konsolusluga ne zaman müracatım uygundur acaba?
  enter befor olayı ne kadar süre için?

  #24403
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Tek girişli vizenin veriliş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Tayland’a giriş yapmanız gerekiyor. Önemli olan nokta bu, uzatmayı enter before tarihinden sonra da yapmak mümkün.

  Gidiş tarihinizden 1 hafta kadar önce başvuru yapabilirsiniz mesela, isterseniz daha erken de yapabilirsiniz. Vizeyi Ankara’daki elçiliğin yanı sıra İstanbul’daki fahri konsolosluktan da almak mümkün.

  İyi günler

  #25104
  zeze

  Merhabalar,
  benim çoklu girişle ilgili kafam çok karıştı. 5ocak gidiş – 28şubat bangkok dönüşlü biletim var fakat ben seyatimin bir arasında Kamboçyaya geçmeyi planlıyorum. Anlamadığım ilk girişte 30 günlük vize veriyorlar fakat ben Kamboçyaya gidersem tekrar dönüşümde vize almamda sıkıntı yaşıyorum sanırım. Bir yerdede karayoluyla geçince kamboçyadan 15 günlük vize verdiklerini yazıyorardı. Onun dışında türkiyeden 2 aylık alırsam vizemi yine giriş çıkış yapsam sorun oluyormu?
  ben bu seyahat tarih aralığımda en mantıklı olarak ne yapmalıyım ?
  çok teşekkürler çok güzel bir site 🙂

  #25105
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Planınızı Tayland ve Kamboçya’da geçirmeyi planladığınız süreleri dikkate alarak yapabilirsiniz.

  Evet, Kamboçya’dan Tayland’a geri karayolu ile giriş yaparsanız 15 gün kalma hakkınız oluyor. Bunu aşmanın bir yolu, AirAsia gibi bir low-cost havayolundan ucuz uçak bileti almak olabilir. Böylece Tayland’a yeniden girişinizde yeni bir 30 gün kalma hakkı alabilirsiniz.

  Diğer bir alternatif ise, Tayland’da 30 gün kalma hakkınızı bir 30 gün daha uzatmak olabilir. Mesela bu şekilde Tayland’da 1.5 ay kadar kalıp sonra Kamboçya’ya geçebilirsiniz. Veya Türkiye’den tek girişli turist vizesi de alabilirsiniz, bu vize ile de 2 ay kalma hakkınız var. Ancak Tayland dışına çıktığınız zaman vize kullanılmış oluyor, yani Tayland’a yeniden giriş yaparken bu vizeyi kullanamazsınız.

  İyi günler

  #26741
  Anonim

  Bilgi için teşekkürker

  #27590
  Anonim

  Merhaba Tayland’a vizesiz olarak geldim kapıda verilen 1aylık hakkımı kullandım 1.ayın sonun da koh samui’de 1900 baht karşılıgında 1 ay daha uzattım 19Mart 2016’ya kadar.peki bundan sonrası için ne yapabilirim daha uzun süre kalabilmek için?

  #27591
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Şu an sizin için en iyi seçenek komşu bir ülkeden turist vizesi almak olacaktır. Samui tarafında kalıyorsanız, Malezya’da Penang’a gidebilir ve turist vizesi alabilirsiniz. Turist vizesi ile Tayland’da 2 ay kalabilirsiniz ve 1 ay da uzatabilirsiniz.

  Ayrıca Laos’tan da turist vizesi alabilirsiniz.

  İyi günler

  #27762
  Anonim

  Merhaba Keremcan Bey…
  Bir sorum olacak…
  Temmuz 17 de eşimle Doha Aktarmalı Bangkok biletim var…
  Geri dönüşüm ise 6 Ağustos Bangkok’tan İstanbul’a…
  Şimdi çoklu giriş denilince kafam karıştı…
  Benim biraz Tayland’da vakit geçirip hava yoluyla Malezya veya Singapur’a geçip bu ülkelerden tekrar Bangkok’a gelip İstanbul’a dönmek gibi bir planım var…
  Bunun için ben çoklu giriş mi almam gerekiyor…
  Yoksa zaten vizesiz kalış süresini geçmediğim için sıkıntı olmuyor mu ???

  #27764
  Anonim

  Az önce okudum başka bir arkadaşa cevap vermişsiniz hava yoluyla geri döndüğünüzde artı 30 gün kalış hakkı veriliyor diye.. peki istanbuldan taylanda geldim havayolu ile 5 gün sonra malezyaya geçtim hava yolu ile malezyada 5 gün kaldim karayolu ile tekrar taylanda girmek istersem sorun olurmu.. yani cok girişli vizeye ihtiyacım var mı karayolunu tercih ettiğim için… teşekkürler…

  #27765
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle şunu söyleyeyim, bu konu elçiliklerden alınan turist vizeleri ile ilgili. 30 gün vizesiz kalış hakkından bağımsız bir konu. Yani sizin endişelenmenize gerek yok.

  Karayolu ile komşu bir ülkeden Tayland’a giriş yaptığınız zaman 15 gün kalma hakkı alıyorsunuz. Sadece havayolu ile girişlerde 30 gün veriliyor.

  Malezya’dan Tayland’a tabii giriş yapabilirsiniz. Ancak bu girişte kullanılan Sadao sınır kapısı maalesef Tayland’daki en problemli sınır kapısı. Burada genelde bazı spesifik milletlerden insanların yanlarında 20,000 baht nakit para olması isteniyor. Yanınızda bu miktar yoksa ise 200 baht rüşvet alınıyor.

  Ben yaklaşık 3 ay önce bu kapıdan Tayland’a giriş yaptım. Türk olduğum için beni sıradan ayırdılar, gümrük bürosunda form doldurttular. Ayrıca da pasaportun arasına 200 baht koyarak rüşvet vermem gerekti. Türklerin sorgulanması durumu halen devam ediyor mu bilmiyorum, ancak size 20,000 baht’ı %90 soracaklardır. İsterseniz yanınızda bu miktarı bulundurabilirsiniz, yanınızda bu kadar para taşımak istemiyorsanız da 200 baht rüşveti vermekten başka yapacak bir şey yok.

  Sorgulama halen devam ediyorsa da, bu yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlem. Ancak gümrük görevlisi sabrınızı sınamaya çalışabiliyor, bu yüzden sinirlenmemekte ve sorulara sakince cevap vermekte fayda var. Formu doldurduktan, sorulara cevap verdikten ve 20,000 baht gösterdikten sonra girişinize izin veriliyor.

  İyi günler

  #28533
  Ceren

  Kalabıldıgım kadar uzun kalabilmek için 6 aylık multiple vize almayı planlıyorum.
  1-Çalıştığımı ispatlayan bir evrak istiyorlar ama yoksa onun yerine ne koyabılırız? Bayan olmam avantaj olurmu?
  2-Uzatmalarla 8. Ayımda bittikten sonra aynı şekilde 6 aylık multiple vizeyi Malezya’dan veya başka yakın bır ülkeden alabilirmiyim? Yoksa Bangkok’ta göçmen ofisine başvurup başka bir işlemmi yapmam gerekir?
  3-Hesapta para göstermek gerekli tabiiki ,o hesabı Tayland bankalarından birinde baht hesabı açarak gösterebılırmıyım? ( Work permit olmadan bankada hem paramı korumak adına hem de vıze ışine yaraması için hesap açabılıyormuyuz ?
  4-İltica başvurusunda bulunan birini tanıdınızmı hiç ?

  #28534
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  1. Çoklu girişli vize için daha önce başvurmadım, kolaylık sağlıyorlar mı bilemiyorum. Ancak elçilik açıklamasında çalıştığınız yerden belge gerektiği açıkça belirtilmiş. Elçiliği veya konsolosluğu arayarak durumunuzu anlatabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  2. Çok girişli vizenizin süresi bittikten sonra yeniden ancak Türkiye’den alabilirsiniz. Komşu ülkelerden sadece tek girişli vize alabilirsiniz.

  3. Çalışma izni olmadan Tayland’da banka hesabı açmanız biraz zor. Öğrenci vizeniz olsa belki olabilir.

  4. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi iltica başvurusunun mümkün olduğunu zannetmiyorum.

  Tayland’da uzun süreli kalmak için bir opsiyon dil kursuna yazılmanız olabilir. Ancak bu da eskisi kadar kolay değil.

  Tayland bir süredir ülkede uzun süre kalmayı zorlaştıran adımlar atıyor. Eğer o bölgede yaşamak istiyorsanız, belki Kamboçya’yı tercih etmeniz daha yerinde olur. Orada neredeyse süresiz olarak kalmak mümkün.

  İyi günler

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.