Bangkok’a yaklaşık 3 saat mesafede bulunan Hua Hin şehri, daha çok lüks bir tatil geçirmek isteyen aileler veya çiftler tarafından tercih ediliyor. Buradaki oldukça uzun kumsalın üzerinde çok sayıda pahalı ve lüks otel bulunuyor.

Hua Hin, Tayland’ın ilk sayfiye merkezi olarak biliniyor. 1920’li yıllarda kraliyet ailesi üyeleri burada konaklar inşa etmişler ve tatillerini Hua Hin’de geçirmeye başlamışlar.

Günümüzde ise şehir özellikle hafta sonlarında Bangkok’tan ordular halinde gelen Tayları ve yabancıları ağırlıyor. Hua Hin’de yüzlerce otel, restoran, acente ve bar bulunuyor.


Hua Hin Plajı

tayland-hua-hin

Şehrin başlıca plajı yaklaşık 5km uzunluğunda ve de oldukça yumuşak bir kuma sahip. İyi yüzme imkânının bulunduğu plajda uçurtma sörfü gibi çeşitli su sporları da yapılabiliyor. Plajın en güzel kısmı ise Sofitel Hotel’in önündeki kısımda bulunuyor.

Khao Takiab Tepesi

hua-hin-khao-takiab-maymun-dagi

Haad Hua Hin plajının güney ucunda bulunan bu tepede bir makak maymunu kolonisinin yanı sıra merhamet tanrıçası Guan Yin’in çeşitli heykelleri bulunuyor. Tepenin ayağında ise 20m uzunluğunda bir Buda heykeli ve Wat Khao Lad adında bir tapınak var. Özellikle gün batımında oldukça etkileyici manzaralara sahip olan tepeye Hua Hin merkezinden otobüsle ulaşmak mümkün.

Hua Hin Tren İstasyonu

hua-hin-tren-istasyonu

1911 yılında Bangkok’tan Hua Hin’e ulaşan demiryolunun tamamlanmasıyla birlikte şehir Tayland’ın ilk sayfiye merkezi olmuş. Bu günlerden kalma ahşap demiryolu istasyonu, Tayland’da türünün en güzel örneği olarak biliniyor. Geç Rattanakosin stilinde olan yapı kral VI. Rama döneminde inşa edilmiş.

Gece Pazarı

hua-hin-gece-pazari

Gece yarısına kadar açık olan oldukça canlı Hua Hin gece pazarında çeşitli turistik eşyalar satılıyor. Ayrıca buradaki sokak restoranlarından hesaplı Tay yemeği yemek mümkün.

Khao Hin Lek Fai Manzara Noktası

hua-hin-khao-hin-lek-fai-manzara-noktasi

Çakmaktaş Tepesi (Flintstone Hill) de olarak bilinen Khao Hin Lek Fai’den Hua Hin şehrinin etkileyici manzaralarını görmek mümkün. Bir park olarak tasarlanmış alanda 6 adet manzara noktası bulunuyor. Tepeye çıkan yolun kenarında ise oldukça hareketli Chatchai pazarı bulunuyor.

Wat Huay Mongkol Tapınağı

hua-hin-wat-huay-mongkol-tapinagi

Hua Hin’in 15km batısında bulunan bu tapınakta efsanevi Budist keşiş  Luang Pu Thuat’ın devasa bir heykeli bulunuyor. 16. yüzyılda yaşadığı düşünülen bu keşişin çeşitli mucizeler gerçekleştirdiğine inanılıyor. Tayland’ın dört bir köşesinden gelen insanlar burada iyi şans için adak adıyorlar. Heykelin bulunduğu alan ise bir park gibi tasarlanmış. Bu huzurlu ortamda bir göl, şelaleler, havuzlar ve ağaçlık alanlar bulunuyor.

Klai Kangwon Sarayı

hua-hin-klai-kangwon-sarayi

Bu İspanyol stili görkemli yaz sarayı, 1929 yılında kral VII. Rama tarafından inşa ettirilmiş. Günümüzdeki Tayland kralı IV. Rama yılın büyük bölümünü bu sarayda geçiriyor. Kraliyet ailesi sarayda olmadığı zaman bazı bölümler ziyaretçilere açılıyor. Sarayın 20 baht tutarında bir giriş ücreti var.