Koh Samet adasında bulunan bungalov tesisleri büyük ölçüde doğu kıyısında yoğunlaşmış durumdalar. Burada son derece güzel sulara ve kumsallara sahip çok sayıda koy bulunuyor. Ada hafta sonlarında Tayların akınına uğradığı için geceler oldukça hareketli olabiliyor.

Adanın en popüler plajı kuşkusuz Sai Kaew plajı. Hin Khok ve Ao Phai ise daha çok sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor.

Daha güneydeki koylarda ise oldukça sakin bir kaç plaj bulunuyor. Hareketliliğin yeniden başladığı Wong Deuan ise adanın en popüler ikinci plajı.


koh-samet-adasi-plajlari-ao-kiu-nok

Koh Samet’in batı kıyısında da Ao Phrao gibi birkaç plaj bulunuyor, ancak 2013 Temmuz yılında gerçekleşen bir petrol sızıntısı nedeniyle Ao Phrao plajı turistlere kapatıldı.

Yüksek sezonda Koh Samet bungalov fiyatları genelde gecesi 500 baht’tan başlıyor. Ayrıca, Koh Samet milli park kapsamında olduğu 200 baht tutarinda bir giriş ücreti alınıyor.

Rıhtımdan plajlara songthaew dolmuşlarla gitmek yaklaşık 20-80 baht arasında değişiyor.

1. Haad Sai Kaew

koh-samet-adasi-plajlari-haad-sai-kaew

Elmas plajı olarak da bilinen 3 km uzunluğundaki Sai Kaew adadaki en popüler, uzun ve de geniş plaj. Burası su sporlarını ve partileri sevenler için ideal, ancak sükunet arayanların daha sakin plajları tercih etmelerinde fayda var. Plaj özellikle hafta sonlarında Bangkok’tan gelen Tayların akınına uğruyor ve oldukça kalabalık oluyor.

Önerilen oteller: Sai Kaew Beach Resort (3), Lima Bella Resort (3), Green Bay Samed Resort (2)

2. Ao Hin Khok

koh-samet-adasi-plajlari-ao-hin-khok

Sai Kaew’den denizkızı heykelinin bulunduğu kayalıkla ayrılan Hin Khok, plajın bir bölümünde Budist keşişlerin manastırı bulunduğu için gündüzleri komşusuna göre biraz daha sakin oluyor. Hin Khok plajı sırt çantalı gezginler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

3. Ao Phai

koh-samet-adasi-plajlari-ao-phai

Küçük ve güzel Ao Phai plaji geceleri hareketli partilere ev sahipliği yapmasi ile meşhur. Başta dolunay gecesinde olmak üzere sürekli olarak partiler düzenleniyor. Bu plaj daha çok gece yaşamını seven sırt çantalı gezginler ve Taylar tarafından tercih ediliyor.

Önerilen oteller: Samed Pavilion Resort (3), Tok’s Little Hut (2)

4. Ao Phut Sa (Ao Tub Tim)

koh-samet-adasi-plajlari-ao-phutsa-ao-tubtim

Güneye doğru indikçe plajlar sakinleşmeye başlıyor. Sadece iki adet bungalov tesisinin bulunduğu Phut Sa plajı kuzeydeki komşularının aksine sükuneti ile ön plana cikiyor. Bu yuzden de plaj daha çok aileler ve çiftler tarafından tercih ediliyor.

5. Ao Nuan

koh-samet-adasi-plajlari-ao-nuan

Koh Samet’teki en küçük plaj olan Ao Nuan da tıpkı komşusu Ao Phut Sa gibi oldukça sakin. Buranın denizi yüzmek için biraz fazla kayalık, ancak daha iyi bir plaja sahip olan Phut Sa sadece 5 dakika mesafede. Ao Nuan’da genelde basit bungalov tesisleri bulunuyor.

6. Ao Cho

koh-samet-adasi-plajlari-ao-cho

Anakaradan gelen teknelerin yanaştığı bir rıhtıma sahip olan Ao Cho plajı bu özelliği sayesinde özellikle hafta sonlarında Tayların akınına uğruyor. Plajda hem hesaplı, hem de lüks konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen Oteller: Ao Cho Grandview Hideaway Resort (3)

7. Ao Wong Deuan

koh-samet-adasi-plajlari-ao-wong-deuan

Sai Kaew’den sonra adadaki en popüler ikinci plaj olan Wong Deuan daha çok paket turistlere yönelik bir yer. Bu plajda da anakaradan gelen teknelerin yanaştığı bir rıhtım bulunuyor. Plaj bu özelliği sayesinde hafta sonlarında gelen Taylar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Wong Deuan’da Sai Kaew’e göre daha lüks konaklama seçenekleri bulunuyor. Plajda oldukça hareketli bir gece yaşamı var.

Önerilen Oteller: La Lune Beach Resort (3), Vongdeuan Resort (3), Bell House Resort (2)

8. Ao Thian

koh-samet-adasi-plajlari-ao-thian

Wong Deuan’a bir kaç dakika yürüme mesafesinde bulunan Ao Thian ile beraber plajlar yeniden sakinleşmeye başlıyor. Mum ışığı plajı olarak da bilinen Ao Thian parti değil sükunet arayanlar için uygun seçeneklerden. Hafta sonlarında ise Bangkok’tan gelen universite oğrencileri genelde plajda gitar çalip şarkı söylüyorlar.

9. Ao Wai

koh-samet-adasi-plajlari-ao-wai

Bu güzel ve oldukça sakin plajda genelde orta seviye konaklama seçenekleri bulunuyor. Ao Wai de bu hafta sonu Tay grupları tarafından tercih edilen bir plaj.

10. Ao Kiu

koh-samet-adasi-plajlari-ao-kiu-nok

Bu plaj Ao Kiu Nan Nok ve Ao Kiu Na Nai adlarındaki etkileyici ikiz koylardan oluşuyor. Burada oldukça lüks bir tesis bulunuyor.

Önerilen oteller: Paradee Resort (5)

11. Ao Prao

koh-samet-adasi-plajlari-ao-prao

Adanın kuzeybatısında bulunan Ao Phrao koyu adanın en lüks tesislerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ancak burası 2013 Temmuz yılında gerçekleşen bir petrol sızıntısı nedeniyle şimdilik turistlere kapatıldı.

Önerilen oteller: Le Vimarn Cottages & Spa (4), Ao Prao Resort (4), Lima Coco Resort (3)