Yaklaşık 160 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilen Khao Sok Milli Parkı Amazon’dan bile daha eski olan bir yağmur ormanının kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Milli parkın içinde yürüyüş yapılabilecek patikalar bulunuyor. Bu şekilde çeşitli şelalelere yürüyüşler yapmak mümkün. Bu yürüyüşler esnasında gibon maymunu, boynuz gagalı, tapir gibi vahşi hayvanları görme şansı da var.

Milli park merkezine 1 saat mesafedeki Cheow Lan baraj gölünde ise sudan yükselen yüzlerce devasa kalker tepesi bulunuyor. Buraya Khao Sok’tan günübirlik veya konaklamalı turlarla ulaşmak mümkün.

Dünyanın en büyük çiçeği olan Rafflesia’yı görmek ve görkemli Nam Thalu mağarasını ziyaret etmek Khao Sok’ta yapılabilecek diğer aktiviteler.

Milli parkı ziyaret etmek için en iyi dönem Aralık-Nisan arası. Yağmur sezonunda patikalar kaygan oluyor ve sülük sayısı artıyor. Khao Sok milli park kapsamında olduğu için 200 baht giriş ücreti alınıyor.

Milli Park

khao-sok-milli-parki

khao-sok-milli-parki-haritasi

Milli park girişinde ücreti ödedikten ve adınızı yazdırdıktan sonra, ziyaretçi merkezine giderek park hakkında bilgi ve harita almak mümkün. Buradan başlayan iki ana patikayı takip ederek milli parktaki çeşitli noktalara ulaşılabiliyor. Toplamda 9 adet yürüyüş güzergâhı bulunuyor:

1. Wing Hin Şelalesi (2.8 km), 2. Bang Hua Raet Şelalesi (3 km), 3. Wang Yao Gölcüğü (3 km), 4. Bang Leiap Nam Şelalesi (4.5 km), 5. Than Sawan Şelalesi (6 km), 6. Tang Nam Geçidi (6 km), 7. Ton Kloi Şelalesi (7 km), 8. San Yang Roi Manzara Noktası (2 km), 9. Sip-et-Chan Şelalesi (4 km)

İlk 7 rota Sok nehri yanından batıya doğru uzanıyor. Popüler Than Sawan şelalesine ulaşmak içinse ana patikanın ortalarından güneye doğru gitmek gerekiyor. 8. ve 9. rotalarsa Bang Laen çayı yanından kuzeye doğru uzanıyor.  Ziyaretçilerin çoğu Ton Kloi Şelalesine giden nehir kıyısı rotasını takip ediyorlar. Bu yol boyunca başka şelaleler görmek de mümkün.

San Yang Roi ve Sip-et-Chan’a giden patika ise daha az tercih ediliyor. Bu patika oldukça yetersiz bir biçimde işaretlenmiş olduğu için burada kaybolmak son derece çok kolay ve bir o kadar da ürkütücü. Bu yüzden bu rotayı tek başına yürümemekte fayda var. Sip-et-Chan’a ulaşmak için nehri 8 kez geçmek gerektiği için sandalet giymemekte fayda var, aksi takdirde sürekli olarak sülük yapışıyorEn çok ziyaret edilen şelaleler Than Sawan ve Sip-et Chan.

Patikaların çoğunu kendi başına yürümek mümkün, ancak tecrübeli bir rehberle yürümek daha zengin bir deneyim sağlıyor. Bu tür turların ücretleri genelde 500 baht civarında. Yürüyüşe çıkarken yanınıza bol miktarda su almakta fayda var.

Patikalarda yürürken gibon maymunu gibi vahşi hayvanları ve boynuz gagalı hornbill gibi kuşları görmek mümkün. Geceleri düzenlenen özel turlarda ise, eğer biraz şanslıysanız kaplan, leopar ve fil gibi büyük canlıları görme ihtimali var.

Sok nehrinde kano ve şambrelle kayma gibi çeşitli aktiviteler de yapılabiliyor. Ayrıca fil turlarına katılmak da mümkün.

Dev Rafflesia Çiçeği

tayland-dev-rafflesia-cicegi

Dünyanın en büyük çiçeğine sahip bitki cinsi olan Rafflesia dünyada sadece Sumatra ve Borneo adaları ile Khao Sok Milli Parkı’nda görülebiliyor.

Rafflesia yılda sadece 1 kez, genelde Ocak sonu veya Şubat başında açıyor. Bitki bir hafta içinde çiçek açıp ikinci haftada da ölüyor. Bu kötü kokulu çiçeğin genişliği 1 metreye, ağırlığı ise 11 kilograma kadar ulaşabiliyor.

Çiçeğin açtığı zaman bu genelde ziyaretçi merkezindeki ilan panosunda duyuruluyor. Çiçeğin bulunduğu yere buradan yürüyerek ulaşmak mümkün.

Cheow Lan Baraj Gölü

khao-sok-cheow-lan-golu

1982 senesinde inşa edilen baraj sayesinde oluşmuş bu yapay gölün sularından devasa kalker tepeleri yükseliyor. Üstelik buradaki tepelerin boyu, Phang Nga körfezindekilerin neredeyse 3 katına kadar ulaşabiliyor.

Milli park bölgesinden Cheow Lan’a düzenlenen turlar yaklaşık 1500 baht civarında. Günübirlik turlar genelde parktan göl kıyısına ulaşımı, longtail tekne ile gölün gezilmesini ve bir mağara sisteminin ziyaret edilmesini kapsıyorlar. Ayrıca konaklamalı turlara katılarak, göl üzerindeki platformlarda yer alan bungalovlarda 1 gece kalmak da mümkün.

Nam Thalu Mağarası (Tham Nam Thalu)

khao-sok-tham-nam-thalu-magarasi

800 m uzunluğundaki bu görkemli mağara Cheow Lan gölünün hemen yakınında bulunuyor. Mağaranın içinde ilerlerken bazı bölümlerde suyun içinden geçmek gerekiyor. Sistemde ilerlerken çok sayıda yarasa görmek de mümkün. Bu mağarayı yağmur sezonunda gezmemekte ise fayda var, daha önce bu dönemlerde bazı ölümlü kazalar gerçekleşti.

Ayrıca yakınlarda Tham Si Ru adında başka ir mağara sistemi daha bulunuyor. Bu mağara yetmişli yıllarda komünist gerillalar tarafından karargah olarak kullanılmış.