Tropik kuşakta bulunan ve büyük bölümü yağmur ormanlarıyla kaplı olan Tayland’da son derece etkileyici bir doğal yaşam mevcut.

Ülkenin dört bir yanında bulunan milli parklarda, dalış noktalarında, hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda Tayland’ın bu renkli sakinlerini yakından gözlemlemek mümkün.

Ünlü Kanchanaburi Kaplan Tapınağı gibi kimi yerlerde ise, turistlerin bazı yırtıcılarla fiziksel temas kurmalarına izin verilebiliyor.


Gözlüklü Langur Maymunu

tayland-gozluklu-langur-maymunu

Bu ilginç ve sevimli maymun, özellikle güney Tayland’daki Khao Sok gibi milli parklarda bulunabiliyor. Agresif makak maymunlarının aksine, langurlar son derece sakinler ve insanlarla iletişim kurmayı çok seviyorlar.

Boynuz Gagalı Dev Hornbill Kuşu

tayland-dev-hornbill-kusu

Tayland’ın en ünlü kuşlarından olan hornbill, başta Khao Sok ve Khao Yai milli parkları olmak üzere ülkenin birçok yerinde gözlemlenebiliyor. Bu kuşlara milli parklar dışında adalarda da sıkça rastlanabiliyor.

Monitör Su Kertenkelesi

tayland-monitor-kertenkelesi

Boyu 3 metreye bulabilen Tayland monitör kertenkelesini, birçok su kaynağının yakınlarında görmek mümkün. Bangkok’un merkezinde bulunan Lumphini parkında onlarca monitör kertenkelesini ortalıkta serbestçe gezerken izlemek ise oldukça ilginç bir deneyim.

Balina Köpekbalığı

tayland-balina-kopek-baliklari

Dünyadaki en büyük balıklar olan zararsız balina köpekbalıkları hem Tayland körfezinde, hem de Andaman denizinde görülebiliyorlar. Bir çok dalış firması özel balina köpekbalığı turları düzenliyor. Sadece planktonla beslenen bu nazik devlerin boyları 15 metreye ulaşabiliyor.

Mayna Konuşan Kargası

tayland-beo-mayna-konusan-karga-kusu

Tayland’ın birçok yerinde kafeslerde beslendiğini görebileceğiniz bu kuş, çevresinden duyduğu sesleri kusursuz bir biçimde taklit edebilmesi ile meşhur.

Gibon Maymunu

tayland-gibon-maymunu

Tayland’daki Khao Sok gibi milli parklarda yaşayan gibon maymunları evcil hayvan olarak da besleniyorlar.

Geko Kertenkelesi

tayland-geko-kertenkelesi-gecko

Tayland’ın en ünlü simgelerinden birisi olan geko kertenkeleleri ile hemen her yerde karşılaşmak mümkün. İrili ufaklı bu kertenkelelerin en ilginç özellikleri ise yüksek sesli çiftleşme çağrıları. Kertenkele ismini “gekoooo” şeklinde çıkardığı bu çağrıdan alıyor.

Dev Manta Vatoz Balığı

koh-similan-dalis

Özellikle Andaman denizindeki Similan gibi dalış bölgelerinde dev vatozlarla birlikte yüzmek mümkün. Vatozların kanat açıklığı zaman zaman 7 metreye ulaşabiliyor. Bu dev vatozların tatlı suda yaşayan çeşitleri ise Tayland’daki göller ve nehirlerde bulunabiliyor.

Siyam Timsahı

tayland-timsahlari

Güneydoğu Asya’ya özgü olan bu timsah türü, günümüzde doğal ortamında neredeyse tamamen tükenmiş durumda. Ancak Tayland’daki hayvanat bahçelerinde bu görkemli yırtıcıları yakından görmek mümkün.

Makak Maymunu

tayland-lopburi-maymun-festivali

Tayland’da en çok bulunan maymun türü olan makaklar sadece ormanlarda değil, şehirlerde de koloniler halinde yaşıyorlar. Makaklar özellikle yüksek tepelere yapılan Budist tapınakları çevresinde yaşamayı tercih ediyorlar. Lopburi şehrinde her yıl düzenlenen ünlü Maymun Festivali sırasında ise bu yaramaz maymunlara devasa bir ziyafet veriliyor.

Kaplan

tayland-kaplanı

Günümüzde soyunun tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya bulunan kaplanlar, Tayland’da doğada az sayıda bulunuyorlar. Ancak kaplanları Kanchanaburi’deki ünlü Kaplan Tapınağı ve diğer birçok hayvanat bahçesinde yakından görmek, ve hatta kimi zaman fiziksel temas sağlamak mümkün.

Asya Fili

tayland-fili

Tay dilinde chang olarak bilinen fil ülkenin simgesi. Filler Tayland tarihi boyunca insanların en önemli yardımcılarından olmuşlar ve odun taşıyıcılığından  savaşlarda binek hayvanlığına dek birçok işte kullanılmışlar.  Günümüzde ise çeşitli turistik yerlerde fil safarilerine katılmak ve bu nazik devleri yakından tanımak mümkün.

Dugong Deniz İneği

deniz-inegi-dugong-tayland

Deniz ineği olarak da bilinen dugonglara özellikle Trang yakınlarındaki Koh Libong adasında rastlanıyor.

Lekeli Leopar

tayland-lekeli-leopari

Tayland’da kaplanlardan sonraki en büyük ikinci kedi olan leoparların en çok bilineni lekeli leopar. Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu hayvanlar için Tayland’da özel koruma merkezleri oluşturulmuş durumda.

Kral Kobra Yılanı

tayland-kral-kobra-yilani1

Güney Asya’ya özgü olan kral kobraya Tayland’da vahşi doğada rastlanabiliyor.

Deniz Kaplumbağası

tayland-deniz-kaplumbagalari

Tayland denizlerinde birçok değişik türde su kaplumbağası barınıyor.

Su Bizonu

tayland-su-bizonu
Su bizonu özellikle kuzeydoğudaki Isaan gibi kırsal bölgelerde halen çiftçilikte kullnılyor.

Halkalı Boynuz Gagalı Hornbill Kuşu

tayland-halkali-boynuz-gagali-hornbill-kusu

Tayland’ın ünlü horbill kuşunun yaklaşık 10 değişik çeşidi biliniyor. Halkalı hornbill en çok bilinenlerden birisi.

Siyam Kedisi

tayland-siyam-kedisi

İlk olarak Tayland’da ortaya çıkmış olan ünlü Siyam kedileri günümüzde dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdalar.