Tayland denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Pattaya şehri Bangkok’a yaklaşık 160 km mesafede bulunuyor.Şehir günümüzde daha çok seks turizmi ile özdeşleşmiş durumda ve bunun temelleri Vietnam savaşı sırasında atılmış. Amerikalı askerlerin dinlenme merkezi olarak kullandıkları küçük bir kasaba olan Pattaya’da seks sektörü yıllar boyunca daha da büyümüş ve de bugünkü konumuna gelmiş.

Tayland körfezi kıyısında bulunan şehrin ana plajı olan Haad Pattaya gece hayatı ile ünlü ve de daha çok erkek turistler tarafından tercih ediliyor. Şehirde ayrıca Haad Jomtien ve Haad Naklua gibi ailelerce de tercih edilen plajlar bulunuyor. Tüm plajlarda jet-ski, paraşüt, sörf, kiteboarding gibi çeşitli su sporlarını yapmak mümkün.

Pattaya gece hayatı merkezi trafiğe kapalı olan ünlü Walking Street (Yürüme Caddesi). Bu cadde üzerinde ve etraftaki sokaklarda yüzlerce bar, disko, kulüp ve kabare ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Seks odaklı mekanların yanı sıra normal bir eğlence sunan çok dayıda mekan da var.

Şehirde Tay ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerinin bulunabileceği yüzlerce restoran var. Gurme restoranlardan basit Tay restoranlarına kadar her türlü bütçeye hitap eden seçenek mevcut. Özellikle Yürüme Caddesi civarında çok sayıda deniz ürünü restoranı da bulunuyor.

Her ne kadar seks turizmi ile özdeşleşmiş olsa da, Pattaya bu imajından sıyrılmaya ve aileleri de kendisine çekmeye çalışıyor. Gündüzleri ailelerin yapabileceği çok sayıda aktivite var. Yüzmek, güneşlenmek, dalış, su sporları, eğlence parkları, alışveriş bunlardan bazıları. Ayrıca yakınlardaki ünlü mercan adalarına ve diğer gezilecek yerlere de uygun fiyatlı turlar düzenleniyor.

Pattaya içinde ve etrafında gezilebilecek çok sayıda yer bulunuyor. Ünlü Hakikat Tapınağı, Timsah Çiftliği, Manzara Noktası, Buda Tepesi, Kaplan Parkı ve Sualtı Dünyası bu eşsiz atraksiyonlardan bazıları.Burası alışveriş meraklıları içinde tam anlamıyla bir cennet, şehirde çok sayıda AVM ve pazar bulunuyor.Kısacası, bu benzersiz şehir her kesimden ziyaretçi için benzersiz bir deneyim sunuyor.