#27765
Keremcan Büyüktaşkın
Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle şunu söyleyeyim, bu konu elçiliklerden alınan turist vizeleri ile ilgili. 30 gün vizesiz kalış hakkından bağımsız bir konu. Yani sizin endişelenmenize gerek yok.

  Karayolu ile komşu bir ülkeden Tayland’a giriş yaptığınız zaman 15 gün kalma hakkı alıyorsunuz. Sadece havayolu ile girişlerde 30 gün veriliyor.

  Malezya’dan Tayland’a tabii giriş yapabilirsiniz. Ancak bu girişte kullanılan Sadao sınır kapısı maalesef Tayland’daki en problemli sınır kapısı. Burada genelde bazı spesifik milletlerden insanların yanlarında 20,000 baht nakit para olması isteniyor. Yanınızda bu miktar yoksa ise 200 baht rüşvet alınıyor.

  Ben yaklaşık 3 ay önce bu kapıdan Tayland’a giriş yaptım. Türk olduğum için beni sıradan ayırdılar, gümrük bürosunda form doldurttular. Ayrıca da pasaportun arasına 200 baht koyarak rüşvet vermem gerekti. Türklerin sorgulanması durumu halen devam ediyor mu bilmiyorum, ancak size 20,000 baht’ı %90 soracaklardır. İsterseniz yanınızda bu miktarı bulundurabilirsiniz, yanınızda bu kadar para taşımak istemiyorsanız da 200 baht rüşveti vermekten başka yapacak bir şey yok.

  Sorgulama halen devam ediyorsa da, bu yaklaşık 10-15 dakika süren bir işlem. Ancak gümrük görevlisi sabrınızı sınamaya çalışabiliyor, bu yüzden sinirlenmemekte ve sorulara sakince cevap vermekte fayda var. Formu doldurduktan, sorulara cevap verdikten ve 20,000 baht gösterdikten sonra girişinize izin veriliyor.

  İyi günler