#24310
Keremcan Büyüktaşkın
Anahtar yönetici

Merhaba,

Çocuk ve yabancı okullarla ilgili maalesef fazla bir bilgim yok. Ancak Tayland’da büyük bir expat nüfusu olduğu için, bu kitlenin çocuklarına yönelik çok sayıda özel okul olduğunu da biliyorum. Fakat bu okullar bildiğim kadarıyla daha çok Bangkok ve Chiang Mai gibi yerlerde yoğunlaşmış durumdalar. Koh Phangan’da bildiğim kadarı ile bir tane 5-12 yaş çocuklar için özel okul var. Koh Samui’de muhtemelen daha fazla seçenek vardır.

Aylık bütçeyi sormuşsunuz, ancak bu çok göreceli bir şey. Şöyle söyleyeyim, mesela benim şu an Koh Phangan’da kaldığım bungalovun her şey dahil aylık kirası 7000 baht. Benim biraz yakınımdaki 2 odalı bir bungalovun kirası ise 16,000 baht. Eğer ciddi bir şekilde yerleşmeyi düşünüyorsanız, mesela kendiniz uzun süreliğine bir arazi kiralayıp oraya kendi bungalovunuzu da inşa edebilirsiniz. Yabancılar müstakil ev satın alamıyor, ama arazi kiralayabiliyorlar.

Ulaşım için de benim kiraladığım motosikletin kirası aylık 2000 baht. Ancak uzun süre kalacaksanız kendi motosikletinizi veya arabanızı oldukça uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Dediğiniz gibi fiyatlar artmış olsa da, Tayland’da yaşam halen Türkiye’ye göre daha hesaplı.

Mekan işletme veya iş kurma konuları ise biraz karışık. Yabancılar kendi başlarına iş kuramıyorlar, ancak Tay ortakla olabiliyor. Ortaklık %49 yabancı ve %51 Tay şeklinde olabiliyor. Ancak çok sayıda yabancı Tayland’da iş kurduğu için bu tip konuları halleden danışmanlık ve avukatlık büroları var.

Vize konusunda ise çocuğunuz öğrenci vizesi ve siz de çalışma vizesi alabilirsiniz mesela.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi günler