Doğal yaşam açısından son derece zengin olan Tayland’da 81 milli park ve 21 deniz milli parkı bulunuyor.

tayland-milli-parklari-haritasi

Milli parkların büyük bölümünde konaklamak için bungalov ve çadır seçenekleri bulunuyor. Parkların giriş ücretleri genelde 100-400 baht arasında değişiyor.


Khao Yai Milli Parkı

khao-yai-milli-parki-heo-suwat-selalesi

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Khao Yai Milli parkı Asya’da bulunan en büyük muson ormanlarından birisi. Parkta 3000 çeşit bitki,  320 çeşit kuş ve 66 çeşit memeli hayvan türü bulunuyor.

Düzenlenen orman turlarına katılarak çeşitli vahşi hayvanları, şelaleleri ve manzara noktalarını görmek mümkün. Milli park genellikle Bangkok’tan düzenlenen turlarla ziyaret ediliyor, ancak toplu ulaşım seçeneklerini kullanarak bireysel olarak da ulaşılabiliyor.

Khao Yai milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.


Khao Sok Milli Parkı

khao-sok-golu

Yaklaşık 160 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilen Khao Sok Milli Parkı Amazon’dan bile daha eski olan bir yağmur ormanının kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Milli parkın içinde yürüyüş yapılabilecek patikalar bulunuyor. Bu şekilde çeşitli şelalelere yürüyüşler yapmak mümkün. Bu yürüyüşler esnasında gibon maymunu, boynuz gagalı, tapir gibi vahşi hayvanları görme şansı da var.

Milli park merkezine 1 saat mesafedeki Cheow Lan baraj gölünde ise sudan yükselen yüzlerce devasa kalker tepesi bulunuyor. Buraya Khao Sok’tan günübirlik veya konaklamalı turlarla ulaşmak mümkün.

Dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia’yı görmek ve görkemli Nam Thalu mağarasını ziyaret etmek Khao Sok’ta yapılabilecek diğer aktiviteler.

Milli parkı ziyaret etmek için en iyi dönem Aralık-Nisan arası. Yağmur sezonunda patikalar kaygan oluyor ve sülük sayısı artıyor. Khao Sok milli park kapsamında olduğu için 200 baht giriş ücreti alınıyor.

Erawan Milli Parkı

kanchanaburi-erawan-selalesi

Kanchanaburi yakınlarındaki Erawan milli parkı Tayland’ın en güzel şelalerinden birisi olan Erawan şelalesine ev sahipliği yapıyor. Bu 7 katlı şelalenin kimi havuzlarında yüzmek mümkün.

Erawan milli parkı genel olarak günübirlik ziyaret ediliyor, ancak burada çadırda konaklamak da mümkün. Milli parkta yürüyüş ve bisiklet parkurlarının yanı sıra çeşitli mağaralar da bulunuyor.

7 katlı muazzam güzellikteki şelalesi ile meşhur olan bu park, eğer Kanchanaburi’ye yolunuz düştüyse mutlaka görmeniz gereken bir doğa şaheseri. 7 katın tümüne yaklaşık 1 saatlik bir zamanda tırmanmak mümkün. Fakat en güzel şelaleler alt katlarda yer alıyorlar, dolayısıyla tüm katlara tırmanmak şart değil. En tepeye ulaştığınızda ise güzel bir sürpriz olarak sizleri bir maymun kolonisi karşılıyor.

Şelalenin oluşturduğu havuzların büyük bir kısmında yüzülebiliyor, özellikle 3. katmandaki havuz muhtemelen yüzmek için en iyisi. Taylar arasında da oldukça popüler olan bu park normal Tay yaşamını görmek açısından da büyük bir fırsat.

Phang Nga Deniz Milli Parkı

james-bond-adasi

Phang Nga körfezi, denizden yükselen sayısız kalker tepeleriyle tam bir yeryüzü cenneti. “Altın Tabancalı Adam” isimli James Bond filminde yer alan ünlü denizden yükselen kaya da bu parkta yer alıyor.

Turistler burayı genellikle Phuket ‘ten düzenlenen turlarla geziyorlar. Ayrıca küçük Phang Nga kasabasından veya Krabi plajlarından düzenlenen turlarla da milli parkı gezmek mümkün.

Phang Nga kasabası özelliği olmayan bir kasaba. Fakat Phang Nga körfezi turuna turistik olmayan sıradan bir Tay kasabasından çıkmak isterseniz bir veya iki geceliğine kalınabilecek bir yer.

Ang Thong Deniz Milli Parkı

ang-thong-milli-parki

Ang Thong deniz milli parkı Tayland körfezinde bulunuyor. Çeşitli adalara ve bu adalardaki lagünlere sahip olan park Tayland’daki en güzel ve de önemli doğa harikalarından.

Milli parka Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao adalarından günübirlik turlarla ulaşmak mümkün.

Ayrıca, filmi de çekilen ünlü “The Beach” romanında hikaye aslında Ang Thong adalarında geçiyor. Fakat filmde çekimler için Koh Phi Phi adası kullanılmış

 

Similan Deniz Milli Parkı

koh-similan-adasi-milli-parki

Similan Adaları Deniz Milli Parkı dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park dokuz adet adayı kapsıyor: Ko Bon, Ko Bayu, Ko Similan, Ko Payu, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang ve Ko Huyong.

Teknik olarak Similan milli parkı kapsamında bulunmasa da, buranın yakınlarındaki Koh Bon adası Tayland denizlerinde dev manta vatozları görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden. Ayrıca zaman zaman balina köpekbalıklarıyla karşılaşma ihtimali de var.

 

Surin Deniz Milli Parkı

koh-surin-deniz-milli-parki

Surin Adaları Deniz Milli Parkı Myanmar sınırının hemen güneyinde bulunuyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park beş adet adayı kapsıyor: Ko Surin Nuea, Ko Surin Tai, Ko Ri, Ko Kai ve Ko Klang.

Ana adaların yakınlarındaki Richelieu Rock dünyanın en iyi dalış noktalarından birisi olarak kabul ediliyor. Burada zaman zaman dev manta vatozlarına ve balina köpekbalıklarına da rastlanabiliyor.

Surin adalarına genelde Khao Lak veya Khura Buri’den tekne konaklamalı dalış turları ile ulaşılıyor. Süreler iki günden iki haftaya kadar değişebiliyor. Dört günlük bir tur ücreti 20,000 baht civarında. Ayrıca Surin adalarına günübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Khao Lak’tan bu tür bir turun ücreti 3000 baht civarında.

Adalara bağımsız olarak seyahat etmek isteyenler içinse gidiş-dönüş sürat teknesi ücreti 1600 civarında ve tek yön 1 saat kadar sürüyor. Ko Surin Nuea adasında çadır veya bungalovda konaklama imkanı bulunuyor.

Phi Phi Deniz Milli Parkı

koh-phi-phi-adasi-maya-plaji

Dünyaca ünlü Koh Phi Phi adaları, Tayland’ın en çok bilinen doğal güzelliklerinden bazılarına ev sahipliği yapıyorlar.

Yerleşime açık olan ana ada Koh Phi Phi Don ‘da manzara ve şnorkel noktaları gibi çeşitli doğal güzellikler bulunuyor.

The Beach filmi ile meşhur olmuş Koh Phi Phi Leh adasında ise konaklama tesisleri bulunmuyor. Buraya Koh Phi Phi Don’dan çeşitli günübirlik tekne turlarıyla ulaşmak mümkün. Koh Phi Phi Leh’te ünlü Maya plajının yanı sıra çeşitli lagünler ve şnorkel noktaları bulunuyor.

Tarutao Deniz Milli Parkı

koh-lipe-adasi

Tarutao milli parkında konaklamak veya gezmek için depsi de birbirinden güzel çok sayıda tropik ada bulunuyor. Milli parka adını veren Koh Tarutao bölgedeki en büyük ada. Ünlü Koh Lipe ise milli parkın yıldızı konumunda.

Koh Chang Deniz Milli Parkı

koh-chang-adasi

Koh Chang adası etrafında eşsiz güzelliğe sahip başka tropik adalar da bulunuyor. Bu adaları günübirlik turlarla veya konaklamalı olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgede çeşitli dalış ve şnorkel turları da düzenleniyor.

Doi Inthanon Milli Parkı

doi-inthanon-milli-parki

Kaeng Krachan Milli Parkı

kaeng-krachan-milli-parki