Bangkok’un kalbi olarak kabul edilen Siam Square bölgesinde çok sayıda lüks AVM bulunuyor. Bu AVM’lerin çoğu birbirlerine yürüme mesafesindeler.

bangkok-alisveris-merkezleri-haritasi-siam-square

Gök Treni’nin altında bulunan Sky Walk isimli platformu kullanarak CentralWorld, Siam Paragon, Erawan, Gaysorn, Siam Center, Siam Discovery & MBK arasında yürümek mümkün.


1. MBK Center (Mah Boon Krong)

bangkok-mbk-center-avm

Şu an Bangkok’ta onlarca modern alışveriş merkezi olmasına rağmen, ilklerden biri olan MBK’nin Taylar için özel bir önemi var. Giysiden elektronik eşyaya, kuaför salonlarından sinema salonlarına kadar geniş bir yelpazeyi barındıran bu alışveriş merkezi, aynı zamanda her daim kalabalık olan önemli bir sosyalleşme ortamı.

Geleneksel bir alışveriş merkezinden çok, bir bina içindeki pazar olarak adlandırılabilecek MBK’deki binlerce irili ufaklı dükkanda uygun fiyatlı birçok ürün bulmak mümkün.

MBK ayrıca Bangkok’ta cep telefonlarıyla ilgili ilk gidilmesi gereken yer. Bu AVM’nin dördüncü katı, tamamıyla cep telefonu satışı ve tamiri yapan dükkanlara ayrılmış durumda.

En üst katta bulunan MBK yemek bölümü de kayda değer. Burada özellikle Tay ve Çin mutfaklarından yemekleri uygun fiyatlarla bulmak mümkün.

Çalışma Saatleri: 10.00 – 22.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile National Stadium istasyonu.

2. Siam Discovery

bangkok-siam-discovery-center-avm

Bu AVM’nin 6. katında ünlü Madame Tussauds balmumu heykel müzesinin Bangkok şubesi bulunuyor.

3. Siam Center

bangkok-siam-center-avm

Bangkok’un en eski AVM’lerinden olan Siam Center yakın zamanda tamamen yenilendi ve farklı bir konseptle ziyaretçilere açıldı. Bu alışveriş merkezi büyük oranda giyim-kuşama odaklanmış durumda.

Çalışma Saatleri: 10.00 – 21.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile National Stadium veya Siam istasyonları.

4. Siam Paragon

bangkok-siam-paragon-avm

Siam Paragon, alışveriş merkezlerinde gezmeye sevmeyenlerin dahi hayran kalacağı bir yapı. Muhtemelen Bankok’un en elit alışveriş merkezi olan Paragon özellikle üst sınıf Taylar tarafından mesken edinilmiş durumda. Üst katlarda satılık ultra lüks Rolss-Royce arabaları dahi bulmak mümkün.

Siam Paragon’un yemek bölümü de Bangkok’un en iyilerinden. Burada her türlü dünya mutfağını uygun fiyatlarla bulmak mümkün. Aynı kattaki gurme market ise muhtemelen Bangkok’taki en çok çeşide sahip olan market.

Bangkok’un en gösterişli sinema salonlarını ve Tayland’ın en büyük kitapçısını da barındıran yapı, Siam Ocean World adındaki Güneydoğu Asya’nın en büyük akvaryumuna da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca en üst katta Kidzania adında çocuklar için bir oyun parkı bulunuyor.

Çalışma Saatleri: 10.00 – 22.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile Siam istasyonu.

5. Siam Meydanı (Siam Square)

bangok-siam-square

Bangkok gençliğinin buluşma noktası olan Siam Square’de tek bir alışveriş merkezi bulunmuyor. Bunun yerine genelde giyim veya takı üzerine birçok küçük pasaj var. Bu pasajlardaki dükkanlar modayı yakından takip eden Tay gençlerinin Bangkok’taki bir numaralı tercihi.

Ayrıca özellikle akşamları buradaki kimi ara sokaklarda ve ana cadde üzerindeki kaldırımda açık hava pazarları kuruluyor. Bu pazarlar da oldukça popüler.

Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile Siam istasyonu.

6.Digital Gateway

bangkok-digital-gateway-avm

7. CentralWorld

bangkok-central-world-plaza-avm

Dünyadaki en büyük 3. alışveriş merkezi olan Central World Plaza göz kamaştırıcı devasa bir kompleks. Zen isimli bölümü 2010 yılındaki olaylar sırasında Kırmızı Gömlekliler olarak bilinen göstericiler tarafından tamamıyla yakılan kompleks bugünlerde eski ihtişamlı günlerine dönmüş durumda.

AVM’nin içerisinde ve önündeki alanda periyodik olarak konserler ve fuarlar gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu alanda düzenlenen yeni yıl kutlamaları da oldukça hareketli geçiyor.

Bu devasa AVM’nin önü ilginç bir şekilde Bangkok’un en ruhani noktalarından birisi. AVM’yi kötü şanstan koruması için yapılmış olan Hindu tanrıları Brahma ve Ganeşa’nın devasa heykelleri, tüm gün ve gece boyunca adak adamak için gelen Taylar’ın akınına uğruyor.

Çalışma Saatleri: 10.00 – 22.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile Chit Lom istasyonu.

8. Gaysorn

bangkok-gaysorn-avm

Gaysorn Bangkok’un ultra lüks AVM’lerinden. Burada son derece pahalı ürünler satıldığı için diğer AVM’lere göre genelde daha tenha oluyor.

Çalışma Saatleri: 10.00 – 22.00
Ulaşım: Khao San Road’dan 15 nolu otobüs, şehir merkezinden Havaray ile Chit Lom istasyonu.

9. Erawan ve Amarin Plaza

bangkok-amarin-plaza-avm

10. Central Chidlom

bangkok-gaysorn-avm