Milli park statüsündeki Similan takımadaları dünyanın en ünlü dalış alanlarından. Andaman denizinde bulunan bu bölge dalış ve şnorkel tutkunları için eşsiz bir deneyim sunuyor. Yakın zamanlarda mercan resiflerinin bir kısmında beyazlaşma oluştuysa da, bu bölge halen dalış için Tayland’da en çok tercih edilen yer olma özelliğini koruyor.

Similan toplam 9 adadan oluşuyor. Konaklama opsiyonları ise sadece Koh Similan ve Koh Miang adalarında bulunuyor. Similan adaları milli park statüsünde olduğu için 400 baht giriş ücreti uygulanıyor.

Anakaradaki Khao Lak kasabası Similan adalarına en yakın yerleşim birimi. Buradan çeşitli günübirlik, dalış teknesinde konaklamalı veya adalarda kamp usulü konaklamalı tur seçenekleri ile 3 saat uzaklıktaki Similan’a ulaşmak mümkün.

Tekne konaklamalı 2-3 günlük dalış turları genelde 10-20,000 baht arası bir ücrete sahip oluyor. Günübirlik dalış turu ücretleri ise 5-7000 baht civarında. Sadece şnorkel yapmak isteyenler içinse genelde %40 civarında bir indirim uygulanıyor.

Ayrıca Phuket‘ten de benzer tur seçenekleri ile Similan adalarına ulaşmak mümkün.