Pattaya Gezi Rehberi

 

Yazar:

 

Tayland denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Pattaya şehri Bangkok’a yaklaşık 160 km mesafede bulunuyor. Pattaya günümüzde daha çok seks turizmi ile özdeşleşmiş durumda ve bu durumun temelleri Vietnam savaşı sırasında atılmış. Amerikalı askerlerin dinlenme merkezi olarak kullanılan küçük bir kasaba olan Pattaya’da seks sektörü yıllar boyunca daha da büyümüş ve de bugün ki konumuna gelmiş.

Tayland körfezi kıyısında bulunan şehrin ana plajı olan Haad Pattaya gece hayatı ile ünlü ve de daha çok erkek turistler tarafından tercih ediliyor. Pattaya’da ayrıca Haad Jomtien ve Haad Naklua gibi ailelerce de tercih edilen plajlar bulunuyor. Tüm plajlarda çeşitli su sporları yapmak mümkün.

Pattaya gece hayatı merkezi trafiğe kapalı olan ünlü Walking Street (Yürüme Caddesi). Bu cadde üzerinde ve etraftaki sokaklarda yüzlerce bar, disko, kulüp ve kabare ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Ayrıca şehirde Tay ve Dünya mutfaklarını bulabileceğiniz yüzlerce değişik restoran var.

Her ne kadar seks turizmi ile özdeşleşmiş olsa da, Pattaya bu imajından sıyrılmaya ve aileleri de kendisine çekmeye çalışıyor. Gündüzleri ailelerin yapabileceği çok sayıda aktivite var. Yüzmek, güneşlenmek, dalış, su sporları, eğlence parkları, alışveriş bunlardan bazıları. Ayrıca yakınlardaki ünlü mercan adalarına ve diğer gezilecek yerlere de uygun fiyatlı turlar düzenleniyor.

Pattaya içinde ve etrafında gezilebilecek çok sayıda yer bulunuyor. Ünlü Hakikat Tapınağı, Timsah Çiftliği, Manzara Noktası, Buda Tepesi, Kaplan Parkı ve Sualtı Dünyası bu eşsiz atraksiyonlardan bazıları. Pattaya alışveriş meraklıları içinde tam anlamıyla bir cennet. Şehirde çok sayıda AVM ve pazar bulunuyor. Kısacası, Pattaya her kesimden ziyaretçi için benzersiz bir deneyim sunuyor.