• Bu konu 12 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 8 yıl 6 ay önce duygu tarafından güncellenmiştir.
13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12640
  kuzey

   Ülke şartları gereği sitenizin işlevi her geçen gün artacaktır kanısındayım. Alanında en kapsamlı site bu. Elinize sağlık.
   Daha önce gitmiştim & şimdi Tayland’da bir yıl geçirmeyi planlıyorum.
   Sorularım:
   Chiang mai’de vize işlemlerini takip edecek düzgün ingilizce okul öneriniz var mı?
   Bir yıllık vize alırsam orada banka hesabı açma kredi kartı çıkarma & gerektiğinde sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına kavuşur muyum?
   Motosiklet kiralamak için ehliyet gerekli mi?

   Teşekkür ederim, selamlar.

   #12654
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Merhabalar,

    Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Siteyle ilgili her şeyi tek başıma yaptığım için eksiklikler olabiliyor, sizlerin de önerileri ile umarım daha iyi bir yere gelecektir.

    Sorunuza gelince, açıkçası bildiğim İngilizce okulları yok. Genelde yabancılar Tayland’da İngilizce eğitimi almıyorlar, daha çok Tay dili eğitimi alıyorlar. İngilizce kursları genellikle Taylara yönelik oluyor.

    Bu yüzden yabancılara yönelik çok sayıda Tay dili kursu var. Bu kurslar vize işlemleri için de yardımcı oluyorlar. Bu tip bir okula kayıt olduğunuz zaman 1 senelik ED tipi öğrenci vizesi alabiliyorsunuz. Ancak her 90 günde bir Göçmen Ofisine giderek adresinizi teyit etmeniz gerekiyor. Chiang Mai’deki en popüler Tay dili eğitimi veren kurumlar AUA ve YMCA.

    Ayrıca eğer yaşınız 50’nin üzerinde ise emeklilik vizesi alarak Tayland’da kalmanız da mümkün. Ancak bunun için gelirinizi belgelemek de gerekiyor.

    Tayland’da banka hesabı açtırabilirsiniz, zor bir işlem değil. Ancak kredi kartı almak için bildiğim kadarıyla çalışma izninizin olması gerekiyor.

    Sağlık hizmetlerinden devlet veya özel hastanelerinde rahatlıkla ve uygun fiyatlarla faydalanabilirsiniz.

    Motosiklet kullanmak için teknik olarak motosiklet ehliyeti& uluslararası sürücü belgesi gerekiyor, fakat pek kimseye sorulmuyor. Ben 2005’den beri Tayland’a gidip geliyorum & her seferinde motosiklet kiralıyorum, ancak şimdiye kadar hiç ehliyet soran olmadı. Gene de bir kaza durumu olursa riske atmamak için bir uluslararası sürücü ehliyeti almayı düşünebilirsiniz.

    İyi günler

    #12789
    kuzey

     Keremcan Bey,
     Uzun süreli vize almada dil okullarının bazı problemler taşıdığını okudum.
     Bir yıllık kurs parasını alıp sonra vize işlemlerini başlatmak & vize alınamaması durumunda oluşan belirsizlik gibi.

     O nedenle 3 girişli vize başvurusu yapmayı düşünüyorum.
     Bunun için önce uçak biletini alıp sonra vize başvurusu yapmak gerekiyor.
     Sorularım;
     – İstanbul’dan yapılan başvurularda vize işlemleri sizce ne kadar sürer. Ona göre uçuş tarihine karar vereceğim.
     – Dönüş bileti, 2 ay içinde olmak zorunda mı(vize süresinden dolayı)?
     – Bir de 60+30+60+60 ile 7 ay kalırsam sonra gelip yeni baştan vize mi almak gerekiyor?
     Yardımlarınız için teşekkürler.

     Kuzey

     #12791
     Keremcan Büyüktaşkın
     Anahtar yönetici

      Merhabalar,

      Ben daha önce bir dil okuluna yazılıp vize almadığım için, problem çıkıp çıkmadığı konusunda net bir şey söyleyemiyorum.

      İstanbul Tayland fahri konsolosluğunda sabah saatlerinde başvuru yaptığınız zaman vizenizi öğleden sonra alabiliyorsunuz. Ancak önceden telefon ederek konsolosun hangi günlerde geldiğini öğrenmekte fayda var.

      Konsolosluk dönüş biletini şart koşmuyor, vizeyi almak için sadece gidiş biletini yeterli görüyor. Mesela ben bu sene 2 girişli vizemi tek yön uçak bileti göstererek 1 gün içerisinde aldım. Ancak giderken havayolu yetkilileri dönüş bileti göstermemi, yoksa uçağa almayacaklarını söylediler. Ben de vizem olduğunu söyledim & uçağa aldılar. Yani konsolosluk için dönüş bileti gerekmiyor, ancak havayolu dönüş bileti sorabiliyor. Bunun için de her ihtimale karşı mesela Air Asia ile 20$ gibi bir fiyata Tayland çıkışlı bir bilet alabilirsiniz ve sorulduğu takdirde bunu gösterebilirsiniz. Tayland çıkışlı olması yeterli, aynı havayolundan olması gerekmiyor.

      Evet, 3 girişli vizenin süresi dolduktan sonra yeni vize almanız gerekiyor. Ancak Türkiye’ye dönüp vize almak çok masraflı olacağı için, o bölgedeki bir yerden yeni 3 girişli vize almak daha mantıklı olur. Tayland’ın sınır komşuları maalesef çok girişli vize vermiyorlar, genelde sadece tek girişli vize veriyorlar. Sanırım Endonezya gibi kimi ülkelerden 3 girişli vize almak mümkün. Buralara da Air Asia ile son derece ucuz fiyatlarla uçmak mümkün.

      Bu arada, 3 girişli vize ile 60+30+60+60+30 şeklinde 8 ay kalmak da mümkün gözüküyor. Eğer 1 sene kalmak istiyorsanız, vizeniz bittikten sonra Laos, Kamboçya veya Malezya’ya giderek 1 girişli vize alabilirsiniz. Bu vize ile de 60+30 gün şeklinde 3 ay kalabilirsiniz. Yani toplamda 11 ay kalmanız mümkün gözüküyor.

      Hatta kimilerine göre 3 girişli vize ile 60+30+60+30+60+30 şeklinde 9 ay kalmak da mümkün. Ancak vizenin veriliş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olduğu & Tayland’dan yapılacak son çıkış-girişin de bu süre içerisinde yapılması gerektiği düşünülürse bu biraz zor gözüküyor. Vizeyi aldığınız gün Tayland’a uçarsanız bu belki mümkün olabilir.

      İyi günler

      #18788
      suleyman bakir

       merhaba oncelikle guzel bir site bunu tsk ederim bilgi edinmek istedigim konu Ben ilik kez taylant gicem ve biletimi aldim ve hava alanida yine cikis icin pul aliyorduk taylant icinde alicakmiyim pul ve pasaport surem 6 yildir 15 gun kalicam 15 gunkalabilirmiyim birde evlik konusu var onu icind gerekli belgeliri biliyormusunuz nisanlim taylantili tsk ederim simdiden

       #18796
       Keremcan Büyüktaşkın
       Anahtar yönetici

        Merhabalar,

        Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim, siteyi faydalı bulmanıza sevindim.

        Sorunuza gelince, evet havaalanında yine pul almanız gerekiyor. Sanırım 15 TL kadardı pul ücreti.

        Tayland’a girişte pasaportunuza basılacak damga ile 30 gün kalma hakkı veriliyor. Yani evet, 15 gün kalabilirsiniz.

        Non-immigrant O sınıfı evlilik vizesi için başvuranların ayda en az 40,000 baht gelirleri olduğunu veya vize başvurusu yapmadan evvel en az 2 aydır banka hesaplarında 400,000 baht bulunduğunu belgelemeleri gerekiyor. Evlilik belgesinin yanı sıra sabıka kaydı, sağlık kaydı, Tayland’da yaşayacağınız evin haritası gibi belgeler de istenebiliyor.

        Bu vize sadece Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği tarafından veriliyor. Burayı arayarak tüm gerekli belgeleri öğrenmenizi tavsiye ederim. Büyükelçiliğin iletişim bilgilerini Ankara Tayland Büyükelçiliği sayfasında görebilirsiniz.

        İyi günler

        #20256
        Emre CAKI

         Merhabalar,

         Ben Cin’de yasayan bir Turk vatandasiyim ve Tayland’a 12 gunlugune gezmek icin gitmek istiyorum. Vize alip almamam ya da gerekmiyorsa herhangi bir dokuman getirip getirmemem konusnda bana bilgi verebilir misiniz acaba?

         Tesekkur ederim

         #20275
         Keremcan Büyüktaşkın
         Anahtar yönetici

          Merhabalar,

          Türk vatandaşları Tayland’a yapacakları 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaflar. Ülkeye girişinizde pasaportunuza 30 günlük damga basılacaktır. Herhangi bir döküman getirmeniz gerekmiyor. Ayrıntılı bilgileri Tayland vizesi sayfasında bulabilirsiniz.

          İyi günler

          #23438
          Mehmet

           Merhabalar Konu ehliyet olunca yazmak istedim an ihtibariyle Thai polisi önüne gelen herkesi durduruyor. Lütfen araç kullanacaksınız yanınızda uluslar arası ehliyetinizi bulundurunuz. Yok ben bulundurmam diyorsanız paşa paşa 400 baht ı ödersiniz. Her 500 metrede bir polis kontrolü var. Geçmiş yıllardaki gibi değil çok sıkı polis kontrolü var… Lütfen dikkatli olun saygılar..

           #23439
           Keremcan Büyüktaşkın
           Anahtar yönetici

            Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Evet, darbeden sonra hemen her konuda kurallar daha sıkı bir şekilde uygulanmaya başlandı.

            #24313
            HAMİT

             iyi günler sitenizi çok açıklayıcı buldum teşekkürler öncelikle daha sonra soruma gelince türk vatandaşları için 30 güne kadar vize yok bilidiğiniz gibi ben de pasaportumla taylanda gidip orada ED öğrenci vizesi almam mümnkün mü

             #24314
             Keremcan Büyüktaşkın
             Anahtar yönetici

              Merhaba,

              Sorunuzu tam anlayamadım, Tayland’da ne kadar süre ile kalmak istiyorsunuz? Türk vatandaşlarının vizeye gerek olmadan 30 gün boyunca Tayland’da kalma hakkı var. Bu daha sonra 1900 baht karşılığında bir 30 gün daha uzatılabiliyor. Yani bu şekilde toplamda 2 ay kalmak mümkün.

              Eğer daha uzun süre kalmak isterseniz de Türkiye’den 1 veya 2 girişli turist vizesi alma imkanınız var. 1 girişli vize ile 3 aya kadar, 2 girişli vize ile 6 aya kadar Tayland’da kalmak mümkün. Ayrıca Kasım ayı ortasında yeni bir 6 aylık çok girişli vize devreye girecek.

              ED vizesini Tayland’dan almak mümkün değil, Tayland’a gitmeden önce Türkiye’den veya herhangi bir ülkeden almak gerekiyor.

              Vizeler hakkında ayrıntılı bilgiler için lütfen Tayland vizesi sayfasını inceleyiniz.

              İyi günler

              #25115
              duygu

               Merhaba. Tayland’da Thaice öğrenme ile ilgili okulları araştırırken sizin sitenizi buldum. Ücretsiz izin talep edip orda yaşayıp yaşayamicamı test ederken Thai’ceyi öne sürüp gitmek ve aynı zamanda hoca olmak için dalış kurslarına gitmek istiyorum. Kurs için önerebiliceniz yerler var mı Thaice için merak ettim ben 3-4 okul buldum. Mümkünse Patong civarında

              13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
              • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.