İlk önemli Tay devleti olarak kabul edilen Sukhothai’nin rakip Tay şehir devleti Ayutthaya Krallığı tarafından 1378 yılında işgal edilmesiyle birlikte Siyam’ın başkenti Ayutthaya şehri oldu. Nehirlerle çevrili olduğu için doğal bir korumaya sahip olan Ayutthaya Asya’daki en önemli ticaret merkezlerinden biri haline geldi. Şehirde başta Portekiz olmak üzere birçok Avrupa ülkesi de ticari faaliyette bulundu.

18. yüzyılda 1 milyon kişilik nüfusa sahip olan Ayutthaya’nın bu dönemde dünyanın en kalabalık şehri olduğu tahmin edilmekte. Yaklaşık 400 yıl süren bir refah döneminin ardından Ayutthaya şehri 1767 yılında  Burma’dan gelen istilacılar tarafından işgal edildi ve tamamıyla yakılıp yıkıldı.

ayutthaya-haritasi

400 kadar yapıdan geriye kalan 15 kadar tapınak günümüzde restore edildiler ve de Ayutthaya Tarihi Parkı adı altında korumaya alındılar. UNESCO Dünya Mirası listesindeki tapınakların büyük kısmı nehirlerin ortasındaki adanın üzerindeler, bir kısmı ise dışındalar.

Bu bölgeyi gezmenin en keyifli yolu ise kuşkusuz bisiklet kiralamak. Ayutthaya’da konakladığınız takdirde akşamları da tapınakların arasında gezmekte fayda var, çünkü ışıklandırıldıkları için bambaşka bir havaya bürünüyorlar. Turistlerin büyük bölümü Ayutthaya’ya Bangkok’tan günübirlik turlarla gezmeyi tercih ediyor.

ADA İÇİ

1. Wat Ratchaburana Tapınağı

ayutthaya-wat-ratchaburana-tapınağı

15. yüzyılda inşa edilmiş olan Wat Ratchaburana tapınağı prang adı verilen Khmer stili görkemli kulesi ile öne çıkıyor.  Kulenin üzerinde mitolojik figürlerin ayrıntılı oymaları bulunuyor. Ana kulenin etrafında ise chedi stilinde uydu kuleler bulunuyor.

Giriş ücreti: 50 baht

1. Wat Phra Mahathat Tapınağı

ayutthaya-wat-phra-mahathat-tapinagi

Ayutthaya’da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden olan ağaç kökleri arasındaki Buda kafası bu tapınağın girişinde bulunuyor. Renkli kuşaklarla çevrili olan ağaçta çok güçlü bir ruhun yaşadığına inanılıyor. Wat Phra Mahathat tapınağında ise prang adı verilen Khmer stili görkemli bir kule bulunuyor.

Giriş ücreti: 50 baht

2. Wat Phra Ram Tapınağı

ayutthaya-wat-phra-ram-tapinagi

Phra Ram parkı kapsamında bulunan bu tapınak da Khmer stili prang kulesiyle öne çıkıyor.

3. Wat Phra Si Sanphet Tapınağı

ayutthaya-wat-phra-si-sanphet-tapinagi

14. yüzyılda inşa edilmiş olan Wat Phra Si Sanphet Ayıtthaya’daki en büyük tapınak kompleksiymiş. Yapı üç adet görkemli chedi stili kulesi ile meşhur. Bu kulelerin içinde eski Tayland krallarının külleri bulunuyor.

Giriş ücreti: 50 baht

3. Viharn Phra Mongkol Bopit Tapınağı

ayutthaya-viharn-phra-mongkol-bopit-tapınağı

Wat Phra Si Sanphet’in hemen yanındaki bu yeni dönem Budist tapınağında Tayland’daki en büyük bronz buda heykellerinden birisi bulunuyor.

4. Wat Thammikarat Tapınağı

ayutthaya-wat-thammikarat-tapinagi

Bu sakin tapınağın ana chedi’sinin etrafında singha adı verilen koruyucu aslanların heykelleri bulunuyor.

5. Wat Lokayasutharam Tapınağı

ayutthaya-wat-lokayasutharam-tapinagi

Bu tapınak Buda’nın öldükten sonra Nirvana’ya geçişinin canlandırıldığı Uzanan Buda heykeliyle öne çıkıyor.

6. Chao Sam Phraya Milli Müzesi

ayutthaya-chao-sam-phraya-milli-muzesi

Ayutthaya’nın en büyük müzesi olan Chao Sam Phraya’da 2400’den fazla tarihi eser sergileniyor.

Giriş ücreti: 150 baht

ADA DIŞI

7. Wat Phu Khao Thong Tapınağı (Golden Mount)

ayutthaya-wat-phu-khao-thong-tapinagi

İsmi Atın Dağ anlamına gelen Khao Thong tapınağı Burmalılar tarafından 15 yıllık bir işgal döneminde inşa edilmiş. Bu yüzden de Ayutthaya’nın genelinden farklı bir mimariye sahip olan yapının tepesine Taylar daha sonra chedi stili bir kule eklemişler. 79 basamak çıkılarak ulaşılan bu tepe bölümünden Ayutthaya’nın etkileyici manzaralarını görmek mümkün.

8. Wat Chai Wattanaram Tapınağı

ayutthaya-wat-chai-wattanaram-tapinagi

Ayutthaya’nın en meşhur tapınaklarından olan Wat Chai Wattanaram 1630 yılında inşa edilmiş. Tapınağın ortasında bulunan 35m yüksekliğinde Khmer stili prang diğer daha küçük kulelerle çevrili. Bu tapınak aynı zamanda günbatımını seyretmek için Ayutthaya’daki en uygun yerlerden.

Giriş ücreti: 50 baht

9. Wat Phutthai Sawan Tapınağı

ayutthaya-wat-phuttai-sawan-tapinagi

Bu tapınakta beyaz bir Khmer stili prang kulesi bulunuyor.

10. Wat Phanan Choeng Tapınağı

ayutthaya-wat-phanan-choeng-tapinagi

Bu yeni dönem tapınakta Ayutthaya’nın en çok saygı duyulan Buda heykellerinden olan Phra Phanan Choeng bulunuyor. 19m yüksekliğindeki bu görkemli heykel 1325 yılında yapılmış.

Giriş ücreti: 20 baht

11. Wat Yai Chai Mongkol Tapınağı

ayutthaya-wat-yai-chai-mongkol-tapinagi

1357 yılında inşa edilmiş bu tapınakta 7m uzunluğunda bir Uzanan Buda heykeli bulunuyor.

Giriş ücreti: 20 baht