Tayland para birimi Baht‘tır. Sembolü ฿, kısaltması THB‘dir.

Kağıt para 20, 50, 100, 500 & 1000 baht’lık banknotlar halinde bulunmaktadır. Madeni para ise 1, 2, 5 & 10 baht olarak bulunmaktadır. Ayrıca 25 & 50 olarak bulunan Satang adında kuruş benzeri madeni paralar da vardır, fakat bunlar fazla kullanılmamaktadır. 1 baht 100 satang’a bölünmektedir

Tüm paraların üzerinde Tayland kralının resmi bulunmaktadır. Yere para düşürdüğünüz takdirde üzerine basmamalısınız. Basıldığı takdirde bu saygısızlık olarak kabul edilmektedir.


tayland-para-birimi-baht

Döviz Kurları

Tayland’da döviz büroları ve bankalardan rahatlıkla Dolar veya Euro cinsi paranızı Tayland Baht’ına çevirebilirsiniz. Ancak Türk Lirası’nı çevirmek mümkün değil.

Havaalanlarında döviz kurları genelde daha düşük olduğu için sadece otelinize gitmeye yetecek kadar para çevirmekte fayda var. Ayrıca, komşu bir ülkeden Tayland’a giriş yaptığınız zaman da sınır yerine büyük şehirlerde paranızı değiştirmekte fayda var.

Tayland’daki son derece yaygın bankamatik ağından ihtiyacınız olduğunda para çekmek mümkün. Ancak yabancı kartlar için 150 baht kesinti uygulanıyor.

Son yıllarda 1 Amerikan doları yaklaşık olarak 30 baht etmektedir. 1 euro ise 40 baht civarına denk gelmektedir. Aşağıda güncel döviz kurlarını görebilir & çeviriciyi kullanabilirsiniz.  Baht Döviz Kurları


 Baht

Lira Çevirici

Döviz Büroları

bangkok-doviz-burolari

Bangkok’un değişik bölgelerinde bulunan Super Rich döviz büroları genelde en iyi kurlara sahip oluyorlar. Eğer bulunduğunuz bölgede Super Rich yoksa değişik banka ve büroların kurlarına bakabilirsiniz. Super Rich lokasyonlarını bu linkte görebilirsiniz.

Eğer yanınızda Amerikan doları bulunduracaksanız, bunun 50 ve 100 dolarlık banknotlar halinde olmasında fayda var. 10 ve 20 gibi daha az değerdeki banknotlar daha düşük bir kurdan çevriliyorlar. Yanınızdaki dolar ve euro banknotlarının eski ve yıpranmamış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Bir çok yer yırtık veya yıpranmış banknotları kabul etmiyor.

Bankalar

tayland-bankalari-bankamatikleri

Tayland’da çeşitli yerel ve uluslararası bankalar bulunuyor. En önde gelen yerel bankalar Bangkok Bank, Krungthai Bank, Siam Commercial Bank, Kasikorn Bank, TMB Bank & Bank of Ayudhaya. Çeşitli uluslararası bankalar ise HSBC, CitibankÆON.

Bankaların çalışma saatleri genelde hafta içi 08.30-15.30 arası. Bankalar resmi tatillerde kapalı oluyorlar.

Tüm bankaların bankamatikleri ve döviz büroları başta turist merkezleri olmak üzere birçok yerde yaygın olarak bulunuyor. Bankamatiklerden yabancı kartlar ile para çekerken 150 baht ücret kesiliyor.

Visa ve Mastercard kredi kartlarının kullanımı Türkiye’de olduğu kadar yaygın değil. Bu kartlar genelde alışveriş merkezlerindeki mağazalarda veya fast food zincirlerinde kullanılabiliyor. Bazı küçük dükkanlarda veya seyahat acentelerinde ise ancak ayrıca %3 kredi kartı komisyonu ödendiği takdirde kabul ediliyorlar.