Tayland’da ilk göze çarpan şeylerden birisi de sokak restoranları. Alışık olmadığımız ve de ilk başta bize sağlıksız gelebilecek olan bu restoranların batılı turistlerle ve de her kesimden Tay vatandaşları ile dolup taştığını görünce muhtemelen rahatlayacaksınız.

Turistler tarafından tercih edilen yemekler genelde tavuk, et veya sebzeli erişte (Pad Thai) veya kızartılmış pirinç (Fried Rice). Köriler de oldukça popüler, fakat son derece acı olabiliyorlar.

Sokaktan yemek yiyeceğiniz zaman aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir konu, herhangi bir şey alacaksanız yeni pişmiş olmasına, vaya daha da iyisi gözünüzün önünde pişmiş olmasına dikkat etmek. Uzun süre tezgahta beklemiş yiyeceklerden almayın.

Bangok’ta sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’da ucuz yemek arıyorsanız bakmanız gereken yerler sokaklara kurulan açık hava restoranları. Bu restoranlarda yaklaşık 30-50 baht civarı bir fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Sokak restoranlarını Khao San Road’ da, hemen paralelindeki Rambutri Road ‘da ve devamındaki Soi Rambutri‘de bulabilirsiniz.

YEMEKLER

Erişteler

tayland-seyyar-yemek-tezgahlari

Erişteler genelde farklı kalınlıklarda bulunuyorlar. Et veya tavukla karıştırıldıkları gibi çorba içerisinde de tüketilebiliyorlar. Turistler arasında en meşhur olan erişte çeşidi ise Pad Thai. İsteğe göre et, tavuk, deniz ürünü veya tofu ile karıştırılarak servis edilen bu yemek oldukça ucuz ve de hızlı bir alternatif.

Köriler

tayland-sokak-lokantalari

Izgaralar

tayland-ızgara-etleri

Sosisler

tayland-sosis-yemekleri

Erişte Çorbaları

tayland-eriste-corbasi

Et, tavuk veya domuz eti ile yapılan Çin usulü erişte çorbası ise muhtemelen Tayland’daki en popüler fast food. Tayları günün her saatinde ve her yerde erişte çorbası yerken görebilirsiniz.

Böcek Yemekleri

tayland-bocek-yemekleri

Turistlerin en çok merak ettiği konulardan birisi Tayland’da yiyecek olarak tüketilen böcekler. Geçmişte fakir kırsal kesimlerde protein içerdiği için yenen böcekler günümüzde çok az kişi tarafından tüketiliyorlar. Ancak turistlerin merakı yüzünden seyyar böcek satıcıları turistik mekanlarda sık sık boy göstermeye başladılar. Özellikle Khao San Road ve Sukhumvit gibi turistik bölgelerde kızartılmış çekirge, tırtıl, akrep gibi canlıların satıldığını görebilirsiniz, ve eğer isterseniz siz de kimi cesur turistler gibi bu böcekleri tadabilirsiniz.

MEYVELER & TATLILAR

Meyveler

tayland-meyve-tezgahlari

Tayland’da hemen her köşe başında bulunan seyyar meyve satıcılarından çok ucuz fiyatlara bol bol meyve yiyebilirsiniz. Taze ve de buz gibi meyveler gözünüzün önünde kesiliyor ve de poşetlere konuyor, size de bu meyveleri verilen çubuklarla tüketmek kalıyor. Yaklaşık 1 tl karşılığında yarım ananas, büyük bir dilim karpuz, bir adet hindistan cevizi ve diğer birçok tropik meyve arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Tatlılar

tayland-tatlilari

Büyük bölümü Hindistan cevizi sütü içeren rengarenk geleneksel Tay tatlıları daha çok yerel pazarlarda satılıyor. Yine Hindistan cevizi ile yapılan son derece lezzetli dondurmalar ise sokak satıcılarından satın alınabiliyor.

Krepler

bangkok-krep-gozleme-tezgahlari

Meyvelerin güzel bir şekilde değerlendirildiği diğer bir alan gözleme benzeri krepler. Özellikle Khao San Road gibi turistik bölgelerde muz veya ananas gibi meyvelerle yapılan nefis krepleri tadabilirsiniz. Dilerseniz kreplerin üzerine çikolata sosu da ekletmek mümkün.

Muz Kızartma

tayland-muz-kizartmasi

Hindistan Cevizi Dondurması

tayland-hindistan-cevizi-dondurmasi

Buzlu Meyve Tatlısı

tayland-buzlu-meyve-tatlisi

Mango ve Yapışkan Pirinç

mango-yapiskan-pirinc-yemegi

İÇECEKLER

Shakeler

tayland-meyve-sulari-shakeleri

Tayland’ın birçok yerinde ve özellikle de turistik sokaklarda rahatlıkla bulunabilen shakeler, Tayland sıcağında gerçekten büyük bir ferahlama sağlıyorlar. Ananas, muz, çilek gibi meyvelerden hazırlanan lezzetli shakelerden bolca içmeyi ihmal etmeyin, mango shake ise özellikle tavsiyemiz.

Seçeceğiniz taze meyveler bir mikser yardımı ile gözünüzün önünde nefis içeceklere  dönüşüyorlar. Normal bir shake, seçtiğiniz meyvelerin yanı sıra buz ve şekerli su içeriyor. Ayrıca süt veya yoğurtlu shakeler de satın almak mümkün. Fiyatlar genelde 20-30 baht civarı.

Meyve Suları

tayland-meyve-sulari

Meyve satıcılarından alınabilecek taze hindistan cevizleri de susuzluğa birebir. Bu hindistan cevizlerinin küçük boyuttaki versiyonları daha da lezzetli bir süte sahip.

Ayrıca küçük plastik şişelerde portakal suyu, tutku meyvesi suyu gibi içecekler de 20 baht civarı bir fiyata satılıyorla

Çay ve Kahve

tayland-cayi-kahvesi

Son derece lezzetli bir aromaya sahip olan Tay çayı daha çok buzlu olarak tercih ediliyor. Bu çayı sokak satıcılarından plastik bardakta ve küçük plastik poşetlerde satın alabilirsiniz.

Çay gibi kahve de daha çok soğuk olarak tüketiliyor. Gene sokak satıcılarından veya gittikçe yaygınlaşan cafelerden sıcak veya soğuk kahve temin edebilirsiniz.