ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Pai’ye uçakla sadece Chiang Mai şehrinden Kan Air havayolu ile ulaşılabiliyor. Pai havaalanı kasabanın 1.5km dışında bulunuyor.

Otobüs

tayland-otobusu

Pai’ye otobüsle ulaşmak için öncelikle Chiang Mai’ye gitmek gerekiyor. Chang Mai’den Pai’ye düzenli otobüs seferleri var ve yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. Ayrıca Mae Hong Son ve Soppong’dan da Pai’ye otobüs seferleri var. Otobüsle Mae Hong Son’a ulaşmak yaklaşık 4,5 saat, Soppong’a ulaşmak ise 1,5 saat sürüyor.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Aynı şekilde minibüsle de Chiang Mai, Mae Hong Son ve Soppong’dan Pai’ye ulaşmak mümkün. Chiang Mai’den Pai’ye minibüsle ulaşmak yaklaşık 3 saat sürüyor. Ancak yol oldukça virajlı olduğu ve minibüs hızlı gittiği için yolun bir kısmında mide bulantısı yaşanabiliyor. Minibüsle Mae Hong Son’a ulaşmak yaklaşık 2,5 saat, Soppong’a ulaşmak ise 1 saat sürüyor.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Motosiklet Taksi

tayland-kiralik-motosiklet

Motosiklet taksiler otobüs istasyonunun yanında bekliyorlar. Bu vasıtalarla Mo Paeng şelalesi ve Çin köyü gibi yerlere gitmek mümkün.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Pai’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Deneyimsiz birisi için Pai’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Pai’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araba ve Suzuki Jeep kiraları günlük 1000-1200 baht civarında. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.