Tayland’ın dünyanın en popüler turizm destinasyonlarından olmasının önemli sebeplerinden birisi de, tatiliniz esnasında katılabileceğiniz çok sayıda kurs imkanı olması.

Batıya göre oldukça hesaplı olan bu kurslar sayesinde dalıştan aşçılığa, masörlükten yogaya dek birçok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kimileri sertifikalı olan bu kurslar sayesinde ister arkadaşlarınızı etkileyebileceğiniz yeni bir hobi edinmiş olursunuz, isterseniz de yeni öğrendiğiniz becerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.


Dalış Kursları

koh-tao-dalis

Tayland, PADI dalış sertifikası almak için dünyadaki en uygun yerlerden birisi. Özellikle Tayland körfezindeki Koh Tao adası her yıl dalış sertifikası almak isteyen binlerce insanın akınına uğruyor. Burada son derece uygun fiyatlarla başlangıçtan üst seviyeye kadar her türlü düzeyde eğitim almak mümkün.

Koh Tao’da başlangıç seviyesindeki 4 günlük PADI Open Water kurslarının ücreti yaklaşık 10,000 baht civarında. En üst seviye olan 3 haftalık PADI Dive Master kursu ücreti ise yaklaşık 25,000 baht. Ayrıca çeşitli acentelerden oldukça uygun fiyatlarla konaklama dahil kurs rezervasyonu yaptırmak da mümkün.

Koh Tao’nun dışında Koh Samui, Koh Phangan, Koh Lanta ve Phuket gibi turizm merkezlerinde de dalış kursları alınabiliyor, ancak genelde ücretler Koh Tao’dan bir kaç bin baht daha fazla oluyor.

Tay Masajı Kursları

tayland-masaj-kurslari

Tay masajı dünya çapında meşhur ve giderek de daha çok ülkeye yayılıyor. Siz de Tay masajı eğitimi alarak ister profesyonel bir masör olabilirsiniz, isterseniz de bunu bir hobi olarak öğrenebilir ve arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Tayland’daki en ünlü masaj okulu Bangkok’taki Wat Pho tapınağı. Tay masajının doğduğu yer olarak bilinen Wat Pho’da her seviyeye uygun eğitimler veriliyor. Buradan alacağınız sertifikanın dünya çapında geçerliliği ve saygınlığı var. Wat Pho’da 30 saatlik genel Tay masajı kursu ücreti 9500 baht, 60 saatlik ileri düzey kurs ücreti ise 14,000 baht civarında.

Tay Yemeği Kursları

tayland-yemek-kursu

Tıpkı Tay masajı gibi Tay mutfağı da dünya çapında meşhur. Eğer bu mutfağı seviyorsanız, Chiang Mai ve Bangkok başta olmak üzere birçok Tayland şehrinde otantik Tay yemeği kurslarına katılabilir ve Türkiye’ye döndüğünüzde yakınlarınıza lezzetli Tay yemekleri yapabilirsiniz.

Yemek kursları için en popüler yer muhtemelen Chiang Mai şehri. Buradaki kurslarda yerel pazarlarda malzeme seçiminden yemeği pişirmeye dek her aşama ayrıntılı bir şekilde öğretiliyor. Günübirlik kurs ücretleri yaklaşık 1000 baht civarında. Ayrıca, daha üst seviye veya konaklamalı kurslara katılmak da mümkün.

Yoga ve Meditasyon Kursları

tayland-yoga-kurslari

Yoga ve meditasyona ilgi duyuyorsanız, Tayland bunları öğrenmek için en çok tercih edilen ülkelerden birisi. Yoga merkezlerinin büyük bölümü Dolunay Partisi ile meşhur sırt çantalı gezgin adası Koh Phangan‘da yer alıyor. Bu cennet gibi tropik adada ister konaklamalı, ister günübirlik olarak yoga kurslarına katılabilirsiniz.

Adada her bütçeye hitap eden onlarca yoga merkezi bulunuyor. Günübirlik yoga seansı ücreti yaklaşık 300 baht civarında. Aylık kurs ücretleri ise yaklaşık 8000 baht’tan başlıyor. Kimi konaklamalı paket kurslar da var.Ayrıca, bu merkezlerin bir kısmında sertifikalı yoga eğitmenliği kursları da veriliyor.

Budizm’in Theravada kolunun yaygın olduğu Tayland’daki birçok tapınakta Vipassana denilen meditasyon çeşidi öğretiliyor. Bu konudaki en meşhur yer ise güney Tayland’daki Chaiya şehrinde bulunan Wat Suan Mokkh orman tapınağı. Bu tapınakta her ayın başında 10 günlük konaklamalı meditasyon kursları düzenleniyor. Ücretsiz olan ve gönüllüler tarafından düzenlenen kursun yemek ve konaklama masrafları için yaklaşık 2000 baht tutarında bağış alınıyor.

Tay Boksu Kursları

tayland-tay-boksu-kurslari

Dünyanın en ünlü dövüş sanatı sporlarından olan Tay boksunu öğrenmek için en iyi yer elbetteki Tayland. Ülkede orjinal adı Muay Thai olan bu sporu öğrenebileceğiniz çok sayıda kamp bulunuyor. Bu kamplarda yetişen birçok batılı Tay boksçusu ülkedeki müsabakalarda da boy gösteriyorlar.

Bu spora yönelik ilgi sebebiyle ülkenin dört bir yanında sadece batılılara yönelik çok sayıda kamp açılmış durumda. Kamplardaki İngilizce konuşabilen Muay Thai şampiyonlarından bu sporun inceliklerini öğrenebilirsiniz. Ülkenin önde gelen kampları Bangkok ve Chiang Mai şehirlerinde bulunuyor. İster uzun süreli, ister günübirlik olarak bu kurslara katılmak mümkün. 10 günlük kurs ücretleri 8000 baht, 3 aylık kurs ücretleri ise 45,000 baht civarında.

Kaya Tırmanışı Kursları

tayland-krabi-tirmanisi

Tayland’ın güneyindeki Krabi bölgesi dünyanın sayılı kaya tırmanışı merkezlerinden. Denizden ve karadan yükselen görkemli kalker tepelerinin bulunduğu Krabi’de kaya tırmanışı sporunu öğrenebileceğiniz çok sayıda kurs imkanı bulunuyor. Yarım günlük kurs ücretleri yaklaşık 800 baht’tan, tam gün ücretleri ise 1500 baht’tan başlıyor. 3 günlük kurs ücretleri ise 6000 baht civarında.

Uçurtma Sörfü Kursları

tayland-kiteboarding-wakeboarding

Dünyada popülerliği giderek artan bu su sporunu Tayland’da uygun fiyatlarla öğrenmek mümkün. Özellikle Koh Phangan, Phuket ve Hua Hin gibi turizm merkezlerinde çeşitli kurs merkezleri bulunuyor. 3 günlük başlangıç seviye kurs ücreti yaklaşık 11,000 baht civarında.

Dil Kursları

tayland-dil-kurslari

Tayland halkının çok küçük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden turistik yerler dışında halkla iletişim kurmak biraz zor olabiliyor. Tay dilini öğrenerek insanlarla daha rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Özellikle Tayland’da uzun dönem vakit geçiriyorsanız veya geçirmeyi düşünüyorsanız bu kurslara katılabilirsiniz.

Başta Bangkok ve Chiang Mai olmak üzere birçok Tayland şehrinde uygun fiyatlı kurslar düzenleniyor. 30 saatlik bir kursun ücreti yaklaşık  4000 baht, 1 yıllık kursun ise 20,000 baht civarında.

Tayland’da İngilizce öğretmenliği de yabancılar için oldukça yaygın bir meslek. Öğretmen olabilmek içinse genelde TEFL gibi sertifikalara sahip olmanız bekleniyor. Tayland’da bu sertifikaları alabileceğiniz ve sonrasında belki de İngiliz öğretmeni olarak çalışmaya başlayabileceğiniz çeşitli kurs olanakları bulunuyor. 4 hafta süren kurs ücretleri yaklaşık 45,000 baht civarında.

Değerli Taş Kursları

tayland-degerli-tas-kurslari

Tayland’ın meşhur olduğu alanlardan birisi de değerli taşlar. Ancak bu alanda çok sayıda sahtekarlık oluyor, çoğu zaman turistlere boyalı cam parçaları oldukça yüksek fiyatlara değerli taşmış gibi satılıyorlar. Bu konu ile ilgileniyorsanız eğitimini almakta büyük fayda var.

Özellikle Bangkok‘ta değerli taş uzmanları yetiştiren çeşitli merkezler bulunuyor.  Buralardaki alacağınız kurslar sayesinde değerli taş uzmanı olabilir ve bunu oldukça iyi bir kazanç kapısına dönüştürebilirsiniz. 5 günlük başlangıç seviye kurs ücretleri 22,500 baht civarında. 6 ay süren uzmanlık kursu ücreti ise 300,000 baht’a kadar çıkabiliyor, ancak gene de bu fiyatlar batıdaki muadillerine göre oldukça hesaplı.

Tay Dansı Kursları

tayland-geleneksel-dansi-khon