UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Khao Yai Milli parkı Asya’da bulunan en büyük muson ormanlarından birisi. Parkta 3000 çeşit bitki, 320 çeşit kuş ve 66 çeşit memeli hayvan türü bulunuyor.

Düzenlenen orman turlarına katılarak çeşitli vahşi hayvanları, şelaleleri ve manzara noktalarını görmek mümkün. Milli park genellikle Bangkok’tan düzenlenen turlarla ziyaret ediliyor, ancak toplu ulaşım seçeneklerini kullanarak bireysel olarak da ulaşılabiliyor.

Khao Yai milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

Orman Turları

khao-yai-milli-parki-hayvanlari

Khao Sok Milli Parkı devasa bir boyutta olduğu için burayı gezmenin en iyi yolu Pak Chong kasabasından veya Bangkok’tan düzenlenen turlara katılmak. Bu turlar genelde gibon maymunları ve boynuz gagalı hornbill kuşları gibi hayvanların görülebileceği orman yürüyüşlerini, Haew Suwat veya Haew Nerok şelalelerinden birini, manzara noktasını ve vahşi fillerin gözlemlenmesini kapsıyorlar. Turların bir kısmında ormanda fil gezileri de yapılıyor. Ayrıca ormanda çadırda konaklamalı turlara katılmak da mümkün.

Pak Chong’dan düzenlenen tam günlük turların ücretleri yetişkinler için 1300 baht, çocuklar için 750 baht civarında. Ormanda 1 gece konaklamalı 2,5 günlük tur ücretleri ise 3000 baht civarında. Bangkok’tan düzenlenen günübirlik turların ücretleri de 2500 baht civarında. 400 baht tutarındaki milli park giriş ücreti genelde tur ücretine dahil oluyor.

Haew Suwat Şelalesi (Nam Tok Haew Suwat)

khao-yai-milli-parki-heo-suwat-selalesi

Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu ünlü The Beach filminde yer olan Heo Suwat şelalesi Khao Yai’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi. Doğal havuzunda yüzmenin mümkün olduğu şelaleyi düzenlenen park turları ile ziyaret etmek mümkün.

Haew Narok Şelalesi (Nam Tok Haew Narok)

khao-yai-milli-parki-haew-nerok-selalesi

Haew Narok Khao Yai’de bulunan en büyük şelale. Oldukça geniş bir doğal havuzu bulunan bu 3 katlı etkileyici şelalenin yüksekliği 150 m.

Yarasa Mağarası

khao-yai-milli-parki-yarasa-magarasi

Akşama doğru yaklaşık 2 milyon yarasa hep beraber bir mağaradan avlanmak üzere ayrılıyorlar ve de bu unutulmaz bir görüntü oluşturuyor. Mağara genelde Pak Chong’dan süzenlenen yarım günlük turlarla ziyaret ediliyor. Bu tip turların ücretleri 500 baht civarında.