Tayland Vizesi

 

Yazar:

 


Aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin vatandaşlarına vizeye gerek olmaksızın Tayland’da 30 veya 15 gün kalma hakkı tanınıyor.

Daha uzun süre Tayland’da kalmak isteyenlerinse turist vizesi almaları gerekiyor. İsteğe göre 1, 2 veya 3 giriş hakkına sahip vize alınabiliyor ve ücretler faklılık gösteriyor.

Tayland’da çalışmak, iş kurmak, eğitim görmek, bir Tay vatandaşı ile evlenmek veya emekliliğini Tayland’da geçirmek isteyenlerin ise göçmen olmayan vizesi almaları gerekiyor.

 

 

 

Vize Muafiyeti (Visa Exemption)

tayland-pasaport-damgasi

Tayland’a hava yolu ile giriş yapan ve giriş tarihinden itibaren en az 6 ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olan TC vatandaşları, 30 gün boyunca vizeye gerek olmaksızın ülkede kalabiliyorlar. Tayland’a kara yolu, demir yolu veya nehir/deniz yolu ile komşu bir ülkeden giriş yapanlar ise 15 gün kalma hakkına sahip oluyor. Ancak, G7 üyesi ülkelerden birinin pasaportuna sahip olanlar bu yolla giriş yaptıklarında da 30 gün kalma hakkına sahip oluyorlar. Tayland’a girişte basılan damgadaki Admitted Until yazısının yanında bulunan tarihe kadar ülkede kalınabiliyor. 

 
Teknik olarak, tek başına seyahat edenlerin Tayland’a girebilmeleri için yanlarında 10,000 baht, aile olarak seyahat edenlerin ise 20,000 baht’a eşdeğer paraları olması gerekiyor, ancak bu kural hemen hemen hiç uygulanmıyor.

Yine teknik olarak, Tayland’a giriş yapabilmek için en çok 30 gün sonrasına Tayland çıkışlı bir uçak biletinizin olması gerekiyor, ancak bu kural hemen hemen hiç uygulanmıyor. Fakat sadece gidiş biletiniz varsa veya biletinizin dönüş tarihi 30 günü geçiyorsa, havayolu yetkilileri tarafından Tayland’a gideceğiniz uçağa alınmamanız ihtimali var. Bu yüzden, tek yön bileti olanların Air Asia gibi ucuz bir havayolundan Tayland çıkışlı bir bilet almalarında büyük fayda var.

Pasaportunuzun Tayland’a giriş yapacağınız tarihten itibaren  en az 6 ay süreyle geçerli olmasına dikkat etmekte fayda var. Aksi takdirde, havayolu yetkilileri tarafından uçağa alınmamanız ihtimali var.

30 günlük kalma hakkı, herhangi bir Tayland şehrindeki göçmen bürolarından 1900 baht karşılığında 7 gün daha uzatılabiliyor. 29 Ağustos tarihinden itibarense, vizesiz kalma hakkı 7 gün yerine bir 30 gün daha uzatılabilecek. Bu şekilde, isteyenler vizesiz olarak 60 gün boyunca Tayland’da kalabilecekler. Ancak, yeni uygulanmaya başlayan kanunlar çerçevesinde gerçek bir turist olduğunuzu ispat etmeniz gerekecek. Bunun için de, en fazla 30 gün sonrasına Tayland çıkışlı bir uçak biletinizin olması, yanınızda 20,000 baht nakit para bulunması ve otel rezervasyonu yaptırmış olmanız gerekecek.

Yeni uygulanmaya başlayan yasaya göre, kişilerin vizesiz kalma hakkını suistimal ederek ülkede uzun dönem kalmalarına müsaade edilmeyecek. Pasaportlarında ardı ardına çok fazla giriş damgası bulunanların Tayland’a girişlerine artık izin verilmiyor.

 

Geliş ve Gidiş Kartları (Arrival & Departure Card)

tayland-gelis-gidis-kartlari

Ülkeye giriş yapmak üzere seyahat edilen uçak, feribot veya trende yolculara Geliş ve Gidiş Kartları dağıtılıyor. Geliş kartını eksiksiz olarak doldurmanız ve pasaport işlemleriniz sırasında görevliye teslim etmeniz gerekiyor.

Geliş kartı görevlide kalıyor, gidiş kartı ise pasaportunuza zımbalanıyor ve bu kartı kaybetmemeniz gerekiyor. Ülkeden çıkış yaparken gidiş kartını doldurmanız ve görevliye teslim etmeniz gerekiyor. Örnek kartları ve nasıl doldurulacaklarını resimde görebilirsiniz.

 
 

Süre Aşımı (Overstay)

Kalma hakkınızın veya vizenizin süresi bittikten sonra Tayland’da kalmaya devam ettiğiniz takdirde, kaldığınız her ekstra gün başına 500 baht ceza ödemek zorundasınız. Genellikle vize bitiş tarihinden sonra 1 gün ekstra kaldığınız takdirde ceza kesilmiyor, ancak 1 günü geçtiğiniz takdirde kesiliyor. Cezanızı havaalanında ödeyebilirsiniz. Ancak, süreyi 1 gün aşsanız dahi yasayı çiğnediğiniz için suçlu konumunda oluyorsunuz. Cezanızı ödeyemeden polis tarafından yakalandığınız takdirde, süre aşımı 1 yıldan az olan kişiler 5 yıl, 1 yıldan çok olan kişiler ise 10 yıl boyunca Tayland’a giremeyecekler.

En son yürürlüğe giren kanunlara göre, süre aşımı 90 günü geçen kişiler belirli bir süreyle Tayland’a giremeyecekler. Buna göre, 90 günden fazla kalanlar 1 yıl, 1 yıldan fazla kalanlar 3 yıl, 3 yıldan fazla kalanlar 5 yıl ve 5 yıldan fazla kalanlar 10 yıl boyunca Tayland’a giremeyecekler.

 

Turist Vizesi (Tourist Visa)

tayland-turist-vizesi

Turistik amaçla 30 günden daha uzun bir süre Tayland’da kalmak istiyorsanız, herhangi bir ülkedeki Tayland büyükelçiliği veya konsolosluğundan TR sınıfı turist vizesi alabilirsiniz.

Tayland turist vizesi isteğe bağlı olarak tek giriş2 giriş veya 3 giriş hakkına sahip olabiliyor. Ülkeye her giriş başına 60 gün kalma hakkı var. Tayland göçmen bürolarından her giriş hakkını 1900 baht karşılığında 30 gün daha uzatmak mümkün. Vize üzerinde belirtilen Enter Before tarihinden önce ülkeye giriş yapmak gerekiyor. Ayrıca, tüm giriş haklarını bu tarihten önce kullanmak gerekiyor. Ücretli uzatmayı ise bu tarihten sonra da yapmak mümkün.

Teknik olarak, tek başına seyahat edenlerin Tayland’a girebilmeleri için yanlarında 20,000 baht, aile olarak seyahat edenlerin ise 40,000 baht’a eşdeğer paraları olması gerekiyor, ancak bu kural hemen hemen hiç uygulanmıyor. Fakat son yıllarda Malezya’dan Tayland’a karayolu ile giriş yapmak isteyen Türklere bu kuralın uygulandığı duyumları gelmeye başladı. Padang Besar sınır noktasında eğer yanınızda yeterli para yoksa Tayland’a girişinizde problem çıkartılabiliyor ve rüşvet istenebiliyor. Yine teknik olarak, ülkeye giriş yapabilmek Tayland çıkışlı bir uçak biletinizin olması gerekiyor, ancak bu kural da hemen hemen hiç uygulanmıyor.

Türkiye’de Tayland Ankara Büyükelçiliği veya Tayland İstanbul Konsolosluğu‘ndan 1, 3 veya 3 girişli turist vizesi alınabiliyor. Tayland’a komşu olan Malezya Penang’daki ve Kamboçya Phnom Penh’deki Tayland elçilikleri genelde sadece tek girişli vize veriyorlar. Malezya’ya vize gerekmiyor, Kamboçya vizesi ise sınırda alınabiliyor. Laos Vientiane ve Savannakhet’deki elçiliklerden ise 2 girişli vize de alınabiliyor. Ancak bu ülke uzun zamandır Türklere Laos vizesi konusunda problem çıkartıyor, gitmeden önce vize konusundaki son gelişmeleri takip etmekte fayda var. Bölgedeki kimi ülkelerden 3 girişli vize de alınabiliyor. Mesela Endonezya Bali’de bulunan Tayland elçiliği genelde isteğe göre 2 veya 3 girişli vize veriyor.

Tek Giriş (Single)

Tek giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 40$. Giriş hakkını vizenin veriliş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60 gün yani 2 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30 gün şeklinde 3 ay boyunca kalabilirsiniz. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 100$ oluyor.

2 Giriş

2 giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 80$. Giriş haklarını vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60+60 gün şeklinde 4 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz, ancak 2. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30+60 gün şeklinde 5 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 140$ oluyor.

Ayrıca ücretli uzatmalarla 60+30+60+30 gün şeklinde 6 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. ay sonunda ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 200$ oluyor.

3 Giriş

3 giriş hakkı olan vizenin Türkiye’deki ücreti 120$. Giriş haklarını vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde kullanmak gerekiyor.

Bu vize ile 60+60+60 gün şeklinde 6 ay boyunca Tayland’da kalabilirsiniz, ancak 2. ve 4. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.

Veya 1900 baht ücretli uzatmayı da kullanarak 60+30+60+60 gün şeklinde 7 ay boyunca kalabilirsiniz, ancak 3. ve 5. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 180$ oluyor.

Ayrıca ücretli uzatmalarla 60+30+60+60+30 gün şeklinde 8 ay kalabilirsiniz, ancak 3. ve 5. ay sonlarında ülkeden çıkış-tekrar giriş yapmanız gerekiyor.  Bu şekilde toplam ücret yaklaşık 235$ oluyor.

 

 

Başvuru ve Gerekli Belgeler

Türkiye’de turist vizenizi Tayland Ankara Büyükelçiliği veya Tayland İstanbul Konsolosluğu‘ndan genelde aynı gün içerisinde alabilirsiniz. Vizelerin veriliş tarihinden itibaren 3 veya 6 ay geçerlilik süresi olduğu için, Tayland’a gidişinize mümkün olduğunca yakın bir tarihte başvurmanızda fayda var.

Turist vizesi için gerekli belgeler başvuru formu2 adet resimuçak biletinizin çıktısı/fotokopisi & vize ücreti. Eğer eğitim, iş, evlilik veya emeklilik amaçlı vize almak istiyorsanız, ek olarak istenen belgeleri de sağlamanız gerekiyor.

Vize ücretini Amerikan doları olarak ödemekte fayda var, Türk lirası olarak ödediğinizde yüksek bir satış kurundan çevriliyor.

Vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Word programında doldurduktan sonra çıktısını alabilirsiniz veya direkt olarak çıktısını alıp el yazısı ile doldurabilirsiniz. Başvuru formunun nasıl doldurulacağını ise örnek formda görebilirsiniz.

Tayland Vize Formu (PDF)   Tayland Vize Formu (DOC)   Örnek Tayland Vize Formu (DOC)

 

Vize Koşusu (Visa Run)

Vizesiz kalma hakkını yenileme veya turist vizesini yenileme amaçlı ülkeden çıkış ve tekrar giriş yapmaya Visa Run deniliyor. Ancak pasaportlarında ülkeye ardı ardına çok fazla giriş-çıkış yaptıkları gözüken kişilerin ülkeye girişlerine artık izin verilmeyecek. Visa run yapacaksanız, aynı gün içerisinde Tayland’a giriş yapmak yerine gittiğiniz ülkede bir süre kalmanızda fayda var.

Visa run yapılabilecek ülkeler Myanmar (Burma), Malezya, Kamboçya ve Laos. Bulunduğunuz şehre en yakın olan ülkeyi seçebilirsiniz. Tayland Sınır Kapıları sayfasında bu konudaki ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz.

 

Göçmen Olmayan Vizesi (Non-Immigrant Visa)

tayland-ogrenci-is-evlilik-vizesi

Tayland’da evlilik veya emeklilik sebebiyle uzun dönem kalmak,  çalışmak veya iş kurmak ve  öğrenci olarak bulunmak  isteyenlerin göçmen olmayan vizesi almaları gerekiyor.

Bu tip vizeler evlilik ve emeklilik için O sınıfı, çalışmak veya iş kurmak için B sınıfı, eğitim görmek için ED sınıfı, gazeteciler için M sınıfı olarak veriliyor. Göçmen olmayan vizeleri Türkiye’de sadece Tayland Ankara Büyükelçiliği tarafından veriliyorlar.

Göçmen olmayan vizeleri tek girişli (single) veya çoklu girişli (multiple) olarak veriliyor. Tek girişli vizelerin 90 gün kalma hakkı oluyor. Çoklu girişli vizelerde ise, 1 yıl içerisinde Tayland’a sınırsız olarak giriş ve çıkış yapma hakkı oluyor. Ancak, ülkeye her girişte 90 gün kalma hakkı oluyor. Tek ve çoklu girişli vizeler bir göçmen bürosundan ücretli olarak 30 gün daha uzatılabiliyor.

İlk etapta tek veya çoklu girişli vize aldıktan sonra, evlilik veya emeklilik gibi sebepler için 12 ay süreyle vize uzatılabiliyor. Bu uzatmaları kullanıyorsanız, her 90 günde bir göçmen bürosuna ya da karakola kontrole gitmeniz gerekiyor. Bu işlem için başka birisini de yetkili kılabilirsiniz veya pasaportunuzun  fotokopisini posta ile gönderebilirsiniz. Aksi takdirde ceza ödemeniz gerekiyor.

Eğer başka bir ülkeye gidip Tayland’a geri gelecekseniz, öncelikle bir göçmen bürosuna giderek yeniden giriş izni almanız gerekiyor. Bu izni almadan ülkeden çıkış ve tekrar giriş yaparsanız, 1 yıllık süre iptal oluyor.

O sınıfı (Other/Diğer)

Bir Tay vatandaşı ile evlenenler, emekliliklerini Tayland’da geçirmek isteyenler, hükümet dışı organizasyonlar için çalışmak isteyenler, sağlık turistleri vb. kişiler tek veya çoklu girişli O sınıfı vize alabiliyorlar. Türkiye’de tek girişli O sınıfı vize ücreti 80$.

O sınıfı evlilik vizesi

Bir Tay vatandaşı ile evlenip Tayland’da yaşamak isteyenlere ilk etapta tek veya çoklu girişli O sınıfı vize veriliyor. Tayland’a gidildiğinde ise 12 ay süreli evlilik uzatması verilebiliyor. Bu sayede visa run yapmaya gerek olmadan 1 yıl boyunca kesintisiz olarak Tayland’da kalmak ve süre bitiminde  yeniden uzatmak mümkün. Ancak her 90 günde bir göçmen bürosuna kontrole gitmek gerekiyor.

Evlilik vizesi için başvuranların ayda en az 40,000 baht gelirleri olduğunu veya vize başvurusu yapmadan evvel en az 3 aydır banka hesaplarında 400,000 baht bulunduğunu belgelemeleri gerekiyor. Evlilik belgesinin yanı sıra sabıka kaydı, sağlık kaydı, Tayland’da yaşayacağınız evin haritası gibi belgeler de istenebiliyor. Türkiye’de tek girişli O sınıfı vize ücreti 80$.

O-A sınıfı emeklilik vizesi

Bu vize, emekliliklerini Tayland’da geçirmek isteyen 50 yaş üzeri şahıslar için gerekiyor. O-A sınıfı vize ile Tayland’da 1 yıl süreyle kesintisiz olarak visa run yapmaya gerek olmadan kalmak ve süre bitiminde vizeyi tekrar uzatmak mümkün. Ancak her 90 günde bir göçmen bürosuna kontrole gitmek veya gerekli belgeleri büroya göndermek gerekiyor.

Emeklilik vizesi için başvuranların ayda en az 65,000 baht gelirleri olduğunu veya banka hesaplarında en az 800,000 baht bulunduğunu belgelemeleri gerekiyor. Ayrıca, başvuruda bulunanların sabıka kayıtlarının olmadığını ve cüzam, tüberküloz, fil hastalığı, frenginin 3. safhası, uyuşturucu bağımlılığı hastalıklarından muzdarip olmadıklarını ispatlamaları da isteniyor. Başvuruda bulunanların minimum 18 ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekiyor. Türkiye’de 1 yıllık çok girişli O-A sınıfı vize ücreti 200$.

ED sınıfı (Education/Eğitim)

Bu vize, Tayland’daki üniversiteler veya dil okullarında eğitim görmek isteyenler için gerekiyor. Eğitim görülecek okula başvurduktan ve Tayland elçiliği ile iletişime geçtikten sonra, başvurunuz kabul edildiği takdirde 90 gün süreli vize veriliyor. Tayland’a gittikten sonra ise genellikle 1 yıllık kalma izni veriliyor. Ancak öğrenim süreniz boyunca her 90 günde bir göçmen bürosuna giderek 1900 baht karşılığında kalma iznini yenilemek gerekiyor.

B sınıfı (Business/İş)

Bu vize, Tayland’da yasal olarak çalışmak veya iş kurmak isteyenler için gerekiyor. Vizeyi alabilmek için çalışacağınız firmadan veya iş kurmak için istenilen belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Türkiye’de tek girişli B sınıfı vizenin ücreti 80$.

M sınıfı (Media/Medya)

Bu vize gazeteciler, televizyoncular, sinemacılar vb için gerekiyor.

 

Göçmen Büroları (Immigration Office)

Tayland’da 1, 2 veya 3 giriş hakkına sahip turist vizenizi uzatmak, O sınıfı vizeniz varsa 90 günde bir kontrole gitmek, kayıp pasaport işlemleri vb. işlemler için bulunduğunuz yere en yakın olan göçmen bürosuna gidebilirsiniz.

Tayland göçmen büroları sayfasında bölgelere göre listeyi görebilirsiniz.

 

Kayıp Pasaport

Tayland’da pasaportunuzu kaybettiğiniz takdirde yeniden vize almanız gerekmiyor. Yeni pasaportunuz ile birlikte bir göçmen bürosuna giderek eski vizenizi alabilirsiniz. Ancak eskiden vizeniz olduğuna dair bir kanıt istenebiliyor, bu yüzden vize aldığınız zaman fotokopisini çektirmenizde fayda var. Veya vizenizi aldığınız elçilikle irtibata geçerek belge almanız gerekebiliyor.

Öncelikle pasaportunuzun kaybolduğu bölgedeki bir polis karakoluna giderek rapor almanız gerekiyor. Pasaportunuzu kaybettiğinize dair hazırlanan raporun bir kopyası size veriliyor.

Daha sonra ise polis raporu ile birlikte TC Bangkok Büyükelçiliği‘ne giderek yeni bir pasaport talebinde bulunabilirsiniz. Eğer varsa eski pasaportunuzun fotokopisini de yanınızda götürün.

Ardınansa yeni pasaportunuz veya pasaport/geçici belge, polis raporu ve eski pasaportunuzun fotokopisi/elçilik raporu ile birlikte size en yakın göçmen bürosuna giderek bir replacement visa başvurusunda bulunabilirsiniz.