Tayland dünyanın en güzel ve de en ekonomik adalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Ülkede her zevke hitap eden yüzlerce göz kamaştırıcı tropikal ada ve plaj bulunuyor.


Koh Phi Phi

koh-phi-phi-adasi-manzara-noktasi

Dünyanın en güzel tropik adalarından olarak kabul edilen Phi Phi aslında Krabi açıklarında bulunan Koh Phi Phi Don ve Koh Phi Phi Leh adlarındaki iki adet adadan oluşuyor.

Konaklama imkanlarının bulunduğu ana ada olan Koh Phi Phi Don her sınıftan gezginlere hitap ediyor. Adanın hareketli bir gece hayatına sahip olan merkezi Ton Sai daha çok genç sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Adanın etrafındaki sadece tekne ile ulaşılabilen Long BeachLaem Thong gibi plajlar ise daha çok üst yaş grubu ve aileler tarafından tercih ediliyor.

The Beach filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan ünlü Koh Phi Phi Leh adası ise konaklamaya açık değil. Adaya sadece günübirlik tekne turları ile Koh Phi Phi Don’dan ulaşılabiliyor. Bu cennet gibi tropik adadaki muhteşem plajlar ve lagünler ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Koh Lipe

koh-lipe-adasi

Tayland’ın en güzel adalarından biri olarak kabul edilen Koh Lipe elbetteki Tarutao milli parkının yıldızı konumunda. Bu küçük adaya özellikle yüksek sezonda turistler akın ediyorlar.

Koh Phangan

koh-phangan-haad-son-plaji

Dolunay Partisi (Full Moon Party) sayesinde ünü Tayland sınırlarını aşmış olan Koh Phangan halen sırt çantalı gezginlerin karargahı olma durumunu koruyor. Her ne kadar hedonistik Dolunay Partisi ile anılsa da, Koh Phangan’da bundan çok daha fazlası var.

Göz kamaştırıcı ve bir o kadar da sakin tropik plajlar, bu plajlardaki mütevazı ve hesaplı bungalovlar, mercan resifleri, şelaler, tapınaklar ve daha fazlası bu adayı muhteşem bir turizm merkezi yapıyor. Üstelik tüm bu özelliklerine rağmen Koh Phangan büyük kardeşi Koh Samui kadar pahalı değil ve de paket turlara teslim olmamış durumda. Koh Phangan’ın küçük kardeşi Koh Tao ise daha çok dalgıçlara hitap ediyor

Koh Tao

koh-tao-dalis

Tayland’da dalış denilince ilk akla gelen yerlerden birisi kuşkusuz Koh Tao adası. Koh Tao adası etrafındaki resiflerde çok sayıda dalış noktası bulunuyor. Andaman denizinde Similan adaları gibi daha güzel dalış alanları olsa da, Koh Tao hesaplılığı sayesinde özellikle dalış sertifikası almak isteyenler için en uygun yer olma özelliğini halen koruyor. Adada her seviyede eğitimleri alabileceğiniz çok sayıda dalış okulu bulunuyor.

Koh Muk

tayland-koh-mook

Trang grubundaki muhtemelen en popüler ada olan Koh Muk bu özelliğini ünlü Zümrüt Mağarası na borçlu. Adada ayrıca Haad Farang adında nefes kesici bir plaj da bulunuyor. Ana rıhtımın yakınlarındaki Haad SivalaiHaad Lodung konaklama imkanlarının nulunduğu diğer plajlar.

Phuket

phuket-adasi-nai-harn-manzara-noktasi

Tayland’daki en büyük ve de en turistik ada olan Phuket güney Tayland’da Andaman denizi kıyısında bulunuyor. Anakaraya küçük bir köprü ile bağlı olan Phuket adası, gerek doğal güzellikleri, gerek sualtı zenginlikleri, gerekse renkli gece hayatı ile turistleri yıllardır bir mıknatıs gibi kendine çekiyor. 2004 tsunami’sinin etkilerini neredeyse tamamen atlatmış olan Phuket adasında her yaştan ve de her gelir grubundan ziyaretçiyi unutulmaz anılar bekliyor.

Koh Chang

koh-chang-adasi

Koh Chang adası etrafında hepsi de birbirinden güzel ve de değişik karakterlere sahip çeşitli tropikal plajlar bulunuyor. En güzel ve de konaklama tesislerinin en yoğun olarak bulunduğu plajlar genel olarak adanın batı kıyısında toplanmış durumdalar.

Koh Samui

koh-samui-adasi-chaweng-plaji

Koh Samui adası Tayland körfezinin güneyinde bulunan 3 adanın en büyük ve de en turistik olanı. Bu Phuket benzeri büyük ve gelişmiş adada onlarca plaj bulunuyor. Adanın doğu sahilinde bulunan ChawengLamai plajları gece hayatı bakımından en hareketli bölgeler.

Kuzeydeki Bophut plajı lüks butik otelleriyle daha seçkin bir kesime hitap ediyor ve özellikle balayı için sıkça tercih ediliyor. Mae Nam ise daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilen sakin bir plaj.

Koh Samet

koh-samet-adasi-plajlari-ao-wong-deuan

Koh Samet adasında bulunan bungalov tesisleri büyük ölçüde doğu kıyısında yoğunlaşmış durumdalar. Burada son derece güzel sulara ve kumsallara sahip çok sayıda koy bulunuyor. Ada hafta sonlarında Tayların akınına uğradığı için geceler oldukça hareketli olabiliyor.

Koh Lanta

koh-lanta-plajlari-ao-kantiang

Koh Lanta, Tayland’daki klasik tropik ada imajından biraz farklı. Adanın uzun plajları palmiyelerden çok çam ağaçları ile kaplı, bu da kendinizi neredeyse Türkiye’de bir plajda hissetmenize yol açabiliyor.

Adanın ziyaretçi kitlesi ise genç ve daha yaşlı ziyaretçilerin bir karışımından oluşuyor. Kimilerine sıkıcı gelebilecek bu ada huzur arayanlar için ideal, fakat parti aradığınızda bulmak da mümkün.