Dünyaca ünlü Koh Phi Phi adaları, Tayland’ın en çok bilinen doğal güzelliklerinden bazılarına ev sahipliği yapıyorlar.

Yerleşime açık olan ana ada Koh Phi Phi Don‘da manzara ve şnorkel noktaları gibi çeşitli doğal güzellikler bulunuyor.

The Beach filmi ile meşhur olmuş Koh Phi Phi Leh adasında ise konaklama tesisleri bulunmuyor. Buraya Koh Phi Phi Don’dan çeşitli günübirlik tekne turlarıyla ulaşmak mümkün. Koh Phi Phi Leh’te ünlü Maya plajının yanı sıra çeşitli lagünler ve şnorkel noktaları bulunuyor.


KOH PHI PHI DON

koh-phi-phi-don-adasi-gezilecek-yerleri-haritasi


1. Maymun Plajı (Monkey Beach)

koh-phi-phi-adasi-maymun-plaji

Maymun Plajı denilince aslında tek bir plaj kastedilmiyor, adada maymunları görebileceğiniz birkaç plaj var. Bu plajlara genelde tekne turlarıyla gidiliyor, değişik turlarda değişik plajlara gidiliyor. Turlara katılmadan bu plajlara gitmek isterseniz de kano ile gidebilirsiniz.

2. Manzara Noktası (Viewpoint)

koh-phi-phi-adasi

Çıkışı bira zor olsa da, harcadığınız emeğin karşılığını fazlasıyla alabileceğiniz bir yer. Buradan adayı ve arka plandaki Koh Phi Phi Leh’i tüm güzelliğiyle görmek mümkün.

3. Köpekbalığı Noktası (Hin Phae)

tayland-siyah-uclu-resif-kopek-baligi

Long Beach plajının 150 m kadar açığında Hin Phae adında kayalık bir alan bulunuyor. Eğer biraz şanslıysanız, burada şnorkelle zararsız siyah uçlu resif köpekbalıklarını görebilirsiniz. Ancak köpekbalığı yüzgecine olan talep nedeniyle sayıları ciddi biçimde azalmış durumda. Hin Phae’ye ada merkezinden yürüyerek, longtail tekne ile veya günübirlik bir tura katılarak ulaşabilirsiniz.

KOH PHI PHI LEH

koh-phi-phi-leh-adasi-gezilecek-yerleri-haritasi

1. Maya Plajı (Ao Maya)

koh-phi-phi-adasi-maya-plaji

Koh Phi Phi Don’dan tekne turları ile ulaşılabilen bu küçük adanın en önemli atraksiyonu, Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu “The Beach” filmi sayesinde meşhur olan Maya plajı. Fakat buraya geldiğinizde filmdeki gibi sakin bir plaj beklemeyin, oldukça yoğun bir tekne ve turist trafiği var. Bu yüzden plajı görmek için en iyi zaman sabah 08.00’den öncesi.

Ada uzun süreli konaklamaya açık değil, bir geceliğine Maya plajında çadırda konaklamak mümkün. Bu, turist ordusu gelmeden önce plajı sakin bir biçimde görebilmek için de güzel bir yöntem. 1 gecelik kamp ücreti yaklaşık 2000 baht.

Koh Phi Phi Leh adası milli park statüsünde olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

2. Pileh Lagünu (Pileh Lagoon)

tayland-longtail-uzun-kuyruk-tekne

Koh Phi Phi Leh tekne turları sırasında adadaki başka atraksiyonlar da geziliyor. Bunların en güzellerinden birisi turkuaz renkli sulara sahip Pileh lagünü.

Ayrıca bu lagünde genelde şnorkel için de duruluyor. Hepsi de birbirinden renkli onlarca çeşit tropik balıkla beraber yüzmek son derece keyifli bir deneyim.

3. Loh Samah Körfezi

koh-phi-phi-leh-adasi-loh-samah-korfezi

Loh Samah körfezine Maya plajından kısa bir yürüyüşle ulaşılabiliyor.

4. Viking Mağarası (Tham Phaya Naak)

koh-phi-phi-leh-adasi-viking-magarasi

Bu mağarada Çinli balıkçıların 400 yıl öncesinde yaptıkları bazı çizimler bulunuyor. Mağara aynı zamanda ünlü Çin mutfağı yemeği kuş yuvası çorbasının yapımında kullanılan malzemelerin toplanması amacıyla da kullanılıyor.