Tayland otelleri Güneydoğu Asya’daki en geniş ve de en uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine sahipler. Hem sırt çantalı gezginler, hem de daha lüks seyahat etmeyi sevenler için sayısız seçenek mevcut.

Sırt çantalılar daha çok Khao San Road’daki gibi konukevlerini ve plajlarda bungalovları tercih ediyorlar. Biraz daha konfor isteyenler içinse özellikle Bangkok, Phuket ve Pattaya gibi başlıca turizm merkezlerinde çok sayıda lüks seçenek var.

Burada belirtilen otelleri fiyatları yüksek turizm sezonu olan Ekim-Haziran arası döneme ait. Düşük sezonda ise fiyatlarda %50’ye varan indirimler oluyor. Ayrıca HRS gibi önde gelen otel rezervasyon sitelerini ziyaret ederek otel yorumlarını okuyabilir ve son derece cazip teklifleri görebilirsiniz.

Konukevleri (Guesthouse)

tayland-konukevleri

Sırt çantalı gezginlerin başlıca tercihi olan konukevleri hemen hemen tüm Tayland turizm merkezlerinde bulunuyor. Odalar genelde tuvaleti içeride veya dışarıda olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kendi tuvaleti olmayan odaların ücretleri 150 baht’tan başlıyor. Kendi tuvaleti olan odalar ise 200 baht’tan başlıyor. Her iki tip odada da genelde bir yatak, bir vantilatör ve de bir dolap bulunuyor. Genelde duş için sıcak suyun bulunmadığı konukevlerinde bazen klimalı ve sıcak sulu odalar da oluyor, ancak bu odaların ücretleri daha yüksek oluyor.

Son zamanlarda biraz daha lüks bir biçimde gezmeyi seven “flashpacker” adı verilen kitleye yönelik konukevlerinin sayıları da hızla artmaya başladı. Bu tip yerlerde oda fiyaları genelde 500 baht’tan başlıyor.

Tüm konukevlerinin genelde kendi restoranları, seyahat acenteleri ve gezginlerin birlikte vakit geçirebilecekleri ortak alanları bulunuyor. Kablosuz internet servisi de yaygın olarak konukevlerinde bulunabiliyor.

Oteller

tayland-otelleri

Tayland’da ekonomikten ultra lükse her türlü bütçeye uygun oteller bulunuyor. Tipik 3 yıldızlı otellerin gecesi genelde 800-1200 baht arası. 5 yıldızlı otellerin gecesi ise genelde 2500 baht’tan başlıyor. Bangkok otelleri

Bungalovlar

tayland-bungalovlari

Koh Samui gibi adalarda veya plajlarda başlıca konaklama opsiyonu bungalovlar. Tahtadan veya betondan yapılmış her bütçeye uygun bungalovlar turizm merkezlerinin büyük bölümünde hizmet veriyor. Tıpkı konukevlerinde olduğu gibi bungalovlarda tuvaleti içeride veya dışarıda olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Daha hesaplı olan bungalovlar genelde tahtadan yapılma ve vantilatörlü olanlar. Betondan yapılma bungalovlar daha pahalılar, ayrıca bu tip bungalovlarda genelde klima da bulunuyor.

Ayrıca birçok Tayland milli parkında da bungalov bulunuyor.

Çin Otelleri

Fazla turisik olmayan Tayland şehirlerindeki en hesaplı seçenekler genelde Çinli aileler tarafından işletilen oteller. Bu eski oteller fazla konforlu olmasalar da 1-2 gece geçirmek için tercih edilebilirler. Bu tip otellere Bangkok’un Çin mahallesinde de sıkça rastlanıyor.

Kiralık Ev, Bungalov ve Villa

koh-phangan-kiralik-orman-evleri04

Tayland’da uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız, otel veya konukevinde kalmak yerinde kendi evinizi kiralamayı düşünebilirsiniz. Tayland’da son derece yüksek sayıda bulunan batılı profesyonellere yönelik olarak hemen her şehirde aylık olarak kiralanan evler veya bungalovlar var. Bangkok gibi şehirlerde kendi tuvaleti olan geniş odaların aylık kiraları genelde 7000 baht’tan başlıyor. Ancak bu tip düşük fiyatlar genelde minimum 6 aylık kiralama için geçerli. Servisli lüks dairelerin fiyatları ise aylık 20,000 baht civarı.

Koh Phangan gibi adalarda uzun süreli bungalovlar kiralamak mümkün. Bungalov fiyatları da genel olarak 6000 baht’tan başlıyorlar. Tipik bir bungalovun mutfağı, sıcak sulu banyosu oluyor. Koh Phangan kiralık evleri için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Ayrıca Koh Samui ve Koh Phangan gibi adalarda lüks villar kiralamakta mümkün.