ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak

tayland-havayollari

Khao Yai Milli parkına en yakın havaalanları Bangkok & Nakhon Ratchasima (Khorat) şehirlerinde bulunuyor.

Otobüs

tayland-otobusu

Khao Yai Milli parkına ulaşmak için öncelikle Pak Chong kasabasına gitmek gerekiyor. Bangkok’taki Kuzey-Kuzeydoğu otobüs terminali Mo Chit’ten Nakhon Ratchasima (Khorat) yönüne giden otobüsler Pak Chong üzerinden gidiyorlar.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Bangkok’taki Victory Monument’tan Khorat yönüne hareket eden minibüslerle de Pak Chong’a ulaşmak mümkün. 

Tren

tayland-trenleri

Aynı şekilde, Bangkok’taki Hua Lamphong istatsyonundan Khorat yönüne giden trenlerle Pak Chong’a ulaşmak mümkün.

Şoförlü Araba ve Minibüs

tayland-havaalani-limuzin-servisi

Suvarnabhumi Havaalanı limuzin servisi ile veya Oriental Escape gibi güvenilir firmalardan şoförlü araç kiralayarak Khao Yai’ye gitmek mümkün. Oriental Escape’in yakıt dahil ücreti araç tipine göre 2850-3800 baht arasında değişiyor.

Taksi

bangkok-taksileri

Bangkok içinden veya Suvarnabhumi Havaalanından taksi ile de Khao Yai’ye gitmek mümkün. Ücretler pazarlık yeteneğinize göre 2000-2500 baht civarında tutuyor.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew
Pak Chong kasabasına geldikten sonra, geyik heykeli önünden kalkan songthaew dolmuşlarla Khao Yai Milli parkı girişine ulaşmak mümkün. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve ücret 0 baht civarında.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Chiang Mai’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, şehirde yoğun bir trafik var. Deneyimsiz birisi için Chiang Mai’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Chiang Mai’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araba ve Suzuki Jeep kiraları günlük 1000-1200 baht civarında. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.