Tayland alışveriş meraklıları için tam anlamıyla bir cennet. Ülkenin başlıca turist merkezleri olan Bangkok, Phuket ve Pattaya’da her bütçeye hitap eden yüzlerce alışveriş merkezi ve pazar bulunuyor. Buralarda yiyecekten giyim kuşama her türlü şeyi bulmak mümkün.

Alışveriş merkezlerinde sabit fiyatlı ürünler bulunuyor, ancak pazarlarda & küçük dükkanlarda daima pazarlık yapmakta fayda var.

Tayland’da satın alınabilecek bazı popüler ürünler ünlü Tay ipeğinden yapılma giyecekler, Buda heykelleri gibi hediyelik eşyalar, tik ağacından oyulmuş duvar süsleri ve mobilyalar, seramik ürünleri, antikalar, el yapımı yün giyecekler, tepe kabileleri giyecekleri ve verniklenmiş eşyalar.

Ünlü markaların sahteleri de Tayland’da sıklıkla bulunabiliyor. Bangkok’taki ünlü Patpong gece pazarı gibi yerlerde başta ünlü saat ve çanta markalarının sahteleri olmak üzere birçok ürün serbestçe satılıyor. Tayland’da akıllı telefonlar ve tabletler gibi elektronik eşyaların sahtelerini bulmak da mümkün. Ancak tüm bu sahte ürünlerin kaliteleri değişkenlik gösteriyor.

Başta Bangkok’taki Pantip Plaza olmak üzere birçok yerde orijinal elektronik eşyalar da bulmak mümkün. Fotoğraf makinesi gibi ürünler Türkiye’ye oranla daha hesaplı olabiliyorlar, ancak Hong Kong veya Singapur’da olduğu kadar ucuz değiller.

Özellikle turist merkezlerinde göze çarpan terzi dükkanlarında genelde Nepal kökenli yetenekli terziler çalışıyor. Bu terziler kataloglardan seçebileceğiniz giysilerin birebir kopyalarını yapmakla meşhurlar. Ancak çok sayıda terzi dükkanından sadece az bir kısmı gerçekten kaliteli işler üretiyor. Terzi dükkanlarını tavsiye üzerine seçmekte fayda var.

Tayland değerli taşları ile de meşhur, ancak bu konuda çok sayıda dolandırıcılık oluyor. Eğer uzmanı değilseniz bilmediğiniz yerlerden değerli taş alışverişi yapmamakta fayda var. Güvenilir yerleri internet’ten araştırarak öğrenebilirsiniz.

Eğer çok sayıda veya büyük boyutlu eşyalar satın aldıysanız bunları kargo ile Türkiye’ye gönderebilirsiniz. Deniz yolu ile gönderilen kargolar hesaplı oluyorlar ve genelde 2-3 ay gibi bir sürede yerine ulaşıyorlar. Devlet postası ile 5 kg’lık bir paket gönderim ücreti yaklaşık 100 tl.

Tayland’da satılan ürünlerde %7 oranında KDV uygulanıyor. Eğer ülkeden ayrılırken vergi iadesi almak istiyorsanız “VAT Refund for Tourists” yazan yerlerden alışveriş yapmakta fayda var. Bunun için, herhangi bir günde bir dükkandan en az 2000 baht tutarında alışveriş yapmış olmanız lazım. Alışveriş yaptığınız dükkandan “P.P.10 VAT Refund Form” talep etmeniz ve faturalarınızı bu forma eklemeniz gerekiyor. Her formda en az 2000 baht ve üzeri harcama belirtilmiş olması lazım. Ayrıca tüm tatiliniz boyunca toplamda minimum 5000 baht tutarında alışveriş yapmış olmanız gerekiyor. Vergi iadesi başvurularının ise alışveriş tarihinden itibaren 60 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Ülkeden ayrılırken havaalanında check-in’den önce ilgili vezneden formlarınızla vergi iadesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

[display-posts layout=”heading-block” posts_per_page=”15″ id=”1511,6903,6902,1513″ order=”ASC” orderby=”title” image_size=”alterna-s-thumbs” wrapper=”div” wrapper_class=”display-posts-listing grid” meta_key=”_thumbnail_id”]