ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

Otobüs

tayland-otobusu

Bangkok Doğu Otobüs Terminali Ekkamai’den Koh Samet feribotlarının hareket ettiği Rayong’daki Ban Phe rıhtımına direkt otobüs seferleri var. Saat başı kalkan otobülerin ücreti 175 baht civarında ve yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürüyor.

Ayrıca Bangkok Suvarnabumi Havaalanı otobüs terminalinden Rayong şehrine direkt otobüs seferleri de var. Rayong’dan Ban Phe’ye songthaew dolmuşlarıyla ulaşmak mümkün.

Minibüs

bangkok-havaalani-minibusleri

Bangkok’ta bulunan Khao San Road gibi turist merkezlerinden ve Victory Monument’tan kalkan minibüslerle direkt olarak Ban Phe rıhtımına ulaşmak da mümkün. Ücret 300 baht civarında ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Ancak Tayland’daki minibüs şoförleri oldukça hızlı ve dikkatsiz sürmeleriyle ünlüler.

Şoförlü Araba ve Minibüs

tayland-havaalani-limuzin-servisi

Bangkok’taki çok sayıda özel firmadan şoförlü araba veya minibüs kiralamak mümkün. Güvenilir firmalardan olan Oriental Escape‘in yakıt dahil ücretlerini aşağıda görebilirsiniz. Bu firma ile Ban Phe rıhtımına ulaşmak araç tipine göre 2650-3500 baht arasında tutuyor.

Ücretler
Mesafe
/
Süre
DOĞU ROTASI ARABA MİNİBÜS
StandartYöneticiAileStandartYöneticiAile
Standard Car - Click to DetailsExecutive Car - Click to DetailsFamily  Car - Click to DetailsStandard VanExecutive VanFamily Van
220 km.Bangkok – Rayong / Ban Phe Rıhtımı2,6502,8002,8003,3003,5003,500

Ayrıca, Bangkok Suvarnabhumi havaalanının 2. katında bulunan limuzin servisi gişesinden 24 saat boyunca şoförlü lüks araçlar kiralanabiliyor. BMW 7 Serisi, Mercedes E Sınıfı, Toyota Camry, Nissan Teana, Isuzu Mu-7 Toyota Commuter ve Nissan Urvan gibi 4-8 kişi arası yolcu alabilen modeller arasından seçim yapılabiliyor.

Ücretler araç modeline göre değişiyor ve km başına hesaplanıyor. Bu araçlarla Koh Samet’e giden teknelerin hareket ettiği Rayong’daki Ban Phe rıhtımına gitmek de mümkün. Aşağıda havaalanı sitesinden alınmış olan resmi ücretleri görebilirsiniz.

Ücretler

(Kilometre / Baht)
Luxury Sedan SPV Sedan Van SUV
BMW
series 7
MERCEDES-BENZ
E-Class
LONDON
CAB
TOYOTA
Camry
NISSAN
Teana
TOYOTA
Commuter
NISSAN
Urvan
ISUZU
Mu-7
1. 151000800600600600500
> 30 – 3522001600120011001200950
> 35. 40250017001400130014001050
> 45. 50300021001700150016001300

Taksi

bangkok-taksileri

Koh Samet’e giden teknelerin hareket ettiği Ban Phe rıhtımına taksi ile Bangkok içinden veya Suvanarnabhumi Havaalanından ulaşmak mümkün. Taksi şoförleri genelde 2000-2500 baht arası bir ücret talep ediyorlar.

Feribot

tayland-feribotlari

koh-samet-adasi-plajlari-ao-kiu-nok

Rayong’daki Ban Phe’de bulunan rıhtımlardan Koh Samet’teki çeşitli plajlara tekneler kalkıyor. Bu plajlar Haad Sai Kaew, Ao Cho, Ao Wong Deuan, Ao Lung Dum, Ao Wai, Ao Phrao ve Ao Kiu. Ücretler tek yön için kişi başı 50-100 baht arasında değişiyor.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Dolmuş (Songthaew)

bangkok-dolmuslari-songthaew

Koh Samet’de bir plajdan diğerine gitmek için songthaew adı verilen dolmuşları kullanmak mümkün. Ücretler genelde 20-100 baht arasında değişiyor.

Motosiklet

tayland-kiralik-motosiklet

Koh Samet’deki en popüler bireysel ulaşım yöntemi motosiklet kiralamak. Ancak motosiklet kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor, adada çok sayıda yokuşlu yol var. Deneyimsiz birisi için Koh Samet’de motosiklet kullanmak büyük tehlike arz ediyor. Ayrıca motosiklet kazası yaptığınız takdirde yüklüce bir tamir parası da alınıyor.

Honda Click ve Yamaha Nouvo gibi otomatik vitesli scooter fiyatları modele ve sezona göre günlük 150-250 baht civarında. Aylık kiraları ise yaklaşık 3000 baht’tan başlıyor. Honda Wave gibi manuel vitesli motosiklet fiyatları ise 100-200 baht civarında. Off-road motosiklet fiyatları ise genelde 300 baht’tan başlıyor. Motosikleti kiralarken pasaportunuzu veya bir miktar parayı depozito olarak bırakmanız isteniyor. Benzin ücretleri ise litresi 30-40 baht civarında.

Motosikletinizi güvenilir, işi sadece motosiklet kiralamak olan yerlerden kiralayın. Kimi acenteler, bakkallar ve diğer küçük dükkanlar önlerine 2-3 kiralık motosiklet koyuyorlar. Bu tip yerler motoru geri getirdiğinizde küçük bir çizik varsa bile problem çıkartabiliyorlar. Mesela pasaportunuzu veya yüklü miktardaki depozitoyu geri vermedikleri oluyor. Bir kaza yaptığınız takdirde ise neredeyse yeni bir motor parası talep ediyorlar. Motosikletinizi kiralarken iyice inceleyin ve mümkünse hali hazırda bulunan çiziklerin resmini çekin.

Tayland’da motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyetine ve uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız gerekiyor. Ancak motosiklet kiralarken bu hemen hemen hiç sorulmuyor. Motosiklet kullanırken kask takmaya özen göstermekte fayda var, kimi zaman polis kontrollerinde kaskınız yoksa ceza kesilebiliyor.

Araba ve Jeep

tayland-kiralik-jip

Aynı şekilde Koh Samet’de araba veya jeep kiralamak da mümkün. Özellikle 4-5 kişi beraber seyahat ediyorsanız bu güzel ve de ekonomik bir seçenek. Araç kiraları yaklaşık olarak günlük 800 baht’tan başlıyor. Araçların çoğunun sigortası yok, bu yüzden sigortası olan bir araç bulmaya çalışmakta fayda var. Aksi takdirde bir kaza durumunda tamir parasını siz ödemek zorundasınız.