Bangkok’ta hem Tay-Çin mutfağının en iyi örneklerini, hem de çeşitli dünya mutfaklarını bulmak mümkün.

Normal restoranların yanı sıra sokak restoranları ve AVM yemek alanları da Tay yemeklerinin iyi ve ekonomik örneklerini sunuyorlar.

Tayland yemekleri sayfasında Tay mutfağı hakkındaki ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.


Restoranlar

bangkok-restoranlari

Banglamphu (Khao San Road)

Tay Mutfağı: Tom Yum Kung, Hemlock, Roti Mataba, Take A Seat, Popiang, Saffron, Lotash Seed

Dünya Mutfağı: Mayompuri, Aquatini, Shoshana, Sakura House, Wild Orchid Villa, La Casa, Ranee’s, Bombay Blues, The Fabulous Dessert Café, Ranee’s, Oh My Cod, Ricky’s Coffeeshop, Sunset Bar

Vejetaryen: May Kaidee’s, Ethos

Siam Square

Tay Mutfağı : Erawan Tea Room, Coca Suki Sanguan Sri, New Light Coffee House, Sra Bua, Curries ve More, Inter, Gianni, Once Upon a Time, Pisces, Polo Fried Chicken

Dünya Mutfağı : Crystal Jade, Bali, Genji, Ma Be Ba, Home Kitchen, Thang Long, Vanilla Brasserie, Zen

Sukhumvit

Tay Mutfağı : Bo.lan , Bharani, Thonglee, Soul Food Mahanakorn, Cabbages and Condoms, Basil, Eleven Gallery, Face Bangkok, MahaNaga, Spring Summer Winter, Suda, Vientiane Kitchen

Dünya Mutfağı : Nasir al-Masri, İstanbul, Bed Supperclub, Tapas Café, Le Beaulieu, Serenade, Bacco, Face, Mokkori, Al Ferdoss, Dosa King, Le Dalat Indochine

Silom

Tay Mutfağı : Nahm, Kalapapruek, Somboon Seafood, The Foodie, Somtam Convent, Krua Aroy Aroy, Kai Thort Jay Kee, Ngwan Lee Lang Suan, Ban Chiang, Celadon, Chai Karr, Deen, Harmonique, Jim Thompson’s Saladaeng Café, Le Lys, Mali, Ratree Seafood, Ruen Urai, Sarah Jane’s, Somboon Seafood, Taling Pling, Tongue Thai

Dünya Mutfağı : D’Sens, Le Normandie, Shaman, Scoozi, Nadimos, Chennai Kitchen, Café 1912, Aoi, Cy’an, Eat Me, Himali Cha-Cha, Home Cuisine Islamic Restaurant, Indian Hut, La Boulange, Le Bouchon, Mei Jiang, Thien Duong

Çin Mahallesi

Tay Mutfağı : Hua Seng Hong, Shangri-La, T&K (Toi ve Kid’s Seafood), White Orchid Hotel

Dünya Mutfağı : Royal India

Sokak Restoranları

bangkok-sokak-restoranlari

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’da ucuz yemek arıyorsanız bakmanız gereken yerler sokaklara kurulan açık hava restoranları. Bu restoranlarda yaklaşık 30-50 baht civarı bir fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Sokak restoranlarını Khao San Road’ da, hemen paralelindeki Rambutri Road ‘da ve devamındaki Soi Rambutri‘de bulabilirsiniz.

Alışık olmadığımız ve de ilk başta bize sağlıksız gelebilecek olan bu restoranların batılı turistlerle dolup taştığını görünce muhtemelen rahatlayacaksınız. Tercih edilen yemekler genelde tavuk, et veya sebzeli erişte (Pad Thai) veya kızartılmış pirinç (Fried Rice). Köriler de oldukça popüler, fakat son derece acı olabiliyorlar.

Sokaktan yemek yiyeceğiniz zaman aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir konu, herhangi bir şey alacaksanız yeni pişmiş olmasına, vaya daha da iyisi gözünüzün önünde pişmiş olmasına dikkat etmek. Uzun süre tezgahta beklemiş yiyeceklerden almayın.

Seyyar Yemek Tezgahları

tayland-seyyar-yemek-tezgahlari

Tupkı sokak lokantaları gibi yemek satılan seyyar tezgahlar da her köşe başında bulunabiliyor. Özellikle Pad Thai tezgahlarının sayısı son derece fazla.

Bu konuda ayrınıtlı bilgi için Tayland sokak yemekleri sayfasına bakabilirsiniz.

AVM Yemek Alanları

bangkok-avm-yemek-alanlari

Bangkok’ta bulunan alışveriş merkezlerinin tamamına yakınında yemek alanları oluyor. Özellikle Siam Square veya Sukhumvit gibi şehir merkezindeki bölgelerde kalıyorsanız, AVM yemek alanlarında ucuz ve hijyenik yemekler bulabilirsiniz.

MBK’deki gibi kimi yemek alanlarında merkezi bir sistem oluyor. Buralarda önce gişelerden istediğiniz ücrete denk gelen yemek fişi almanız gerekiyor. Daha sonra bu fişlerle istediğiniz yemeği satın alabiliyorsunuz. Elinizde fazladan fiş kaldığı takdirde iade edip paranızı alabiliyorsunuz. Siam Paragon gibi AVM’lerde ise karma bir sistem oluyor. Merkezi sistemin yanı sıra onlarca değişik bağımsız restorandan yemek yemekte mümkün.

Bangkok alışveriş merkezleri sayfasında AVM listesini görebilirsiniz. Bu listedeki hemen hemen tüm AVM’lerin yemek alanları bulunuyor.

Batı Yemekleri

tayland-bati-yemekleri

Tay yemeğini sevseniz bile bir süre sonra değişiklik isteyebilirsiniz. Bu durumda McDonalds hamburgerlerinden Subway sandviçlerine dek birçok batı yemeğini uygun fiyatlarla Bangkok’ta bulabilirsiniz.

Türk Restoranları

bangkok-turk-restoranlari-lokantalari

Türk mutfağını özlediğiniz takdirde bunun için Bangkok’ta iki adet alternatif var. Şaman isimli Türk restoranı Silom bölgesinde bulunuyor. İstanbul isimli Türk restoranı ise Sukhumvit bölgesinde bulunuyor.

Ayrıca Bangkok’ta çok sayıda döner tezgahı ve orta doğu lokantası da bulunuyor. Bu lokantaların büyük bölümü Sukhumvit caddesindeki Nana bölgesinde toplanmış durumdalar.