#28865
Keremcan Büyüktaşkın
Anahtar yönetici

Merhaba,

Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim ve geç cevap için özür dilerim.

Tayland’da ulaşım fiyatları zaten oldukça düşük olduğu için otostop pek yaygın değil, ama gene de yapmak mümkün. Yalnız baş parmakla yapılan otostop işaretinin Tayland’da pek bilindiğini sanmıyorum. Burada araçları durdurmak için genelde kolunuzu uzatmak ve aşağı yukarı sallamak gerekiyor.

Tayland’da İngilizce bilme oranı oldukça düşük, bu yüzden iletişim konusunda bir miktar sıkıntı yaşanabilir. Bir de, otostop yaygın olmadığı için bazı araçlar dursalar dahi bir miktar ücret talep edebilirler. Güvenlik açısından ise pek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Trekking için en popüler yerler milli parklar, kuzeydeki dağlık bölgeler ve dağ kabilesi köyleri. Ayrıca bahsettiğiniz Koh Phangan gibi adalarda da çeşitli trekking rotaları bulunuyor.

Milli parklardaki kamp alanlarında cüzi bir ücret ödeniyor, ancak duş ve tuvaletlerden faydalanabiliyorsunuz. Turistik bölgelerde ise ben pek fazla kamp alanı görmedim, ancak belki mevcuttur.

Backpacker tarzı bir seyahat için çadırın yanı sıra Couch Surfing kullanmanızı, turist restoranları yerine yerel halkın yediği sokak restoranlarında yemek yemenizi, daima pazarlık yapmanızı, sizi dolandırmaya çalışacaklara karşı hazırlıklı olmanızı, mümkün olduğunca az eşya taşımanızı, sivrisineklere karşı önlem almanızı, temel Tayca terimleri ve sayıları öğrenmenizi vb tavsiye edebilirim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi günler