Tayland Vizesi

 

Yazar:

 
Aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin vatandaşlarına vizeye gerek olmaksızın Tayland’da 30 veya 15 gün kalma hakkı tanınıyor.

Daha uzun süre Tayland’da kalmak isteyenlerinse turist vizesi almaları gerekiyor. İsteğe göre 1, 2 veya 3 giriş hakkına sahip vize alınabiliyor & ücretler faklılık gösteriyor.

Tayland’da çalışmak, iş kurmak, eğitim görmek, bir Tay vatandaşı ile evlenmek veya emekliliğini Tayland’da geçirmek isteyenlerin ise ilgili kategorilerdeki vizeler için başvurmaları gerekiyor.

30 veya 15 günlük Damga

tayland-pasaport-damgasi

Tayland’a hava yolu ile giriş yapan ve en az 6 ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olan TC vatandaşları, 30 gün boyunca vizeye gerek olmaksızın ülkede kalabiliyorlar. Tayland’a kara yolu veya deniz yolu ile komşu bir ülkeden giriş yapanlar ise 15 gün kalma hakkına sahip oluyor.

Tayland’a girişte basılan damgadaki “Admitted Until” yazısının yanında bulunan tarihe kadar ülkede kalabilirsiniz. 30 veya 15 günlük kalma hakkınızı, bulunduğunuz Tayland şehrindeki göçmen bürosundan 1900 baht karşılığında 7 gün daha uzatabilirsiniz.

Teknik olarak, tek başına seyahat edenlerin Tayland’a girebilmeleri için yanlarında 20,000 baht, aile olarak seyahat edenlerin ise 40,000 baht’a eşdeğer paraları olması gerekiyor, ancak bu kural hemen hemen hiç uygulanmıyor. Fakat, son yıllarda Malezya’dan Tayland’a karayolu ile giriş yapmak isteyen Türklere bu kuralın uygulandığı duyumları gelmeye başladı. Padang Besar sınır noktasında eğer yanınızda yeterli para yoksa Tayland’a girişinizde problem çıkartılabiliyor & rüşvet istenebiliyor.

Yine teknik olarak, Tayland’a giriş yapabilmek için en çok 30 gün sonrasına dönüş uçak biletinizin olması gerekiyor, ancak bu kural da hemen hemen hiç uygulanmıyor. Öte yandan, eğer sadece gidiş biletiniz varsa veya biletinizin dönüş tarihi 30 günü geçiyorsa, Tayland uçağına havayolu yetkilileri tarafından alınmama ihtimaliniz var. Bu yüzden, eğer tek yön biletiniz varsa Air Asia gibi ucuz bir havayolundan Tayland çıkışlı bir bilet de almanızda büyük fayda var.

 

Geliş & Gidiş Kartları (Arrival & Departure Card)

tayland-gelis-gidis-kartlari

Ülkeye giriş yapmak üzere seyahat edilen uçak, feribot veya trende yolculara Geliş & Gidiş Kartları dağıtılıyor. Geliş kartını eksiksiz olarak doldurmanız & pasaport işlemleriniz sırasında görevliye teslim etmeniz gerekiyor.

Geliş kartı görevlide kalıyor, gidiş kartı ise pasaportunuza zımbalanıyor & bu kartı kaybetmemeniz gerekiyor. Ülkeden çıkış yaparken gidiş kartını doldurmanız & görevliye teslim etmeniz gerekiyor. Örnek kartları & nasıl doldurulacaklarını resimde görebilirsiniz.

 

Turist Vizesi

tayland-turist-vizesi

Turistik amaçla 30 günden daha uzun bir süre Tayland’da kalmak istiyorsanız, herhangi bir ülkedeki Tayland büyükelçiliği veya konsolosluğundan TR sınıfı turist vizesi alabilirsiniz. Vize ücretleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Tayland turist vizesi isteğe bağlı olarak tek giriş2 giriş veya 3 giriş hakkına sahip olabiliyor. Ülkeye her giriş başına 60 gün kalma hakkı var. Tayland göçmen bürolarından her giriş hakkını 1900 baht karşılığında 30 gün daha uzatmak mümkün.

Vize üzerinde belirtilen Enter Before tarihinden önce ülkeye giriş yapmak gerekiyor. Ayrıca tüm giriş haklarını bu tarihten önce kullanmak gerekiyor. Ücretli uzatmayı ise bu tarihten sonra da yapmak mümkün.

Tayland’ın sınır komşusu olan ülkelerdeki Tayland elçilikleri genelde sadece tek girişli vize veriyorlar. Bölgedeki Endonezya gibi kimi ülkelerden ise genelde çok girişli vize alınabiliyor. Bu yüzden, vizenizin süresi bittiğinde yenilemek istiyorsanız Türkiye’ye dönmek yerine bu tip bir ülkeden yeni çok girişli vize alabilirsiniz.

Tek Giriş (Single)

Tek giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 40$. Giriş hakkını vizenin veriliş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60 gün yani 2 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30 gün şeklinde 3 ay boyunca kalabilirsiniz. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 100$ oluyor.

2 Giriş

2 giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 80$. Giriş haklarını vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60+60 gün şeklinde 4 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz, ancak 2. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30+60 gün şeklinde 5 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 140$ oluyor.

Ayrıca ücretli uzatmalarla 60+30+60+30 gün şeklinde 6 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 200$ oluyor.

3 Giriş

3 giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 120$. Giriş haklarını vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60+60+60 gün şeklinde 6 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz, ancak 2. & 4. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30+60+60 gün şeklinde 7 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. & 5. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.  Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 180$ oluyor.

Ayrıca ücretli uzatmalarla 60+30+60+60+30 gün şeklinde 8 ay kalabilirsiniz, ancak 3. & 5. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.  Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 235$ oluyor.

 

Başvuru & Gerekli Belgeler

Türkiye’de turist vizenizi Tayland Ankara Büyükelçiliği veya Tayland İstanbul Konsolosluğu‘ndan genelde aynı gün içerisinde alabilirsiniz. Eğer çok girişli vize alacaksanız, Tayland’a gidişinize mümkün olduğunca yakın bir tarihte başvurmanızda fayda var.

Turist vizesi için gerekli belgeler başvuru formu2 adet resimuçak biletinizin çıktısı/fotokopisi & vize ücreti. Eğer eğitim, iş, evlilik veya emeklilik amaçlı vize almak istiyorsanız, ek olarak istenen belgeleri de sağlamanız gerekiyor.

Vize ücretini Amerikan doları olarak ödemekte fayda var, Türk parası olarak ödediğinizde yüksek bir satış kurundan çevriliyor.

Vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Word programında doldurduktan sonra çıktısını alabilirsiniz veya direkt olarak çıktısını alıp el yazısı ile doldurabilirsiniz. Başvuru formunun nasıl doldurulacağını ise örnek formda görebilirsiniz.

Tayland Vize Formu (PDF)   Tayland Vize Formu (DOC)   Örnek Tayland Vize Formu (DOC)

 

Göçmen Olmayan Vizesi (Non-Immigrant Visa)

tayland-ogrenci-is-evlilik-vizesi

Tayland’da çalışmak, öğrenci olarak bulunmak, evlilik veya emeklilik sebebiyle uzun dönem kalmak istiyorsanız göçmen olmayan vizesi almanız gerekiyor.

Bu tip vizeler evlilik & emeklilik için O sınıfı, çalışmak veya iş kurmak için B sınıfı, eğitim görmek için ED sınıfı, gazeteciler için M sınıfı olarak veriliyor. Göçmen olmayan vizeleri Türkiye’de sadece Tayland Ankara Büyükelçiliği tarafından veriliyorlar.

Vizeler ya 90 gün kalma hakkına sahip tek girişli (single) olarak, ya da 12 ay kalma hakkına sahip çok girişli (multiple) olarak veriliyorlar. 12 aylık vize başvurusu için en az 18 ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. 12 aylık vize her yıl yenilenebiliyor.

Tayland’a gittiğinizde ise her 90 günde bir göçmen bürosuna ya da karakola gitmeniz gerekiyor. Bu işlem için başka birisini de yetkili kılabilirsiniz, veya pasaportunuzun fotokopisini posta ile gönderebilirsiniz. Aksi takdirde 2000 baht ceza ödemeniz gerekiyor.

Eğer başka bir ülkeye gidip Tayland’a geri gelecekseniz, öncelikle bir göçmen bürosuna giderek yeniden giriş izni almanız gerekiyor. Bu izni almadan ülkeden çıkış & tekrar giriş yaparsanız, 1 yıllık süre iptal oluyor.

O sınıfı (Evlilik)

Bu vize, bir Tay vatandaşı ile evlenip Tayland’da yaşamak isteyenler için gerekiyor. Evlilik vizesi için başvuranların ayda en az 40,000 baht gelirleri olduğunu, veya vize başvurusu yapmadan evvel en az 2 aydır banka hesaplarında 400,000 baht bulunduğunu belgelemeleri gerekiyor. Evlilik belgesinin yanı sıra sabıka kaydı, sağlık kaydı, Tayland’da yaşayacağınız evin haritası gibi belgeler de istenebiliyor.

O-A sınıfı (Emeklilik)

Bu vize, emekliliklerini Tayland’da geçirmek isteyen 50 yaş üzeri şahıslar için gerekiyor. Emeklilik vizesi için başvuranların ayda en az 65,000 baht gelirleri olduğunu, veya banka hesaplarında en az 800,000 baht bulunduğunu belgelemeleri gerekiyor. Ayrıca, başvuruda bulunanların sabıka kaydının olmadığını & belirtilen hastalıkların bulunmadığını gösteren belgeler de isteniyor.

B sınıfı (İş)

Bu vize, Tayland’da yasal olarak çalışmak isteyen veya iş kurmak isteyenler için gerekiyor. Vizeyi alabilmek için çalışacağınız firmadan gerekli belgeleri temin etmeniz gerekiyor. İş kurmak istiyorsanız da istenilen belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

ED sınıfı (Eğitim)

Bu vize, Tayland’daki üniversiteler veya dil okullarında eğitim görmek isteyenler için gerekiyor. Tay dili eğitimi veren okullardan birine yazılarak 1 yıllık öğrenci vizesi almak mümkün.

M sınıfı (Medya)

Bu vize gazeteciler, televizyoncular, sinemacılar vb için gerekiyor.

 

Göçmen Büroları (Immigration Office)

Tayland’da 1, 2 veya 3 giriş hakkına sahip turist vizenizi uzatmak, O sınıfı vizeniz varsa 90 günde bir kontrole gitmek & kayıp pasaport işlemleri için bulunduğunuz yere en yakın olan göçmen bürosuna gidebilirsiniz.

Tayland göçmen büroları sayfasında bölgelere göre listeyi görebilirsiniz.

 

Vize Koşusu (Visa Run)

Vize yenileme amaçlı ülkeden çıkış & tekrar giriş yapmaya Visa Run deniliyor. İsterseniz kendi başınıza, isterseniz de bu visa run’ları organize eden acenteler aracılığıyla komşu ülkelere geçebilir & aynı gün içerisinde tekrar Tayland’a giriş yapabilirsiniz.

Visa run yapabileceğiniz ülkeler Myanmar (Burma), Malezya, Kamboçya & Laos. Bulunduğunuz şehre en yakın olan ülkeyi seçebilirsiniz. Tayland Sınır Kapıları sayfasında bu konudaki ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz.

 

Süre Aşımı (Overstay)

Vizenizin süresi bittikten sonra Tayland’da kalmaya devam ettiğiniz takdirde ekstra gün başına 500 baht ceza ödemek zorundasınız. Genellikle vize bitiş tarihinden sonra 1 gün ekstra kaldığınız takdirde ceza kesilmiyor, ancak 1 günü geçtiğiniz takdirde kesiliyor. Maksimum kesilebilecek ceza limiti ise 20,000 baht. Cezanızı havaalanında ödeyebilirsiniz.

Ancak süreyi 1 gün aşsanız dahi yasayı çiğnediğiniz için suçlu konumunda oluyorsunuz. Cezanızı ödeyemeden polis tarafından yakalandığınız takdirde ise bir göçmen merkezinde tutulma veya hapse atılma ihtimaliniz var.

Süre aşımı suçunu birkaç kezden fazla işlediğiniz takdirde pasaportunuza süre aşımı suçunu işlediğinizi belirten bir damga basılabilir veya bir daha Tayland’a girmeniz yasaklanabilir.

 

Kayıp Pasaport

Tayland’da pasaportunuzu kaybettiğiniz takdirde yeniden vize almanız gerekmiyor. Yeni pasaportunuz ile birlikte bir göçmen bürosuna giderek eski vizenizi alabilirsiniz. Ancak eskiden vizeniz olduğuna dair bir kanıt istenebiliyor, bu yüzden vize aldığınız zaman fotokopisini çektirmenizde fayda var. Veya vizenizi aldığınız elçilikle irtibata geçerek belge almanız gerekebiliyor.

Öncelikle pasaportunuzun kaybolduğu bölgedeki bir polis karakoluna giderek rapor almanız gerekiyor. Pasaportunuzu kaybettiğinize dair hazırlanan raporun bir kopyası size veriliyor.

Daha sonra ise polis raporu ile birlikte TC Bangkok Büyükelçiliği‘ne giderek yeni bir pasaport talebinde bulunabilirsiniz. Eğer varsa eski pasaportunuzun fotokopisini de yanınızda götürün.

Ardınansa yeni pasaportunuz veya pasaport/geçici belge, polis raporu & eski pasaportunuzun fotokopisi/elçilik raporu ile birlikte size en yakın göçmen bürosuna giderek bir replacement visa başvurusunda bulunabilirsiniz.