Koh Phi Phi Don adasında konaklamak veya gezmek için her zevke hitap eden kartpostal güzelliğinde tropikal plajlar bulunuyor.

Adanın hareketli bir gece hayatına sahip olan merkezi Ton Sai daha çok genç sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Buradaki plajda rıhtım bulunduğu için yüzmek için pek uygun değil, ancak kısa mesafedeki Loh Dalam plajı hem yüzmek, hem de su sporları için elverişli.

Phi Phi Don’un etrafında tekne ile ulaşılabilen plajlar da bulunuyor. Daha çok aileler tarafından tercih edilen Long Beach adadaki en popüler plajlardan.


koh-phi-phi-don-adasi-haritasi

Rantee ve Phak Nam plajları sakinlik arayanlar tarafından tercih ediliyor. Adanın en güzel plajlarından olan Loh BakaoLaem Thong‘da ise çok sayıda lüks konaklama tesisi bulunuyor.

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)

1. Loh Dalum ve Ton Sai Plajları (Ao Loh Dalum ve Ao Ton Sai)

koh-phi-phi-adasi-ao-ton-sai-plaji

koh-phi-phi-ton-sai-loh-dalum-haritasi

Ton Sai ve Loh Dalum plajları adanın merkezinde yer alıyorlar. Anakaradan ve diğer adalardan gelen tekneler Ton Sai plajına yanaşıyorlar. Bu yüzden de burası yüzmek için fazla uygun değil.

Ton Sai’ye birkaç dakika yürüme mesafesindeki Loh Dalum körfezi yüzmek ve güneşlenmek için genelde tercih edilen plaj. Bu yüzden de burası oldukça kalabalık olabiliyor. Plaj boyunca çok sayıda otel ve restoran bulunuyor.

Önerilen oteller: Mama Beach Residence (3), PP Charlie Beach Resort (3), Phi Phi Garden View Bungalow (2), Rock Backpacker (1)

2. Hin Khom ve Laem Hin Plajları (Haad Hin Khom ve Ao Laem Hin)

koh-phi-phi-adasi-plajlari-haad-hin-khom

Ada merkezine kısa bir mesafede bulunan Hin Khom ve Laem Hin koylarında birkaç bungalov tesisi bulunuyor. Bu koylar Ton Sai kasabasını konaklamak için fazla hareketli bulan, ancak medeniyete yakın mesafede olmak isteyenlerce sıklıkla tercih ediliyor.

Önerilen oteller: Viking Nature Resort (3), Bay View Resort (3), Phi Phi Andaman Legacy Resort (3)

3. Uzun Plaj (Long Beach Haad Yao)

koh-phi-phi-adasi-haad-yao-plaji

koh-phi-phi-haad-yao-plaji-haritasi Son derece güzel bir denize ve kuma sahip olan Haad Yao adadaki en güzel plajlardan birisi. Plajın sadece 20 m kadar açığında bir mercan resifi de bulunuyor ve burada renkli su altı yaşamını gözlemlemek mümkün. Oldukça popüler olan plaj özellikle aileler ve çiftler tarafından tercih ediliyor. Haad Yao’ya Ton Sai’den tekne ile 80 baht karşılığında veya yaklaşık yarım saat süren bir yürüyüş sonrasında ulaşmak mümkün.

Önerilen oteller: Phi Phi the Beach Resort (3), Phi-Phi Hill Resort

4. Loh Moo Dee Plajı (Ao Loh Moo Dee)

koh-phi-phi-adasi-plajlari-loh-moh-dee

5. Rantee Plajı (Ao Rantee)

koh-phi-phi-adasi-plajlari-ao-rantee

Rantee plajı, genelde Loh Dalam ve Haad Yao plajlarını fazla kalabalık bulanlarca tercih ediliyor. Burada oldukça iyi şnorkel imkanı bulunuyor. Ton Sai’den Rantee’ye teknelerle yaklaşık 300 baht karşılığında ulaşılabiliyor. Bazı oteller rezervasyon yapıldığı takdirde konuklarını ücretsiz olarak Ton Sai’den alıyorlar.

Önerilen oteller: Tohko Beach Resort (2), Rantee Hut

6. Phak Nam Plajı (Haad Phak Nam)

koh-phi-phi-adasi-plajlari-ao-phak-nam

Phak Nam’a Ton Sai’den teknelerle yaklaşık 500 baht karşılığında ulaşılabiliyor.  Bazı oteller rezervasyon yapıldığı takdirde konuklarını ücretsiz olarak Ton Sai’den alıyorlar.

Önerilen oteller: Phi Phi Relax Beach Resort (2)

7. Loh Bakao Plajı (Ao Loh Bakao)

koh-phi-phi-adasi-loh-bagao-plaji

Bamboo & Mosquito adalarının eşsiz manzaralarına sahip olan Loh Bakao adadaki en güzel plajlardan birisi. Oldukça lüks konaklama seçeneklerinin bulunduğu plaj balayı için de sıklıkla tercih ediliyor. Loh Bakao’ya Ton Sai’den teknelerle yaklaşık 800 baht karşılığında ulaşılabiliyor. Bazı oteller rezervasyon yapıldığı takdirde konuklarını ücretsiz olarak Ton Sai’den alıyorlar.

Önerilen oteller: Outrigger Phi Phi Island Resort ve Spa (5)

8. Laem Thong Plajı (Haad Laem Thong)

koh-phi-phi-adasi-haad-laem-thong-plaji

Adanın kuzey ucundaki bu uzun ve güzel plajda çok sayıda lüks konaklama tesisi bulunuyor.  Laem Thong’a Ton Sai’den teknelerle yaklaşık 800 baht karşılığında ulaşılabiliyor. Bazı oteller rezervasyon yapıldığı takdirde konuklarını ücretsiz olarak Ton Sai’den alıyorlar.

Önerilen oteller: Zeavola Resort (5), Holiday Inn Resort Phi Phi Island (4)