Tayland’ın en güzel yönlerinden birisi de çeşit çeşit tropik meyveleri. Bulunduğunuz yerlerdeki değişik meyveleri mutlaka tadın, bu meyveler kullanılarak yapılan yemek, tatlı ve içecekleri de denemeyi ihmal etmeyin.

Sabahları gününüze yoğurt ve müsli içeren meyve salatası ile başlamak ise özellikle bulunmaz bir keyif.


Mango

tayland-meyveleri-mango

Son derece lezzetli olan tatlı sarı mangoyu soyulduktan sonra kaşıkla tüketmek mümkün. Mango kullanılarak yapılan shakeler ise bu tür içeceklerin gerçekten en lezzetlilerinden. Ayrıca geleneksel olarak mango yapışkan pirinç ile birlikte tatlı olarak tüketiliyor.

Gül Elması (Çompu) – Tüm Yıl

tayland-meyveleri-gul-elmasi

Görünüşü kırmızı bibere benzeyen bu meyve tatlı ve kıtır bir tada sahip. Gül gibi koktuğu söylenen bu meyve, özellikle soğuk olarak yendiğinde son derece ferahlatıcı.

Rambutan (Ngav) – Mayıs/Ekim

tayland-meyveleri-rambutan

Yumuşak dikenli kabuklarını soyduktan sonra ortaya çıkan jelimsi ve bol sulu meyve bağımlılık yapacak derecede lezzetli.

Liçi – Nisan/Haziran

tayland-meyveleri-lici

Koyukırmızı sert bir kabuğu olan liçi, rambutana benzer tatlı ve jelimsi bir meyveye sahip.

Longan (Lam Yai) – Temmuz/Kasım

tayland-meyveleri-longan

Longan, liçinin yakın bir akrabası ve benzer bir tada sahip.

Mangosteen (Mangkut) – Nisan/Ekim

tayland-meyveleri-mangosteen

Bordo rengi kabuğu soyulduğunda sarımsak dişleri gibi beyaz parçalar ortaya çıkan mangosteen, son derece tatlı ve de lezzetli bir meyve.

Tutku Meyvesi

tayland-meyveleri-tutku-meyvesi

Bu meyve daha çok shake veya diğer içecek formatlarında tüketildiği zaman oldukça lezzetli.

Ejderha Meyvesi (Gairov Mang Gorn)

tayland-meyveleri-ejderha-meyvesi

Oldukça enteresan ve de görkemli bir görünüşe sahip olan bu meyve biraz yavan bir tada sahip.

Yıldız Meyvesi

tayland-meyveleri-yildiz-meyvesi

Beş köşeli bir yıldıza benzeyen bu sarı kabuklu ve sulu meyve erik benzeri bir tada sahip.

Guava (Farang)

tayland-meyveleri-guava

Tropiklerin elması olarak da bilinen yeşil kabuklu guava, tatlı ve de kıtır bir tada sahip.

Durian (Turian) – Nisan/Temmuz

tayland-meyveleri-durian

Meyvelerin kralı olarak da bilinen dev durian meyvesi, son derece keskin kokusu yüzünden oldukça kötü bir şöhrete sahip. Öyle ki, bazı otellere ve araçlara durian sokulması kesinlikle yasak. Tadı ise boyutuna oranla biraz yavan.

Jack Meyvesi (Kanun) – Tüm Yıl

tayland-meyveleri-jackfruit

Durianı andıran ve ağırlığı 20kg’ı bulabilen jackfruit de durian gibi biraz yavan bir tada sahip.

Pomelo

tayland-meyveleri-pomelo

Greyfurt-portakal karışımı denebilecek bu lezzetli meyve son zamanlarda Türkiye’de de sıkça bulunmaya başladı.

Hindistan Cevizi – Tüm Yıl

tayland-meyveleri-hindistan-cevizi

Hindistan cevizi sütü Tayland sıcağında büyük bir ferahlama sağlıyor. Büyük boyutlu genç ceviz ve küçük boyutlu olgun ceviz olmak üzere iki çeşit bulunuyor. Küçük boyutlu olan cevizler daha lezzetli bir tada sahipler. Hindistan cevizi başta köriler ve çorbalar olmak üzere Tay yemeklerinde de sıklıkla kullanılıyor. Hindistan cevizinden yapılan ve seyyar tezgâhlarda satılan ev yapımı dondurmalar da son derece lezzetliler.

Papaya (Malakav) – Tüm Yıl

tayland-meyveleri-papaya

Dış görünümü uzun ve ince bir kavuna benzeyen ve aslında Meksika kaynaklı olan papaya, daha çok meyve salatalarında ve shake gibi içeceklerde tercih ediliyor. Papaya ünlü baharatlı Tay salatası som tam’da da kullanılıyor.

Ananas

tayland-meyveleri-ananas

Tayland ananası, Türkiye’de satılan Latin Amerika ananaslarına göre daha tatlı ve de lezzetli.

MEYVE KULLANIM ALANLARI

Seyyar Meyve Tezgahları

tayland-meyve-tezgahlari

Tayland’da hemen her köşe başında bulunan seyyar meyve satıcılarından çok ucuz fiyatlara bol bol meyve yiyebilirsiniz. Taze ve de buz gibi meyveler gözünüzün önünde kesiliyor ve de poşetlere konuyor, size de bu meyveleri verilen çubuklarla tüketmek kalıyor. Yaklaşık 1 tl karşılığında yarım ananas, büyük bir dilim karpuz, bir adet hindistan cevizi ve diğer birçok tropik meyve arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Shake, Smoothie ve Meyve Suyu Tezgahları

tayland-meyve-sulari-shakeleri

Tayland’ın birçok yerinde ve özellikle de turistik sokaklarda rahatlıkla bulunabilen taze meyve suları ve shakeler, Tayland sıcağında gerçekten büyük bir ferahlama sağlıyorlar. Ananas, muz, çilek gibi meyvelerden hazırlanan lezzetli shakelerden bolca içmeyi ihmal etmeyin, mango shake ise özellikle tavsiyemiz.

Seçeceğiniz taze meyveler bir mikser yardımı ile gözünüzün önünde nefis içeceklere dönüştürülüyorlar. Normal bir shake, seçtiğiniz meyvelerin yanı sıra buz ve şekerli su içeriyor. Ayrıca süt veya yoğurtlu shakeler ya da smoothieler de satın almak mümkün. Fiyatlar genelde 20-30 baht civarı.

Krep Tezgahları

bangkok-krep-gozleme-tezgahlari

Meyvelerin güzel bir şekilde değerlendirildiği diğer bir alan gözleme benzeri krepler. Özellikle Khao San Road gibi turistik bölgelerde muz veya ananas gibi meyvelerle yapılan nefis krepleri tadabilirsiniz. Dilerseniz kreplerin üzerine çikolata sosu da ekletmek mümkün.