Koh Phangan adasında gezilebilecek çeşitli şelaleler, manzara noktaları, tapınaklar ve şnorkel noktaları bulunuyor.

koh-phangan-adasi-gezilecek-yerleri-haritasi


1. Thong Sala Kasabası (Baan Thong Sala)

koh-phangan-thong-sala-kasabasi

Koh Phangan’ın merkezi Thong Sala isimli kasaba. Surat Thani, Koh Samui veya Koh Tao’dan gelen feribotlar buradaki rıhtımlara yanaşıyorlar. Thong Sala’da bekleyen dolmuşlarla, ya da motosiklet/araba kiralayarak istedilen plaja gitmek mümkün.

Bu küçük kasaba konaklamak için fazla tercih edilmiyor. Ancak onlarca çeşit yiyecek bulabileceğiniz renkli bir pazar, tüm dünya mutfaklarını bulabileceğiniz restoranlar, meyve-sebze pazarı ve büyük bir Tesco süpermarket burayı ara sıra uğranılması gereken bir yer kılıyor.

2. Pho Tapınağı (Wat Pho)

koh-phangan-wat-pho-tapinagi

Ban Tai yakınlarındaki bu tapınakta bitkisel bir sauna da bulunuyor. Saunayı kullanmanın ücreti 50 baht.

3. Phaeng Şelalesi ve Manzara Noktası (Nam Tok Phaeng)

koh-phangan-paeng-selalesi

Adadaki en popüler şelale plan Phaeng milli park kapsamındaki ormanlık bir bölgede bulunuyor. Kısa bir tırmanış sonrasında ulaşılabilen şelalenin doğal havuzu da var. Şelale özellikle yağmur mevsiminin hemen sonrasında etkileyici oluyor. Şelaleden kısa bir yürüyüşle manzara noktasına ulaşmak da mümkün. Buradan özellikle gün batımınını izlemek son derece etkileyici.

Ayrıca, daha maceraperest olanlar adadaki en yüksek nokta olan Khao Ra’ya ulaşmayı da deneyebilirler. Yol boyunca çeşitli vahşi hayvanlara rastlama şansı da var. Ancak yolda kaybolmak kolay olduğu için şelalenin bulunduğu Baan Madeua Wan köyünden bir rehber kiralamakta büyük fayda var.

4. Phu Khao Noi Tapınağı (Wat Phu Khao Noi)

koh-phangan-wat-phu-khao-noi-tapinagi

Koh Phangan hastanesinin yakınlarında bulunan Phu Khao Noi adadaki en eski Budist tapınağı.

5. Laem Son Gölü

koh-phangan-laem-son-golu

Sri Thanu yakınlarında bulunan bu tatlı su gölünde yüzmenin yanı sıra bir eğlence parkurunu tamamlamak ve halatla suya atlamak mümkün. Bu aktivitelerin işletmeciliğini yapan gölün hemen yanındaki tesiste oldukça etkileyici bir restoran da bulunuyor.

6. Ma Adası (Koh Ma)

koh-phangan-adasi-mae-haad-plaji

Haad Mae Haad plajında bulunan küçük Koh Ma adası adadaki en popüler şnorkel noktalarından. Bu adanın etrafında tropikal balıklar ve mercanlar görmek mümkün. Denizin yükselmediği zamanlarda ortaya çıkan bir patikadan adaya yürüyerek ulaşmak mümkün.

6. Wang Sai Şelalesi (Nam Tok Wang Sai)

koh-phangan-wang-sai-selalesi

Oldukça büyük bir doğal havuzu olan Wang Sai şelalesi Mae Haad plajının yakınlarında bulunuyor.

7. Çin Tapınağı

koh-phangan-adasi-cin-tapinagi

Bu görkemli Çin tapınağı Thong Sala ve Chaloklum kasabalarını birbirine bağlayan yol üzerinde bulunuyor. Tapınaktan Chaloklum körfezinin etkileyici manzaralarını görmek mümkün.

8. Than Sadet Şelalesi (Nam Tok Tan Sadet)

koh-phangan-than-sadet-selalesi

Adadaki en büyük şelale Than Sadet Milli Parkı kapsamında bulunuyor. Than Sadet nehri etrafındaki bölgede çeşitli yürüyüş güzergahları da bulunuyor.

Ünlü Tayland krallarından 5. Rama bu bölgeyi defalarca ziyaret etmiş ve armasını civardaki kayalara kazıtmış.