Seks işçilerinin büyük bölümü Tayland’ın en fakir bölgesi olan kırsal Isaan kesiminden geliyorlar. Tayland’da çocuklar anne-babalarına bakmakla ve maddi açıdan yardımcı olmakla yükümlüler. Ancak Isaan gibi bölgelerden gelen genelde eğitimsiz kişilerin tek şansı seks endüstrisi oluyor.

Tayland’da fuhuş resmi olarak yasak, ancak ülkede 300,00’den fazla seks işçisi bulunduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar fuhuş sektörü batılılara yönelik olarak gözükse de, bu aslında buz dağının görünen kısmı. Seks hizmeti satın alanların ezici çoğunluğu Tay vatandaşları, ancak bu durum batılılara yönelik seks sektöründe olduğu gibi görünür değil. Taylara yönelik seks hizmeti genelde dışarıdan belli olmayan karaoke barları ve masaj salonlarında sunuluyor.

Tayland’da seks sektörünün bu kadar aktif olmasına sebep olarak 1935 yılında çok eşliliğin yasaklanması gösteriliyor. Tay erkeklerinin bu yasaya uyum sağlayamaması yüzünden seks endüstrisine yönelikte ciddi bir artış gözlemlenmiş. İlginç bir şekilde normal Tay kadınları da genelde seks endüstrisini destekliyorlar. Kocalarının uzun süreli ilişkiler yerine seks işçileri ile günübirlik ilişkilere girmelerini tercih ediyorlar. Ayrıca seks endüstrisinin bu kadar yaygın ve ucuz olmasının tecavüz olaylarını oldukça azalttığına yönelik yaygın bir inanış da var.

Seks işçileri dünyanın geri kalan yerlerinde olduğu gibi toplum tarafından negatif bir şekilde damgalanmıyorlar.  Ayrıca, bir kez seks endüstrisine dahil olduktan sonra ömür boyu bu işi yapmak zorunda olmaları gibi bir durum da söz konusu değil. Çok sayıda insan seks endüstrisine sadece kısa süreli olarak dahil oluyor ve ailesini yeterince destekledikten sonra normal bir işte çalışmaya başlıyor. Toplum tarafından dışlanmadıkları için de bu geçiş süreci görece daha kolay oluyor.