Koh Phangan adasında gününüzü eğlenceli, huzurlu veya adrenalin yüklü geçirmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler gerçekleştirme imkanı bulunuyor.

Ayrıca çeşitli kursalara katılarak kendinizi geliştirme imkanı da var.


Dalış ve Şnorkel

koh-tao-dalis

tayland-korfezi-dalis-noktalari

Tayland körfezi dalmak veya dalış sertifikası almak için sıklıkla tercih edilen bir bölge. Dalış alanlarının büyük bölümü Koh Tao adası etrafında yer alıyor ve burada çok sayıda dalış okulu bulunuyor.

Koh Phangan adasından da çeşitli dalış turları düzenleniyor. Turların büyük bölümü Koh Phangan ve Koh Tao’nun ortasında bulunan ve körfezdeki en iyi dalış noktası olarak bilinen Sail Rock (Hin Bai) bölgesine düzenleniyor. Burada balina köpekbalıklarına rastlama ihtimali de bulunuyor. Sail Rock’a düzenlenen 2 dalışlı günübirlik tur ücretleri 2500 baht civarında. 3 ayrı dalış noktasının ziyaret edildiği günübirlik dalış turu ücretleri ise 3500 baht civarında.

Ayrıca Koh Phangan adasında dalış eğitimi almak da mümkün. Bu kurslarda Koh Tao’dakilere oranla çok daha az insan oluyor. 4 günlük PADI Open Water kursu ücretleri 12,000 baht civarında. Adadaki önde gelen bazı dalış merkezlerinden bazıları Reefers Dive Resort, Hat Yao Divers, Sail Rock Divers & Lotus Diving.

Şnorkel ile ilgilenenler ise adanın batı kıyısında bulunan ve Sri Thanu plajından başlayan uzun mercan resifini keşfedebilirler. Her ne kadar buradaki mercanların büyük bölümü geçtiğimiz yıllarda ölmüş olsalar da, kimi kısımlarda halen iyi şnorkel imkanı bulunuyor. Adanın kuzeybatı ucunda bulunan küçük Ko Ma adasının etrafı ise şnorkel yapmak için özellikle popüler.


Su Sporları

tayland-kiteboarding-wakeboarding

Chalok Lum ve Baan Tai’de su kayağı, wakeboarding ve kiteboarding gibi çeşitli su sporlarını yapmak mümkün. Tayland’da alanında en yaygın merkez olan Kiteboarding Asia’nın Koh Phangan şubesi Baan Tai’de bulunuyor.

Masaj ve Spa

tay-masaji

Koh Phangan plajlarının hemen hepsinde Tay masajı yaptırmak mümkün. Çeşitli lüks otellerde ise kaliteli spa merkezleri bulunuyor.

Yoga, Meditasyon ve Detoks

tayland-yoga-kurslari

Koh Phangan adasında çok sayıda irili ufaklı yoga, meditasyon ve detoks merkezi bulunuyor. Muhtemelen en popüler yoga merkezi olan Agama Yoga‘nın kampüsü Sri Thanu bölgesinde bulunuyor. Diğer yoga merkezlerinden bazıları ise The Yoga Retreat, Ananda ve Orion.

Biraz daha lüks bir deneyim isteyenler ise Haad Thian plajında bulunan The Sanctuary merkezini tercih edebilirler. Dünyaca ünlü bu merkezde çeşitli konaklamalı yoga ve detoks programları uygulanıyor.

Meditasyon için en popüler yer ise Ban Tai’de bulunan Wat Khao Tham tapınağı. Burada her ayın 10’unda başlayan 7 günlük Vipassana meditasyonu kurslarına katılmak mümkün.

Göl Aktiviteleri

koh-phangan-laem-son-golu

Sri Thanu’daki Laem Son gölünde kurulu olan Phangan Wipeout parkurunu tamamlamaya çalışmak oldukça eğlenceli bir deneyim sunuyor.

Yürüyüş

koh-phangan-than-sadet-selalesi

Koh Phangan’da bulunan çeşitli şelalere ve manzara noktalarına yürüyüşler yapmak mümkün. Popüler yürüyüş güzergahlarından bazıları Phaeng Şelalesi ve Manzara Noktası, Than Sadet Şelalesi ve Bottle Beach plajı.

Ayrıca, daha maceraperest olanlar adadaki en yüksek nokta olan Khao Ra’ya ulaşmayı da deneyebilirler. Yol boyunca çeşitli vahşi hayvanlara rastlama şansı da var. Ancak yolda kaybolmak kolay olduğu için şelalenin bulunduğu Baan Madeua Wan köyünden bir rehber kiralamakta büyük fayda var.

Kano

tayland-kano

Çeşitli plajlarda saati 150 baht civarına kano kiralamak mümkün. Wok Tum Plajı-Ko Ma adası arasındaki bölümler kano için özellikle tercih ediliyor. Diğer popüler kano rotaları ise Thong Nai Pan-Haad Khuat, Chalok Lum-Haad Khuat ve Haad Rin-Haad Thian.

KURSLAR

Aşçılık Kursları

tayland-yemek-kursu

Tay mutfağının inceliklerini öğrenebileceğiniz My Wok and Me aşçılık kursu Thong Sala kasabasında bulunuyor.

Tay Boksu Kursları

tayland-tay-boksu-kurslari

Koh Phangan’da Muay Thai öğrenilebilecek Jungle Gym gibi çeşitli merkezler bulunuyor.