Andaman denizinde bulunan Similan ve Surin takımadaları dünyanın en ünlü dalış bölgelerinden. Milli park statüsündeki bu bölgeler dalış ve şnorkel tutkunları için eşsiz bir deneyim sunuyorlar. Yakın zamanlarda sert mercanların bir kısmında beyazlaşma oluştuysa da, Similan & Surin halen Tayland’da dalış için en çok tercih edilen yerler olma özelliğini koruyorlar.

Similan toplam 9 adadan oluşuyor ve konaklama opsiyonları sadece Koh Similan ve Koh Miang adalarında bulunuyor. Surin ise 5 adadan oluşuyor & Ko Surin Nuea adasında konaklama seçenekleri bulunuyor.

Anakaradaki Khao Lak kasabası Similan adalarına en yakın yerleşim birimi. Buradan çeşitli günübirlik, dalış teknesinde konaklamalı veya adalarda kamp usulü konaklamalı tur seçenekleri ile 3 saat uzaklıktaki Similan’a ulaşmak mümkün. Surin takımadalarına en yakın liman ise Khura Buri, ancak Khao Lak’tan da ulaşmak mümkün. Ayrıca Phuket‘ten de bu bölgelere çeşitli dalış turları düzenleniyor.

Tekne konaklamalı 2-3 günlük dalış turları genelde 10-20,000 baht arası bir ücrete sahip oluyor. Günübirlik dalış turu ücretleri ise 5-7000 baht civarında. Sadece şnorkel yapmak isteyenler içinse genelde %40 civarında bir indirim uygulanıyor.

Similan ve Surin adaları milli park statüsünde olduğu için 400 baht giriş ücreti alınıyor. Ayrıca kalınan her ekstra gün için de 200 baht alınıyor.

Similan Deniz Milli Parkı (Mu Koh Similan Marine National Park)

koh-similan-dalis

similan-adalari-dalis-noktalari

Similan Adaları Deniz Milli Parkı dünyanın en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park dokuz adet adayı kapsıyor: Ko Bon, Ko Bayu, Ko Similan, Ko Payu, Ko Miang, Ko Payan, Ko Payang ve Ko Huyong.

Teknik olarak Similan milli parkı kapsamında bulunmasa da, buranın yakınlarındaki Koh Bon adası Tayland denizlerinde dev manta vatozları görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden. Ayrıca zaman zaman balina köpekbalıklarıyla karşılaşma ihtimali de var.

Similan adalarına genelde Khao Lak veya Phuket’ten tekne konaklamalı (liveaboard) dalış turları ile ulaşılıyor. Süreler iki günden iki haftaya kadar değişebiliyor. Üç günlük bir tur ücreti 15,000 baht civarında. Ayrıca Similan adalarına günübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Khao Lak’tan bu tür bir turun ücreti 3000 baht, Phuket’ten ise 5000 baht civarında.

Adalara bağımsız olarak seyahat etmek isteyenler içinse gidiş-dönüş sürat teknesi ücreti 1700 civarında ve tek yön 1.5 saat kadar sürüyor. Koh Similan ve Koh Miang adalarında çadır veya bungalovda konaklama imkanı bulunuyor. Similan adaları milli park kapsamında olduğu için 400 baht tutarında bir giriş ücreti var.

 

Surin Deniz Milli Parkı (Mu Koh Surin Marine National Park)

koh-surin-deniz-milli-parki

surin-adalari-dalis-noktalari-haritasi

Surin Adaları Deniz Milli Parkı Myanmar sınırının hemen güneyinde bulunuyor. Kasım arasından Mayıs arasına kadar açık olan milli park beş adet adayı kapsıyor: Ko Surin Nuea, Ko Surin Tai, Ko Ri, Ko Kai ve Ko Klang.

Ana adaların yakınlarındaki Richelieu Rock dünyanın en iyi dalış noktalarından birisi olarak kabul ediliyor. Burada zaman zaman dev manta vatozlarına ve balina köpekbalıklarına da rastlanabiliyor.

Surin adalarına genelde Khao Lak veya Khura Buri’den tekne konaklamalı dalış turları ile ulaşılıyor. Süreler iki günden iki haftaya kadar değişebiliyor. Dört günlük bir tur ücreti 20,000 baht civarında. Ayrıca Surin adalarına günübirlik şnorkel turları da düzenleniyor. Khao Lak’tan bu tür bir turun ücreti 3000 baht civarında.

Adalara bağımsız olarak seyahat etmek isteyenler içinse gidiş-dönüş sürat teknesi ücreti 1600 civarında ve tek yön 1 saat kadar sürüyor. Ko Surin Nuea adasında çadır veya bungalovda konaklama imkanı bulunuyor.

Burma Kıyıları (Burma Banks)

koh-lipe-dalis
burma-kiyilari-dalis
Myanmar (Burma) sınırları içinde yer alan Mergui Takımadaları civarındaki bölge Andaman denizindeki en iyi dalış noktalarından. Bu bölgeye Phuket ve Khao Lak’tan tekne konaklamalı dalış turları düzenleniyor, ancak ücretler Similan ve Surin’e göre biraz daha yüksek.