Bu rota, Tayland’da 1 ay kadar bir süre geçirmeyi planlayanlar için uygundur.

Ülkenin en güzel plajları ve adalarına ev sahipliği yapan güney bölgesini ve daha çok kültür meraklılarına hitap eden kuzey bölgesini kapsamaktadır.


Bangkok

bangkok-wat-phra-kaew-tapinagi

Melekler şehrinde 2-3 gün boyunca tarihi yerleri gezin, alışveriş yapın, benzersiz gece hayatını deneyimleyin. Sırt çantalı gezginseniz Khao San Road‘da, AVM’lere yakın olmak istiyorsanız Siam Square, Sukhumvit veya Silom gibi bölgelerde konaklayın.

Kanchanaburi

kanchanaburi

Ünlü Kwai Nehri Köprüsünü, Kaplan Tapınağını ve muazzam Erawan şelalerini görmek için Bangkok’a 1 saat uzaklıktaki Kanchanaburi’ye geçin.

Koh Tao Adası

koh-nang-yuan

Asya’daki en ucuz dalış kurslarından birini almak isterseniz veya sertifikanız zaten varsa ve dalış yapmak istiyorsanız Chumpon üzerinden Koh Tao’ya geçin. Yakınlardaki cennet ada Koh Nang Yuan‘a günübirlik olarak gitmeyi ihmal etmeyin.

Koh Phangan Adası

ko-pha-nhan-full-moon-party

Ünlü Dolunay Partisi (Full Moon Party), sakin tropikal plajlarda ucuz konaklama veya yoga-detoks ilginizi çekiyorsa, Koh Tao, Koh Samui veya Surat Thani üzerinden Tayland’ın sırt çantalı gezgin kalesi Koh Phangan’a geçin.

Koh Samui Adası

koh-samui-adasi-lamai-plaji

Sofistike konaklama opsiyonlarına sahip son derece turistik bir adada tatil yapmak için Koh Tao, Koh Phangan veya Surat Thani üzerinden Koh Samui’ye geçin. Bu adadan veya diğer körfez adalarından Ang Thong Deniz Milli Parkı turuna katılmayı da ihmal etmeyin.

Khao Sok Milli Parkı

khao-sok-golu

Amazon’dan daha eski bir yağmur ormanı sisteminde yürüyüş yapmak veya gölden yükselen görkemli kalker tepeleri arasında tekneyle gezmek için Khao Sok milli parkına geçin.

Similan ve Surin Deniz Milli Parkları

koh-similan-dalis

Eğer ciddi dalış veya şnorkel yapmak istiyorsanız ve de buna ayıracak bütçeniz varsa, dünyanın en iyi 10 dalış bölgesi arasında gösterilen Similan veya Surin milli parkına gidin. Similan’a Khao Lak’tan, Surin’e ise Khura Buri’den tekne konaklamalı dalış turları ile ulaşılıyor. Her iki milli parka Phuket’ten de ulaşmak mümkün.

Phuket Adası

phuket-adasi-nai-harn-manzara-noktasi

Bodrum tarzı bir tatil için Tayland’ın en meşhur turizm destinasyonlarından biri olan Phuket adasına gidin. Konaklamak için her zevke ve bütçeye hitap eden onlarca plajdan birini seçin. James Bond adası ile meşhur Phang Nga Milli Parkı turuna ve Phuket’in etrafındaki küçük adalara düzenlenen şnorkel turlarına katılın.

Krabi

krabi-railay-plaji

Phuket’ten sonra, isterseniz yol üzerinde Koh Yao adasında durakladıktan sonra feribotla Krabi’ye geçin. Konaklamak için Tayland’ın en güzel plajlarından biri olan Railay‘i, ucuz bungalovlar için Railay’in hemen yanındaki kaya tırmanıcı gettosu Ton Sai ’yi veya daha aktif bir gece yaşamını tercih ediyorsanız Ao Nang‘ı seçebilirsiniz.

Koh Phi Phi Adaları

koh-phi-phi-adasi-maya-plaji

Krabi’den feribotla dünyanın en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Koh Phi Phi Don adasına geçin. Hareketli gece yaşamı için adanın merkezi Ton Sai’de, sükunet içinse tekne ile ulaşılabilen plajlarda konaklayın. The Beach filmi ile meşhur olmuş Koh Phi Phi Leh adası tekne turuna katılmayı da ihmal etmeyin. Ardından ana karaya dönün ve uçakla tekrar Bangkok’a geçin.

Ayutthaya

ayutthaya-wat-phra-si-sanphet-tapinagi

Bangkok’a döndükten sonra Kuzey Tayland rotasına başlayın. Tayland’ın Bangkok’tan önceki başkenti Ayutthaya’ya gidin ve şehrin görkemli günlerinden kalma tapınakları gezin.

Sukhothai

sukhothai-tayland

Bangkok ve Ayutthaya’dan önce Tayland’ın başkenti olan Sukhothai şehrine gidin ve görkemli tapınakları gezin.

Chiang Mai

chiang-mai-wat-phra-sing-tapinagi

Tayland’ın kültür başkenti olan Chiang Mai’ye gidin ve şehirdeki onlarca tapınağı gezin. Ayrıca şehrin etrafındaki gezilecek yerleri de ziyaret edin.

Pai

tayland-pai-kasabasi

Ünlü Mae Hong Son döngüsüne başlamak üzere Chiang Mai’den ayrılın. İlk durak olarak sırt çantalı gezginler ve hippiler tarafından tercih edilen küçük Pai kasabasında konaklayın. Buranın etrafındaki şelaleler ve diğer gezilecek yerleri ziyaret edin. Bu yolda devam etmek isterseniz, Pai’den sonra küçük bir gölün çevresinde kurulmuş olan huzurlu Mae Hong Son kasabasını ziyaret edin. Zürafa kadınlar olarak da bilinen Karen dağ kabilesi köylerini ziyaret edin. Pai veya Mae Hong son ile işiniz bitince Chiang Mai’ye geri dönün.

Chiang Rai

tayland-chiang-rai

Chiang Mai’ye döndükten sonra kuzeyde Laos sınırı yakınında bulunan Chiang Rai şehrine geçin. Buradan Altın Üçgen bölgesi turlarına katılın.

Bundan sonra gezmeye nasıl devam edeceğiniz konusunda birkaç seçenek var:

– Bu kadar gezmek yeter derseniz Chiang Rai’den uçakla Bangkok’a dönün.

– Gezmeye devam etmek istiyorsanız, kuzeydoğudaki kırsal Isaan bölgesine doğru devam edin.

– Veya kuzeydeki Laos’a veya Myanmar’a geçin ve gezinize bu ülkelerden birinde devam edin.