Yılın her dönemi sıcak olan Tayland’da içecekler daha çok soğuk ve buzlu olarak tüketiliyorlar. Lezzetli tropik meyve sularından shakelere, buzlu çay ve kahveden enerji içeceklerine birçok içeceği Tayland sokaklarında bulmak mümkün.

Tayland’da çeşitli alkollü içecekler de uygun fiyatlarla satılıyor. Ancak yaygın olan alkolizm problemi nedeniyle bu konuda çeşitli yasaklar uygulanıyor.


ALKOLSÜZ İÇECEKLER

Shakeler ve Smoothiler

tayland-meyve-sulari-shakeleri

Tayland’ın birçok yerinde ve özellikle de turistik sokaklarda rahatlıkla bulunabilen shakeler, Tayland sıcağında gerçekten büyük bir ferahlama sağlıyorlar. Ananas, muz, çilek gibi meyvelerden hazırlanan lezzetli shakelerden bolca içmeyi ihmal etmeyin, mango shake ise özellikle tavsiyemiz.

Seçeceğiniz taze meyveler bir mikser yardımı ile gözünüzün önünde nefis içeceklere  dönüşüyorlar. Normal bir shake, seçtiğiniz meyvelerin yanı sıra buz ve şekerli su içeriyor. Ayrıca süt veya yoğurtlu shakeler de satın almak mümkün. Fiyatlar genelde 20-30 baht civarı.

Meyve Suları

tayland-meyve-sulari

Meyve satıcılarından alınabilecek taze hindistan cevizleri de susuzluğa birebir. Bu hindistan cevizlerinin küçük boyuttaki versiyonları daha da lezzetli bir süte sahip.

Ayrıca küçük plastik şişelerde portakal suyu, tutku meyvesi suyu gibi içecekler de 20 baht civarı bir fiyata satılıyorlar.

Çay ve Kahve

tayland-cayi-kahvesi

Son derece lezzetli bir aromaya sahip olan Tay çayı daha çok buzlu olarak tercih ediliyor. Bu çayı sokak satıcılarından plastik bardakta ve küçük plastik poşetlerde satın alabilirsiniz.

Çay gibi kahve de daha çok soğuk olarak tüketiliyor. Gene sokak satıcılarından veya gittikçe yaygınlaşan cafelerden sıcak veya soğuk kahve temin edebilirsiniz.

Enerji İçecekleri

tayland-enerji-icecekleri

Günümüzde dünya çapında meşhur olan enerji içeceği Red Bull aslında Tayland’da icat edilmiş. Genelde diğer ülkelerde biraz pahalı olan enerji içecekleri, Tayland’da küçük şişelerde 50 kuruş civarında bir fiyata satılıyorlar. Ülkedeki uzun çalışma saatleri sebebiyle enerji içecekleri özellikle işçiler ve şöförler tarafından tercih ediliyor. En popüler marka ise muhtemelen M-150.

Su

tayland-icme-suyu

Tayland’da birçok değişik marka pet şişe su bulmak mümkün. Sırt çantalıların en çok rağbet gösterdiği su ise grimsi bir pet şişede 5B civarına satılan 1 litrelik sular. Daha kaliteli pet şişe fiyatları 7-15B arasında değişiyor.

Ayrıca çeşitli bölgelerde bulunan ve bozuk para ile çalışan reverse osmosis su arıtma makinelerinden oldukça ucuz fiyatlara şişenizi doldurmak mümkün. Musluk sularını içmemekte ise  fayda var.

Buz Tayland’da hemen her yerde yoğun bir şekilde kullanılıyor, buz yapımında kullanılan su genelde temiz sudan imal ediliyor. Bu konuda endişeye pek gerek yok.

ALKOLLÜ İÇECEKLER

Tayland’da birçok alkollü içkiyi uygun fiyatlara bulmak mümkün. Ancak yaygın olan alkolizm problemiyle mücadele etmek için çeşitli yasaklar uygulanıyor. Gece yarısından sabah 11.00’a kadar ve 14.00-17.00 saatleri arasında alkol satışı yasak. Fakat bu yasakların uygulanması yerine göre farklılık gösteriyor.

Bangkok gibi büyük şehirlerdeki 7-Eleven benzeri marketlerde bu yasağa genelde katı bir şekilde uyuluyor. Ancak mesela Koh Phangan adasında yasak saatleri içinde bile 7-Eleven’lardan rahatlıkla içki satın alınabiliyor. Hemen hemen tüm Tayland şehirlerindeki küçük aile bakkallarından yasak saatleri içerisinde içki almak da genellikle mümkün.

Tayland’da alkollü içki satılan bar, kulüp ve diskoların resmi kapanış saati de 02.00. Ancak bu yasağın uygulanması da mekana ve şehire göre değişiyor. Mafya tarafından işletilen ve polise yüklü bir rüşvet veren mekanlar genelde bu yasaktan muaf oluyorlar.

Bira

tayland-biralari

Tüm dünyada olduğu gibi bira Tayland’da da yoğun bir şekilde tüketiliyor. En popüler marka muhtemelen Chang, yüksek alkolü uygun fiyata sunan bu bira halkın gözdesi. Singha ise biraz daha pahalı ve de daha iyi bir tada sahip olan bira. Singha’yı üreten firmanın Chang’a alternatif olarak piyasaya sürdüğü Leo diğer bir yerel marka.

Yerel markaların dışında Heineken, Tiger, San Miguel gibi bazı yabancı markalar da Tayland’da üretiliyorlar. Ayrıca birçok bira markası da ülkeye ithal ediliyor.

Bu biralar marketlerde çeşitli boylardaki şişe veya kutularda satıldığı gibi, çeşitli cafe veya restoranlarda fıçı olarak da bulunabiliyor. Şişe ve kutu bira fiyatları genelde 35-70 baht arasında.

Viski, Votka, Cin ve Rom

tayland-icki-kovalari

Muhtemelen Tayland’daki en popüler içki viski. Sang Som ve Mekhong gibi yerel markalar şeker kamışı ve pirinç kullanılarak üretildikleri için aslında teknik olarak rom sınıfına giriyorlar. Johnnie Walker gibi yabancı markalar da Tayland’daki market ve barlarda rahatlıkla bulunabiliyor.

Tüm bu viski ve votkalar genellikle soda veya kola ile karıştırılarak tüketiliyorlar. Özellikle kalabalık bir grup olarak eğlenen Taylar’ın tercihi genelde bu karışımlar oluyor. Öyle ki, çoğu Tayland bar veya restoranında eğer ısmarladığınız şişeyi bitiremediyseniz, bu şişe üzerine isminiz yazılarak saklanıyor. Mekana yeniden geldiğinizde ise şişenizi kaldığınız yerden içmeye devam edebiliyorsunuz.

Bu karışım turistler arasında ise farklı bir formda yaygın. Başta Koh Phangan’da yapılan ünlü Full Moon Party ve Bangkok’un sırt çantalı gezgin merkezi Khao San Road olmak üzere, turistlerin yoğun olarak bulunduğu birçok bölgede bu karışımlar küçük kovalara dolduruluyorlar ve pipetlerle içiliyorlar. Ancak dikkatli olmak gerekiyor, hızlı bir şekilde tüketilen bu karışımlar insanları kısa bir sürede ayakta duramaz hale getirebiliyor. Ayrıca Full Moon Party’de bu kovalara gizlice uyku ilacı atılması ve sızan kişinin soyulması da duyulmamış bir olay değil.