Bangkok’ta kendinizi geliştirebileceğiniz ve yeni şeyler öğrenebileceğiniz çok sayıda kurs imkanı bulunuyor.


Tay Yemeği Kursları

tayland-yemek-kursu

Eğer geziniz sırasında olağan aktivitelerin dışında ünlü Tay mutfağının inceliklerini de öğrenmek isterseniz Bangkok’ta onlarca değişik yemek kursu var. Bu pazarlarda malzeme seçiminden yemeği yapma aşamasına dek birçok konu işleniyor. Ders ücretleri genelde 1000 baht’tan başlıyor.

Bangkok’ta bulunan önde gelen yemek kursu merkezlerinden bazıları Khao,  Helping Hands, Baipai & Blue Elephant.

Meditasyon Kursları

tayland-meditasyon-kurslari

Bangkok’ta Therevada Budizmi meditasyon tekniklerini öğrenebileceğiniz çeşitli merkezler ve tapınaklar bulunuyor. Genelde Vipassana adı verilen meditasyon tekniği öğretiliyor.

House of Dhamma, Wat Mahathat Tapınağı & World Fellowship of Buddhists bu merkezlerden bazıları.

Tay Masajı Kursları

tayland-masaj-kurslari

Tay masajı dünya çapında meşhur ve giderek de daha çok ülkeye yayılıyor. Siz de Tay masajı eğitimi alarak ister profesyonel bir masör olabilirsiniz, isterseniz de bunu bir hobi olarak öğrenebilir ve arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Tayland’daki en ünlü masaj okulu Bangkok’taki Wat Pho tapınağı. Tay masajının doğduğu yer olarak bilinen Wat Pho’da her seviyeye uygun eğitimler veriliyor. Buradan alacağınız sertifikanın dünya çapında geçerliliği ve saygınlığı var. Wat Pho’da 30 saatlik bir genel Tay masajı kursu ücreti 580 tl civarında. Yine 30 saatlik ayak masajı kursu ise yaklaşık 460 tl.

Tay Boksu Kursları

tayland-tay-boksu-kurslari

Dünyanın en ünlü dövüş sanatı sporlarından olan Tay boksunu öğrenmek için en iyi yer elbetteki Tayland. Ülkede orjinal adı Muay Thai olan bu sporu öğrenebileceğiniz çok sayıda kamp bulunuyor. Bu kamplarda yetişen birçok batılı Tay boksçusu ülkedeki müsabakalarda da boy gösteriyorlar.

Bu spora yönelik ilgi sebebiyle ülkenin dört bir yanında sadece batılılara yönelik çok sayıda kamp açılmış durumda. Kamplardaki İngilizce konuşabilen Muay Thai şampiyonlarından bu sporun inceliklerini öğrenebilirsiniz. İster uzun süreli, ister günübirlik olarak bu kurslara katılmak mümkün. Aylık kurs ücretleri yaklaşık 600 tl’den başlıyor.

Bangkok’ta faaliyet gösteren Muay Thai kamplarından bazıları Muay Thai Institute, Sor Vorapin Gym & Fairtex Muay Thai.

Dil Kursları

tayland-dil-kurslari

Tayland halkının çok küçük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden turistik yerler dışında halkla iletişim kurmak biraz zor olabiliyor. Tay dilini öğrenerek insanlarla daha rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Özellikle Tayland’da uzun dönem vakit geçiriyorsanız veya geçirmeyi düşünüyorsanız bu kurslara katılabilirsiniz.

Başta Bangkok & Chiang Mai olmak üzere birçok Tayland şehrinde uygun fiyatlı kurslar düzenleniyor. 30 saatlik bir kursun ücreti yaklaşık 250 tl civarında. Ayrıca yıllık kurslara da katılmak mümkün. Bangkok’ta Tay dili eğitimi veren önde gelen kurumlardan bazıları Union Language School, American University Alumni Language Centre, Pro Language & Siri-Pattana Thai Language School.

Tayland’da İngilizce öğretmenliği de yabancılar için oldukça yaygın bir meslek. Öğretmen olabilmek içinse genelde TEFL gibi sertifikalara sahip olmanız bekleniyor. Bangkok’ta bu sertifikaları alabileceğiniz ve sonrasında belki de İngiliz öğretmeni olarak çalışmaya başlayabileceğiniz çeşitli kurs olanakları bulunuyor. Kurslar genelde 4 hafta sürüyor ve ücretleri yaklaşık 2000 tl’den başlıyor.

Değerli Taş Kursları

tayland-degerli-tas-kurslari

Tayland’ın meşhur olduğu alanlardan birisi de değerli taşlar. Ancak bu alanda çok sayıda sahtekarlık oluyor, çoğu zaman turistlere boyalı cam parçaları oldukça yüksek fiyatlara değerli taşmış gibi satılıyorlar. Bu konu ile ilgileniyorsanız eğitimini almakta büyük fayda var.

Özellikle Bangkok‘ta değerli taş uzmanları yetiştiren çeşitli merkezler bulunuyor.  Buralardaki alacağınız kurslar sayesinde değerli taş uzmanı olabilir ve bunu oldukça iyi bir kazanç kapısına dönüştürebilirsiniz. Başlangıç kursları 500 tl civarında bir ücrete sahip. Yaklaşık 6 ay süren uzmanlık kursları ise 10,000 tl’ye kadar çıkabiliyor, ancak gene de bu fiyatlar batıdaki muadillerine göre oldukça hesaplı.

Tay Dansı Kursları

tayland-geleneksel-dansi-khon