Tayland’ın eşsiz güzellikteki tropikal adalarının etrafında dünyanın en iyi dalış noktalarından bazıları bulunuyor.

Sualtı yaşamı açısından son derece zengin olan Tayland denizlerinde 850 balık türü, 100 resif balığı türü ve 270 sert mercan türü barınıyor.

Ülkedeki ana dalış bölgeleri Andaman denizinin Burma sınırına yakın bölümü, Phuket adası etrafı, Tayland körfezi, Pattaya yakınları ve Koh Chang adası etrafında bulunuyor.

Andaman’da bulunan Similan ve Surin adaları dünyanın en iyi 10 dalış noktasından olarak kabul ediliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda buradaki sert mercanların bir bölümü beyazlamış olsa da, yumuşak mercanlar ve renkli tropikal balıklar halen eşsiz bir sualtı deneyimi sunuyorlar.

tayland-dalis-noktalari

Phuket, Koh Phi Phi ve Koh Lanta adaları civarında da son derece canlı ve renkli dalış noktaları bulunuyor.

Tayland Körfezi sualtı yaşamı açısından Andaman denizi kadar zengin değil, ancak Koh Tao adası halen dalış sertifikası almak isteyenler için birinci seçenek olma özelliğini koruyor.

Batıklara dalmayı sevenler içinse Pattaya civarında dalış amaçlı olarak batırılmış çeşitli gemi enkazları bulunuyor.

Sertifikanız varsa dalış turlarına katılmak, yoksa da eğitimini almak mümkün. En popüler sertifika olan PADI’nin her seviye eğitimini veren yüzlerce dalış okulu bulunuyor. Bu kursların en ucuz olduğu Koh Tao’da PADI Open Water eğitimi ücreti 9000 baht civarında. Ayrıca çeşitli merkezlerden SSI sertifikası almak da mümkün.

Tayland’da dalış için en iyi dönemler Andaman denizinde genelde Ekim-Mayıs arası ve Tayland Körfezinde Mayıs-Ekim arası. Bölgelere göre en uygun dönemleri bu çizelgede görebilirsiniz.

OcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylülEkimKasımAralık
PhuketÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiAverajDeğişkenDeğişkenDeğişkenDeğişkenAverajİyiÇok İyi
RanongÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiKötüKötüKötüKötüKötüAverajİyiÇok İyi
SimilanÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiAverajKötüKötüKötüKötüAverajİyiÇok İyi
KrabiÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiAverajDeğişkenDeğişkenDeğişkenDeğişkenAverajİyiÇok İyi
Koh Phi PhiÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiİyiİyiİyiİyiAverajİyiİyiÇok İyi
Koh LantaÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiAverajAverajAverajKötüKötüKötüİyiÇok İyi
Koh TaoAverajİyiÇok İyiÇok İyiÇok İyiÇok İyiÇok İyiÇok İyiÇok İyiAverajDeğişkenDeğişken
PattayaÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiİyiİyiİyiİyiİyiAverajİyiÇok İyi
Koh ChangÇok İyiÇok İyiÇok İyiİyiAverajAverajAverajKötüKötüAverajİyiÇok İyi

KHAO LAK BÖLGESİ

Similan Deniz Milli Parkı (Mu Koh Similan Marine National Park)

koh-similan-dalis

similan-adalari-dalis-noktalari

Similan Adaları Deniz Milli Parkı dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park dokuz adet adayı kapsıyor: Ko Bon, Ko Bayu, Ko Similan, Ko Payu, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang ve Ko Huyong.

Teknik olarak Similan milli parkı kapsamında bulunmasa da, buranın yakınlarındaki Koh Bon adası Tayland denizlerinde dev manta vatozları görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden. Ayrıca zaman zaman balina köpekbalıklarıyla karşılaşma ihtimali de var.

Similan adalarına genelde Khao Lak veya Phuket’ten tekne konaklamalı (liveaboard) dalış turları ile ulaşılıyor. Süreler iki günden iki haftaya kadar değişebiliyor. Üç günlük bir tur ücreti 15,000 baht civarında. Ayrıca Similan adalarına günübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Khao Lak’tan bu tür bir turun ücreti 3000 baht, Phuket’ten ise 5000 baht civarında.

Adalara bağımsız olarak seyahat etmek isteyenler içinse gidiş-dönüş sürat teknesi ücreti 1700 civarında ve tek yön 1.5 saat kadar sürüyor. Koh Similan ve Koh Miang adalarında çadır veya bungalovda konaklama imkanı bulunuyor. Similan adaları milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

Surin Deniz Milli Parkı (Mu Koh Surin Marine National Park)

koh-surin-deniz-milli-parki

surin-adalari-dalis-noktalari-haritasi

Surin Adaları Deniz Milli Parkı Myanmar sınırının hemen güneyinde bulunuyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park beş adet adayı kapsıyor: Ko Surin Nuea, Ko Surin Tai, Ko Ri, Ko Kai ve Ko Klang.

Ana adaların yakınlarındaki Richelieu Rock dünyanın en iyi dalış noktalarından birisi olarak kabul ediliyor. Burada zaman zaman dev manta vatozlarına ve balina köpekbalıklarına da rastlanabiliyor.

Surin adalarına genelde Khao Lak veya Khura Buri’den tekne konaklamalı dalış turları ile ulaşılıyor. Süreler iki günden iki haftaya kadar değişebiliyor. Dört günlük bir tur ücreti 20,000 baht civarında. Ayrıca Surin adalarına günübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Khao Lak’tan bu tür bir turun ücreti 3000 baht civarında.

Adalara bağımsız olarak seyahat etmek isteyenler içinse gidiş-dönüş sürat teknesi ücreti 1600 civarında ve tek yön 1 saat kadar sürüyor. Ko Surin Nuea adasında çadır veya bungalovda konaklama imkanı bulunuyor. Similan adaları milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

Burma Kıyıları (Burma Banks)

koh-lipe-dalis

burma-kiyilari-dalis

Myanmar (Burma) sınırları içinde yer alan Mergui Takımadaları civarındaki bölge Andaman denizindeki en iyi dalış noktalarından. Bu bölgeye Phuket ve Khao Lak’tan tekne konaklamalı dalış turları düzenleniyor, ancak ücretler Similan ve Surin’e göre biraz daha yüksek.


PHUKET BÖLGESİ

phuket-adasi-dalis-noktalari


Racha Adaları (Koh Racha Yai ve Noi)

phuket-adasi-dalis-snorkel

Phuket’in yaklaşık 2 saatlik mesafede Racha adaları özellikle dalmayı veya şnorkeli sevenler arasında oldukça popüler. Ada etrafında her seviyeye uygun çok sayıda dalış noktası bulunuyor.

Koh Racha Yai özellikle dalışa yeni başlayanlar ve şnorkel için uygun. Daha deneyimli dalgıçlara hitap eden Koh Racha Noi’de zaman zaman balina köpekbalıkları, dev manta vatozları ve benekli kartal vatozları görmek mümkün. Racha adalarına Phuket rıhtımından yolcu tekneleriyle veya Rawai plajı ya da Chalong körfezinden küçük teknelerle ulaşmak mümkün. Ayrıca Phuket’te bulunan dalış firmaları bu noktalara çeşitli dalış turları organize ediyor.

Koh Hae Adası

koh-racha-adalari-dalis

Phuket’e yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan mercan adası Koh Hae güzel bir günübirlik tur seçeneği. Adada son derece güzel plajlar ve mercan resifleri bulunuyor. Buraya Rawai plajı veya Chalong körfezinden tekne turları ile ulaşmak mümkün.

Dok Mai Adası (Koh Dok Mai)

tayland-koh-dok-mai-adasi

Dok Mai adası Phuket ve Phi Phi arasındaki kaliteli bir dalış noktası.

Köpekbalığı Noktası (Hin Musang), Anemone Resifi ve King Cruiser Batığı

koh-phi-phi-adasi-kopekbaligi-noktasi

Phuket ve Koh Phi Phi’nin ortasındaki Hin Musang ve Anemone resifi bölgesinde zararsız leopar köpekbalıkları, baraküdalar ve yumuşak mercanlar görmek mümkün. Ayrıca buranın yakınlarında King Cruiser isimli bir Tay feribotunun batığı bulunuyor. Bölgeye hem Phuket’ten, hem de Koh Phi Phi Don’dan tekne turları ile ulaşmak mümkün.

PHI PHI BÖLGESİ

koh-phi-phi-adalari-dalis-noktalari


Phi Phi Adaları (Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh)

koh-phi-phi-adasi-maya-plaji

Koh Phi Phi adaları Leonardo DiCaprio’nun oynadığı The Beach filmi sayesinde meşhur oldular. Dünyanın en güzel adalarından olarak kabul edilen Koh Phi Phi’nin etrafında son derece zengin bir sualtı yaşamı da var. Phi Phi adalarına günübirlik tekne turları ile Phuket’ten ulaşmak mümkün. Yolculuk teknenin cinsine göre 1.5 veya 2.5 saat sürüyor.

Adalar hakkındaki ayrıntılı bilgileri Phi Phi Adası sayfasında bulabilirsiniz.

Bida Adaları (Koh Bida Nok ve Koh Bida Nai)

tayland-muren-baligi

Koh Phi Phi Leh’in güney ucunda bulunan küçük Bida adalarının etrafı dalış ve şnorkel için son derece uygun. Burada zaman zaman balina köpekbalıklarına, dev manta vatozlarına ve mürenlere rastlamak da mümkün. Buraya kısa bir mesafede bulunan Hin Bida resifinde ise zararsız leopar köpekbalıklarına ve deniz kaplumbağalarına rastlamak mümkün.

KRABİ BÖLGESİ

krabi-dalis-noktalari


Dört Adalar (Koh Hua Khwan, Koh Poda, Koh Talu)

krabi-dalis

Krabi’ye en yakın dalış noktaları açıktaki irili ufaklı adaların etrafında bulunuyor. Koh Yawanon, Koh Si ve Koh Ha gibi adaların etrafında oldukça iyi dalış imkanı var.

Ayrıca Koh Dam Kwan (Tavuk Kafası adası), Koh Poda ve Koh Talu adalarına şnorkel turları düzenleniyor. Ao Nang ve Railay gibi plajlardan düzenlenen tur ücretleri longtail tekne ile kişi başı 650 baht, sürat teknesi ile 1200 baht civarında. Ekstra bir ücret karşılığında kano yapmak da mümkün.

Hong Adaları (Koh Hong, Koh Lading, Koh Daeng, Koh Pakbia, Koh Rai)

krabi-koh-hong-adasi

Krabi yakınlarındaki bu ıssız ada son derece güzel plajlara ve mercan resiflerine sahip. Ayrıca adada gizli bir lagün de bulunuyor. Bu tur esnasında genelde Koh Lading, Koh Daeng, Koh Pakbia ve Koh Rai adaları da geziliyor. Ao Nang ve Railay gibi plajlardan düzenlenen tur ücretleri longtail tekne ile kişi başı 900 baht, sürat teknesi ile 1200 baht civarında. Ekstra bir ücret karşılığında kano yapmak da mümkün.

KOH LANTA ve TRANG BÖLGESİ

koh-lanta-trang-bolgesi-dalis-noktalari


Hin Daeng ve Hin Muang

tayland-balina-kopek-baliklari

Tayland’ın en iyi 2. dalış bölgesi olarak kabul edilen Hin Daeng resif duvarı ile ünlü. Hin Muang’da ise zaman zaman dev manta vatozlarına veya balina köpekbalıklarına rastlamak mümkün. Koh Lanta’dan Hin Daeng ve Hin Muang dalış turu ücretleri yaklaşık 5000 baht civarında.

Rok Adaları (Koh Rok Nai ve Koh Rok Nok)

koh-bida-adalari-dalis

Koh Lanta Deniz Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Koh Rok Nai ve Koh Rok Nok adalarına çeşitli şnorkel turları düzenleniyor. Koh Rok Nok adasında kamp yapmak da mümkün. Sürat teknesi ile tur ücreti yaklaşık 1700 baht civarında. Koh Rok adaları tüplü dalış için de son derece elverişliler ve Koh Lanta’dan buraya çeşitli dalış turları düzenleniyor.

Ha Adaları (Koh Ha Yai ve Koh Ha Nua)

koh-ha-adalari-dalis

Koh Lanta Deniz Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Koh Ha Yai ve Koh Ha Nua adalarına çeşitli şnorkel turları düzenleniyor. Koh Ha adasında kamp yapmak da mümkün. Sürat teknesi ile tur ücreti yaklaşık 1700 baht civarında. Koh Ha adaları tüplü dalış için de son derece elverişliler. Burası özellikle bir denizaltı mağarası ile ünlü. Dalış turu ücretleri yaklaşık 3500 baht civarında.

Dört Adalar (Koh Ngai, Koh Mook, Koh Kradan, Koh Cheuak)

tayland-koh-mook-zumrut-magarasi

Koh Lanta’dan tekne turlarının en popülerlerinden biri kuşkusuz Dört Adalar şnorkel turu. Bu turda Trang bölgesinde bulunan Koh Ngai, Koh Mook, Koh Cheuak & Koh Kradan adaları geziliyor. Koh Mook adası bir mağaradan yüzülerek ulaşılabilen lagünüyle ünlü Zümrüt Mağarasına da ev sahipliği yapıyor. Tur ücreti longtail tekne ile kişi başı 850 baht, sürat teknesi ile 1700 baht civarında.

TARUTAO BÖLGESİ

tarutao-lipe-adalari-dalis


Tarutao Deniz Milli Parkı (Mu Koh Tarutao Marine National Park)

koh-lipe-adasi-dalis

Tayland’ın en güzel adası olduğu söylenen Koh Lipe’nin de dahil olduğu Tarutao takımadaları Malezya sınırının hemen kuzeyinde bulunuyor. Ekim ayından Mayıs ayına kadar açık olan milli park 9 ana ada ve toplamda 51 adadan oluşuyor.

Tarutao milli parkı adaları şnorkel ve dalış için de son derece elverişli. Dalış noktalarının büyük bölümü Koh Tarutao, Koh Klang, Koh Adang, Koh Rawi ve Ko Dong adaları etrafında bulunuyor. Buralarda zaman zaman dev manta vatozları, balina köpekbalıkları, su kaplumbağaları ve balinalara da rastlanıyor. Şnorkel turları ise genelde Koh Adang ve Koh Rawi adaları etrafındaki resiflere düzenleniyor.

Koh Lipe yerleşime açık ve adada çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Koh Tarutao ve Koh Adang adalarında ise sadece milli park ofisi tarafından kiralanan bungalovlar ve kamp alanları bulunuyor. Koh Rawi adasında ise sadece kamp yapılabiliyor.

Koh Lipe adasına Satun, Koh Lanta adası, Trang adaları ve Malezya’daki Langkawi adasından feribotla ulaşmak mümkün. Tarutao adaları milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

SAMUI TAKIMADALARI BÖLGESİ

tayland-korfezi-dalis-noktalari


Koh Tao Adası

tayland-deniz-kaplumbagalari

Koh Tao adası kuşkusuz Tayland’da dalış denilince ilk akla gelen yerlerden birisi. Adanın ismi Kaplumbağa Adası anlamına geliyor ve bu adı şahin gagalı deniz kaplumbağalarının ürüme alanı olmasından alıyor.

Ada etrafında bulunan önde gelen dalış noktalarından bazıları Chumphon Pinnacles, Green Rock, Japanese Gardens, Mango Bay, Southwest Pinnacle ve White Rock. Bu dalış noktalarına düzenlenen turların ücretleri genelde dalış başına 1000 baht civarında.

Dalmaya yeni başlamayı düşünenler içinse adada onlarca dalış okulu bulunuyor. Koh Tao’daki en popüler sertifika programı PADI. Dört günlük PADI Open Water sertifikası eğitimi ücreti 9800 baht, Advanced Open Water 8500 baht, Rescue Diver 9500 baht & Divemaster programı 25,000 baht civarında. Ayrıca çeşitli merkezlerden SSI sertifikası almak da mümkün ve ücret 9000 baht civarında.

Dalış yapmayanlar için şnorkel imkanı da bulunuyor. Adanı etrafındaki plajlarda şnorkel yapılabileceği gibi, çeşitli turlara katılmak da mümkün. Laem Thian, Shark Island, HinWong & Light House Point popüler şnorkel turu destinasyonlarından ve ücretler 500-700 baht civarında.

Bu ada hakkındaki ayrıntılı bilgileri Koh Tao sayfasında bulabilirsiniz.

Ang Thong Deniz Milli Parkı (Muh Koh Ang Thong Marine National Park)

ang-thong-milli-parki

Ang Thong deniz milli parkına Koh Samu, Koh Phangan ve Koh Tao’dan günübirlik tekne turları düzenleniyor. Bu turlar genelde bir tepeden zümrüt rengi lagünün görülmesi, başka bir tepeden milli parkı oluşturan adaların görülmesi, kano ile çeşitli kaya formasyonları etrafında dolaşılması ve şnorkel gibi aktiviteleri içeriyor.

Kano içeren turlar genelde yetişkinler için 1800 baht, çocuklar için 1000 baht civarı. Kano içermeyen turlar ise yetişkinler için 1300 baht, çocuklar için 700 baht civarı.

Milli park hakkındaki daha detaylı bilgileri Ang Thong sayfasında bulabilirsiniz.

Yelken Kayası (Sail Rock)

tayland-sail-rock-dalis

Koh Phangan adasının kuzeyinde bulunan Sail Rock Tayland körfezindeki en meşhur dalış noktalarından birisi. Burada zaman zaman balina köpekbalıklarına rastlamak da mümkün.

Koh Nang Yuan Adası

koh-nang-yuan

Koh Tao adasının bitişiğinde bulunan Koh Nang Yuan adası son derece popüler bir günübirlik tur destinasyonu. Adanın etrafı şnorkel için de oldukça elverişli.

PATTAYA BÖLGESİ

pattaya-dalis-noktalari


Mercan Adaları (Koh Larn, Koh Krok, Koh Sak)

pattaya-mercan-adasi-dalis-snorkel

Pattaya dalış açısından Tayland’ın önde gelen merkezlerinden biri değil, ancak şehrin açıklarındaki adalarda iyi düzeyde dalış ve şnorkel imkanı var. Yakın mesafedeki Koh Larn, Koh Sak & Koh Krok adaları yeni başlayanlar için uygun bir dalış deneyimi sunuyor. Daha iyi bir su altı hayatına ve berraklığa sahip olan Koh Man Wichai & Koh Rin adaları ise daha deneyimli dalgıçlara hitap ediyor. Jomtien plajı açıklarındaki Koh Rin adasının Pattaya’nın en iyi mercan resiflerinden birine sahip olduğu kabul ediliyor.

Koh Larn adasında hepsi de birbirinden güzel 6 plaj bulunuyor. Adanın açıklarında ise şnorkel yapmak için oldukça uygun bir mercan resifi bulunuyor. Ayrıca cam tabanlı tekne turları ile de mercanları gözlemlemek mümkün. Plajlarda jet-ski ve tekne paraşütü gibi çeşitli su aktiviteleri uygun fiyatlarla yapılabiliyor.

Koh Larn adasına Bali Hai iskelesinden günde 5 defa tekneler kalkıyor, diğer adalara ise özel turlarla gidilebiliyor.

Gemi Batıkları

pattaya-batik-dalisi

Pattaya açıklarında dalış amaçlı olarak batırılmış çeşitli eski savaş gemileri bulunuyor. Bu batıkların önde gelenlerinden bazıları HMS Khram ve HMS Kut. Hardeep isimli Endonezya gemisi ise 1942 yılında II. Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetler tarafından batırılmış.

KOH CHANG BÖLGESİ

koh-chang-adasi-dalis


Koh Chang Deniz Milli Parkı (Mu Koh Chang Marine National Park)

koh-tao-adasi-dalis

Koh Chang ve etrafındaki adaların civarında her seviyeye uygun dalış ve şnorkel noktaları bulunuyor. Koh Rang adası etrafındaki dalış noktaları özellikle kayda değer. Koh Yak , Koh Tong Lang ve Koh Laun adaları da özellikle dalmaya yeni başlayanlar için uygun. Koh Wai ve Koh Mak adaları ise özellikle şnorkel için elverişli.

Dalış turu ücretleri genelde 2800-3500 baht arasında değişiyor. Dalmaya yeni başlayanlar içinse 4 günlük PADI Open Water sertifika kursu ücreti yaklaşık 14,000 baht civarında. Şnorkel turları ücretleri ise 800 baht civarında.