Phuket ve etrafındaki bölgelerde günübirlik veya konaklamalı olarak ziyaret edilebilecek çok sayıda tropik ada, doğa harikası ve dalış noktası bulunuyor.

Denizden yükselen kalker tepeleri ile ünlü Phang Nga körfezi ve Koh Phi Phi adaları en popüler tur destinasyonları.

phuket-turlari-haritasi

Ayrıca Phuket civarındaki Koh RachaKoh Hae gibi çeşitli mercan adalarına şnorkel turları düzenleniyor.


1. Phang Nga Körfezi Milli Parkı (Ao Phang Nga National Park)

james-bond-adasi

Phuket’ten düzenlenen günübirlik turların en meşhurlarından birisi kuşkusuz Phang Nga Körfezi Milli Parkı turu. Bu cennet gibi körfezde denizden ve karadan yükselen yüzlerce kalker tepesi var. Tepelerin en meşhuru ise “Altın Tabancalı Adam” isimli James Bond filminde yer alan olan kaya.

İsteğe bağlı olarak kayaların etrafında veya mağara sistemlerinde kano ile dolaşmak da mümkün. Ayrıca Phang Nga turu esnasında deniz üzerinde tahtadan bir platforma kurulmuş Müslüman köyü de ziyaret ediliyor.

Sürat tekneleri ile düzenlenen turların ücretleri yetişkinler için 3000 baht, çocuklar için 1500 baht civarında. Yavaş longtail teknelerle düzenlenen turların ücretleri ise yetişkinler için 1500 baht, çocuklar için 1000 baht civarında.

Milli park hakkındaki ayrıntılı bilgileri Phang Nga Körfezi sayfasında bulabilirsiniz.

2. Phi Phi Adaları (Koh Phi Phi)

koh-phi-phi-adasi-manzara-noktasi

Leonardo DiCaprio’nun oynadığı “The Beach” filmi ile meşhur olmuş Koh Phi Phi adaları bir başka popüler Phuket turu. Dünyanın en güzel adalarından olarak kabul edilen Koh Phi Phi’ye günübirlik tekne turları ile Phuket’ten ulaşmak mümkün.

Adalara ulaşmak teknenin cinsine göre 1.5 veya 2.5 saat sürüyor. Sürat tekneleri ile düzenlenen turların ücretleri yetişkinler için 3000 baht, çocuklar için 1500 baht civarında.

Adalar hakkındaki ayrıntılı bilgileri Phi Phi Adaları sayfasında bulabilirsiniz.

3. Krabi

krabi-railay-plaji

Tayland’ın en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Krabi’deki Railay plajına Phuket’ten turlarla ulaşmak mümkün. Tur esnasında Krabi civarındaki Koh Hong gibi adalar da ziyaret ediliyor.

Sürat tekneleri ile düzenlenen turların ücretleri yetişkinler için 3000 baht, çocuklar için 1500 baht civarında.

Burası hakkındaki ayrıntılı bilgileri Krabi gezi rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

4. Koh Hae (Mercan Adası)

phuket-mercan-adasi

Phuket’e yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan mercan adası Koh Hae güzel bir günübirlik tur seçeneği. Adada son derece güzel plajlar ve mercan resifleri bulunuyor. Buraya Rawai plajı veya Chalong körfezinden tekne turları ile ulaşmak mümkün.

Sürat tekneleri ile düzenlenen turların ücretleri yetişkinler için 1000 baht, çocuklar için 800 baht civarında.

5. Racha (Raya) Adaları (Koh Racha Yai ve Noi)

phuket-koh-racha-adasi

Phuket’in yaklaşık 2 saatlik mesafede Racha adaları özellikle dalmayı veya şnorkeli sevenler arasında oldukça popüler. Ada etrafında her seviyeye uygun çok sayıda dalış noktası bulunuyor.

Koh Racha Yai özellikle dalışa yeni başlayanlar ve şnorkel için uygun. Daha deneyimli dalgıçlara hitap eden Koh Racha Noi’de zaman zaman balina köpekbalıkları, dev manta vatozları ve benekli kartal vatozları görmek mümkün.

Sürat tekneleri ile düzenlenen turların ücretleri yetişkinler için 1200 baht, çocuklar için 900 baht civarında.

6. Similan Deniz Milli Parkı (Mu Koh Similan Marine National Park)

koh-similan-dalis

Similan Adaları Deniz Milli Parkı dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park dokuz adet adayı kapsıyor: Ko Bon, Ko Bayu, Ko Similan, Ko Payu, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang ve Ko Huyong.

Teknik olarak Similan milli parkı kapsamında bulunmasa da, buranın yakınlarındaki Koh Bon adası Tayland denizlerinde dev manta vatozları görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden. Ayrıca zaman zaman balina köpekbalıklarıyla karşılaşma ihtimali de var.

Phuket’ten sürat tekneleri ile düzenlenen günübirlik şnorkel turu ücretleri 2500 baht civarında. Eğer tüplü dalış yapmak istiyorsanız da 2-4 günlük tekne konaklamalı turlar düzenleniyor.

Milli park hakkındaki ayrıntılı bilgileri Similan adaları sayfasında bulabilirsiniz.