TELEFON

Önemli Numaralar

Tayland telefon kodu: 66

Polis, İtfaiye, Ambulans: 191

Turist Polisi: 1155


Cep Telefonu

Eğer Tayland’a birkaç haftalığına gidiyorsanız bir SIM kartı satın alıp cep telefonunuza takmakta büyük fayda var. Bu sayede hem Türkiye’deki yakınlarınızla daha ucuza konuşabilirsiniz, hem de rezervasyon yapmak gibi işleri kolayca halledebilirsiniz.

Bu kartlar 7-Eleven gibi süpermarketlerde 50-200 baht arası civarında bir ücrete satılıyorlar ve içlerinde bir miktar kontör de oluyor. Ayrıca Bangkok veya Phuket havaalanlarında genelde SIM kartları bedava olarak da veriliyor, ancak içlerinde kontör olmuyor. Kontörünüz bittikçe 7-Eleven ve diğer marketlerden satın alıp kolayca telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Üç ana marka AIS, DTAC ve TrueMove. AIS kapsama alanı en geniş olan seçenek, fakat diğer markalara göre az bir miktar daha pahalı. Bu firmanın 50 baht’a satılan Freedom paketi oldukça popüler.  DTAC’ın hem kapsama alanı yeterli, hem de fiyatı uygun. Tayland’da kısa süre kalacak turistlere yönelik olan DTAC Happy kartı özellikle popüler. TrueMove ise en ucuz fakat aynı zamanda kapsama alanı en dar seçenek. Yukarıda linkleri verilmiş olan firma web sitelerinde paketler hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Eğer cep telefonunuzu yanınızda getirmediyseniz veya kilit kırılması gibi işlemler yaptırmanız gerekiyorsa, Bangkok’ta gitmeniz gereken yer MBK alışveriş merkezi. Burada hem binlerce çeşit cep telefonu bulabilirsiniz, hem de işlemlerinizi ucuza yaptırabilirsiniz.

Internet Telefonu (VoIP)

Başta Khao San Road benzeri turist bölgeleri olmak üzere birçok yerde internet üzerinden ucuz uluslararası görüşme yapmak mümkün. Bu servis hem internet kafelerde, hem de sadece uluslararası telefon hizmeti veren yerlerde mevcut. Ayrıca Skype hesabınıza para yükleyerek kendiniz de internet üzerinden ucuz görüşme yapabilirsiniz.

Ankesörlü Telefon

Tayland’ın hemen her yerinde ankesörlü telefon kulübeleri mecvut. 7-Eleven gibi marketlerden alabileceğiniz telefon kartlarıyla veya bozuk para ile rahatça görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

INTERNET

Mobil Internet

Eğer Tayland’da her an internet’e ihtiyacınız olacaksa cep telefonu, tablet veya modem üzerinden internete bağlanılabilen bir paket satın alabilirsiniz. 3G hizmeti henüz tüm ülkeyi kapsamıyor, sadece Bangkok, Phuket, Pattaya, Koh Samui ve Chiang Mai gibi belli başlı turistik şehirlerde var. Tayland’ın GSM operatörlerine göre 3G kapsama alanı haritasını bu sitede görebilirsiniz.

Bu hizmeti sağlayan önde gelen operatörler AISDTAC & TrueMove. DTAC şu an kapsama alanı en geniş seçenek. Operatör isimlerine tıklayarak paket ücretleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Genel olarak aylık limitsiz paket 800 baht, 3 gb limitli paket 650 baht, 1 gb limitli paket ise 350 baht civarında. Laptop’ınızdan internete bağlanmak istiyorsanız Aircard adı verilen modemlerden de satın almanız gerekiyor.

Telefonunuza bir Tay SIM kartı taktığınız zaman genelde GPRS/EDGE servisi de aktif edilmiş oluyor. Yeterli kontörünüz varsa bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Kablosuz Internet (Wi-Fi)

Tayland’da konukevleri, oteller, restoranlar ve AVM’ler gibi yerlerde Wi-Fi kullanma şansınız var. Ancak Bangkok’ta özellikle ucuz konukevleri genelde Wi-Fi için ekstra ücret talep ediyorlar. Restoranlarda genelde wifi bulunuyor, ancak hizemti kullanmak için bir şeyler yiyip içmeniz gerekiyor.

Açık alanlarda şifresiz Wi-Fi bulmak ise oldukça zor. Ancak TrueMove, AIS ve DTAC servis sağlayıcıların büyük şehirlerin genelini kapsayan Wi-Fi hizmetleri bulunuyor. Bu sağlayıcılardan bir internet paketi satın aldığınız zaman genelde Wi-Fi hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz.

Internet Cafeler

Tayland’ın hemen her yerinde internet cafeler mevcut. Merkezi yerlerde saati 20 baht civarı bir ücrete bu servisten faydalanabiliyorsunuz. Adalar veya milli parklar gibi daha uzak yerlerde ise ücret saat başına 60 baht civarı oluyor. Internet hızları da aynı şekilde değişiklik gösteriyor, hızlar merkezi yerlerde daha iyi.

Online alışveriş yaparken veya bankanızdan işlem yaparken dikkatli olmakta fayda var, bazen bilgisayarlara şifrenizi kaydeden programlar yüklenmiş olabiliyor.