samui-adalari-ulasim-haritasi

Koh Phangan, Tayland Körfezinin güneyinde bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı olan bir adadır. Bangkok’a uzaklığı yaklaşık 744 km’dir.

Samui takımadaları grubunda bulunmaktadır ve komşuları Koh Samui ve Koh Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkı’na da yakın bir mesafededir.


ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Uçak-Feribot

tayland-havayollari

Koh Phangan’da havaalanı inşaası halen devam ettiği için öncelikle komşu ada olan Koh Samui’ye uçmak gerekiyor. Buradan kısa bir feribot yolculuğu ile Koh Phangan’a ulaşmak mümkün. Fakat Koh Samui havaalanı sadece Bangkok Airways ve Thai Airways tarafından kullanabiliyor ve bu havayollarının bilet ücretleri normalin biraz üzerinde.

Biraz daha ucuz fakat uzun süren bir alternatif ise, önce Air Asia veya Nok Air gibi ucuz havayolları ile Bangkok’taki Don Mueang havaalanından Surat Thani’ye uçmak, ardından da feribotla Koh Phangan’a geçmek. Nok Air’ın uçak-feribot kombine servisi de bulunuyor. Ayrıca Solar Air ile Chumpon’a uçtuktan sonra feribotla Koh Phangan’a ulaşmak da mümkün.

Otobüs-Feribot

tayland-otobusu

Bangkok’ta devletin ve özel firmaların otobüs-feribot kombine biletleri satılıyor. Önce otobüsle Chumpon veya Surat Thani şehrine, ardından da feribotla Koh Phangan’a gidiliyor.

Bangkok Güney Otobüs Terminalinden hareket eden devlet otobüsleri ile Surat Thani üzerinden yapılan yolculuk yaklaşık 14 saat sürüyor ve bilet ücreti 900 baht civarında. Hızlı katamaran servisi olan Lomprayah ile ise Chumpon üzerinden yaklaşık 12 saatte Koh Phangan’a ulaşmak mümkün.

Sırt çantalı gezgin bölgesi Khao San Road’dan kalkan turist otobüslerini ise kullanmamakta fayda var. Bu bölgedeki acente ve otellerde oldukça ucuz fiyatlara kombine biletleri satılan özel firmalar pek güvenilir değiller. Songserm gibi kimi firmaların otobüslerinde düzenli olarak hırsızlık oluyor.

Tren-Feribot

tayland-trenleri

Aynı şekilde tren-feribot kombine seferleri ile de Surat Thani üzerinden Koh Phangan’a ulaşmak mümkün. Özellikle yataklı trenle gitmek oldukça rahat bir seçenek,  ancak bu oldukça popüler olduğu için biletler son derece hızlı tükeniyor.

Minibüs-Feribot

bangkok-havaalani-minibusleri

Phuket gibi kimi yerlerden minibüs ve feribot kombine seferleriyle Koh Phangan’a ulaşmak mümkün.

Feribot

tayland-feribotlari

Anakara ve adalar arasında düzenli feribot veya katamaran seferleri var. Anakarada Surat Thani‘ye bağlı Don Sak limanından hareket eden Seatran ve Songserm feribotları, Koh Phangan’da Thong Sala kasabasındaki rıhtıma yanaşıyorlar. Yine Don Sak’tan hareket eden yavaş Raja Ferry araba vapurları da Thong Sala’ya yanaşıyorlar.

Koh Samui‘den Koh Phangan’daki değişik lokasyonlara feribot seferleri var. Samui’deki Nathon’dan hareket eden Seatran ve Songserm feribotları Phangan’daki Thong Sala’ya yanaşıyorlar. Ayrıca Samui’deki Mae Nam, Big Buddha ve Bophut plajlarından Thong Sala’ya Lomprayah ve Seatran feribot seferleri var.

Samui’deki Big Buddha plajından hareket eden Haad Rin Queen feribotları ise Full Moon Party’nin yapıldığı Haad Rin plajına yanaşıyorlar. Mae Nam plajından hareket eden Thong Nai Pan Express ise, yol üzerinde çeşitli Phangan doğu kıyısı plajlarına da uğrayarak son durak olan Thong Nai Pan plajına gidiyor.

Koh Tao‘daki Mae Haad rıhtımından hareket eden Lomprayah, Seatran ve Songserm feribotları Phangan’daki Thong Sala’ya yanaşıyorlar.

Surat Thani şehir merkezinden saat 23.00’da kalkan bir yavaş gece teknesi de var. Teknedeki matlar üzerinde uyunan ve 7 saat kadar süren bu yolculuk sırt çantalı gezginler arasında efsanevi bir statüye sahip.

Yakınlarda bulunan ünlü Ang Thong Milli Parkı’ na da Thong Sala ve Haad Rin gibi yerlerden düzenlenen tekne turları ile ulaşmak mümkün.

samui-adalari-ulasim-haritasi

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Feribotların yanaştığı ana limana ev sahipliği yapan Thong Sala kasabasında dolmuş pikaplar turistleri istedikleri plaja götürmek üzere bekliyorlar. Thong Sala’dan kişi başı yaklaşık fiyatlar şöyle:

Haad Rin: 150 baht / Baan Tai ve Baan Kai: 100 baht / Thong Nai Pan: 250 baht / Haad Yao/Haad Salad: 150 baht / Mae Haad: 150 baht / Chalok Lum: 150 baht

Tekne (Longtail)

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Koh Phangan’daki kimi plajlara sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Haad Yuan, Haad Thian, Haad Yao (Doğu) ve Haad Yang gibi doğu kıyısı plajlarına Haad Rin Nok’tan longtail ile ulaşmak mümkün. Ünlü Bottle Beach’e ise Chalok Lum’dan kalkan longtaillerle gidilebilir..

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Koh Phangan’daki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada çok sayıda yokuşlu ve de bozuk yol var. Deneyimsiz birisi için Koh Phangan’da motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Adada motosiklet kazası sonucu yaralanma sayısı o kadar fazla ki, “Koh Phangan Dövmesi” denilen bir kavram oluşmuş. Tayland’ın herhangi bir yerindeki bir turistin kolu ve bacağındaki yaralara bakıp Koh Phangan’da motosiklet kazası yaptığını anlamak mümkün. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Koh Phangan’da araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Adadaki en popüler vasıtalar 4WD Suzuki jeepler. Eski jeeplerin fiyatları günlük 700 baht, yenilerinse 1200 baht civarı. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.