2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24160
  Sibel

  Kerem Bey merhaba

  Koh Phangan hakkında tek yetkin Türkçe kaynak sizin siteniz, öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim. Sitenizde belirttiğiniz üzere Koh Phangan yoga açısından oldukça bereketli bir yer gibi gözüküyor. Burada yoga eğitimi almak istiyorum ve Agama Yoga’yı düşünüyorum, bayağı methini duydum. Sizin Agama hakkında bilginiz var mı acaba, tavsiye eder misiniz?

  Çok teşekkür ederim şimdiden.

  #24162
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Açıkçası biraz çetrefilli bir konu hakkında soru sormuşsunuz, elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmaya çalışayım.

  Öncelikle, Agama’nın bu kadar popüler olmasını sağlayan eğitim 1 aylık “First Level Intensive Course” kursu. Bu kurs hakkında yorumlar son derece olumlu, memnun kalmayan pek yok gibi.

  Ancak daha ileri seviye kurslarda sanırım durum biraz karmaşıklaşıyor. Agama’nın uzmanlık dalı diyebileceğimiz konu tantra ve bu eğitimlerde de daha çok tantric seks üzerine yoğunlaşılıyor. Ancak bir çok değişik kaynaktan teyit ettiğim üzere, bu eğitimler sırasında “açık ilişki” teşvik ediliyor. Eğitimlere çift olarak katılanlar bile açık ilişkiye zorlanıyor ve anladığım kadarıyla bu durum problem yaratabiliyor. Eğitmenlerin de bu durumu kullanarak öğrencilerle ilişkiye girdikleri veya girmeye çalıştıkları yönünde duyumlar var.

  Agama’nın başındaki kendine Swami diyen şahıs da biraz şaibeli bir şahsiyet. Bildiğim kadarıyla bazı taciz iddiaları sebebiyle kendisinin bir daha Hindistan’a girmesi yasaklanmış. Bu şahsiyetin de öğrencileriyle ilişkiye girmeye çalıştığı yönünde duyumlar var.

  Yani diyebilirim ki, anladığım kadarıyla 1. seviye kurs oldukça pozitif bir deneyim, ancak daha ileri seviyelerde olay anlattığım üzere biraz garipleşiyor, ve yine söylenenlere göre daha tarikat vari bir havaya bürünüyor.

  Eğer bu anlattıklarım size doğal olarak ürkütücü geldiyse, adadaki diğer yoga merkezlerini de araştırabilirsiniz. Onlar çok daha küçük ölçekteler, Agama bu merkezlere kıyasla devasa bir firma denebilir.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  İyi günler

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.