Kanchanaburi kasabasındaki gezilecek yerlerin büyük bölümü II. Dünya Savaşı ile ilgili.

kanchanaburi-gezilecek-yerleri-haritasi

Kasabanın etrafındaki bölgelerde ise çeşitli günübirlik tur imkanları bulunuyor.


1. Kwai Köprüsü (The Bridge on the River Kwai )

kanchanaburi-kwai-koprusu

Pierre Boulle’nin yazdığı The Bridge Over the River Kwai kitabının aynı isimle 1957 yılında filme çekilmesiyle birlikte bu II. Dünya Savaşı köprüsü dünya çapında üne kavuştu. Köprü, işgalci Japon kuvvetleri tarafından inşa edilen Burma-Tayland demiryolunun bir parçasıydı. Yapımında müttefik kuvvetler savaş esirlerinin ve yerel halkın kullanıldığı demiryolu inşası sırasında yüz binden fazla insan hastalık ve işkenceden dolayı hayatını kaybetti. Bu yüzden de bu hat günümüzde Ölüm Demiryolu (Death Railway) olarak biliniyor.

Köprünün 1943 yılında inşa edilen ilk versiyonu tahtadan yapılmıştı. Daha sonra ise çelikten yapılma bir versiyon ile değiştirildi. 1945 yılında müttefik kuvvetler tarafından orta kısmı bombalanan köprünün günümüzdeki versiyonunun sadece kirişleri orijinal. Trenler tarafından halen kullanılan köprünün üzerinden yürüyerek karşıya geçmek mümkün.

Kasımın son haftası ve Aralığın ilk haftasında, köprünün 1945’de bombalanmasının anısına her gece oldukça etkileyici bir ses ve ışık gösterisi düzenleniyor. Bu dönemde turistler kasabaya akın ettiği için önceden otel rezervasyonu yapmakta fayda var.

2. Çin Tapınağı

kanchanaburi-cin-tapinagi

Bu yeni inşa edilmiş Çin tapınağı Kwai köprüsününün üzerinden geçtikten sonra sağ tarafta bulunuyor. Her ne kadar oldukça yeni olsa da, burası Çin tapınak mimarisinin görülebileceği oldukça etkileyici bir tapınak kompleksi.

3. II. Dünya Savaşı Müzesi

kanchanaburi-savas-muzesi

Köprünün oldukça yakınında bulunan bu müze oldukça garip ve karışık bir koleksiyona sahip. II. Dünya Savaşı kalıntılarından güzellik kraliçeleri portrelerine dek birbirleriyle alakasız pek çok objeyi bu müzede görmek mümkün.

4. Tayland-Burma Demiryolu Merkezi (The Thailand-Burma Railway Centre)

kanchanaburi-tayland-burma-demiryolu-merkezi

Tayland Burma Demiryolu merkezi, Kanchanaburi’nin II. Dünya Savaşı sırasındaki rolü hakkında bilgi almak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Müzede bu dönemden kalma çeşitli kalıntıların yanı sıra maketler ve video sunumları da bulunuyor.

Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 100, çocuklar için 50 baht.

5. Müttefik Kuvvetler Mezarlıkları (Allied War Cemetery)

kanchanaburi-savas-mezarliklari

Bu mezarlıkta 6982 adet müttefik kuvvetler askerinin mezarı bulunuyor. Burada yatan askerlerin yarıdan fazlası Britanya kökenli, geri kalanları ise genelde Avustralya ve Hollanda kökenli. Askerlerin büyük bölümü Burma demiryolu inşası sırasında hastalık ve işkenceden dolayı hayatlarını kaybetmişler.

Aslında demiryolu etrafında bulunan mezarlar İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarları Komisyonu tarafından buraya ve Chongkai mezarlığına taşınmışlar. Son derece bakımlı ve düzenli olan mezarlık 08:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

5. Çin Mezarlığı

kanchanaburi-cin-mezarligi

Müttefik kuvvetler mezarlığının hemen yanında bir Çin mezarlığı bulunuyor. Taylar genelde ölülerini yakıyorlar, ancak Çin kökenli Taylar ölülerini gömüyorlar.

6. Wat Thawon Wararam Tapınağı

kanchanaburi-wat-thawon-wararam-tapinagi

Bu Çin tarzı tapınak mezarlığın hemen yakınında bulunuyor. Pagoda stili bir kulenin bulunduğu Wat Thawon Wararam bir Mahayana Budizmi tapınağı. Tapınakta bir Gülen Buda heykeli de bulunuyor.