4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #22906
  özlem

   Merhaba,

   Koh phangan’da sağlık hizmetleri, hastane, sağlık ocağı vs. gibi sağlık hizmetleri hakkında biraz bilgi verir misiniz ?

   Bir de, fotoğraflarda, bungalowun bulunduğu yerde, böcek, örümcek ve iguanaya benzeyen hayvanlar gördüm.

   Bunlar tedirgin edici şeyler olabilir mi ?

   #22907
   Keremcan Büyüktaşkın
   Anahtar yönetici

    Merhabalar,

    Koh Phangan’da sıradan bir adaya göre çok daha fazla sağlık merkezi bulunuyor. Bunun sebebi de hem ünlü Full Moon Party gecesinde uyuşturucu, alkol veya kavgalar sebebiyle çok sayıda insanın rahatsızlanması, hem de adada çok sayıda motosiklet kazasının gerçekleşmesi. Bu kadar çok ihtiyaç olduğu için de çok sayıda sağlık merkezi var. Ancak bu klinikler genelde basit problemler veya yaralanmalarla ilgileniyorlar, daha büyük problemler için komşu Koh Samui adasına veya ana karadaki Surat Thani’ye gitmek gerekiyor. Adada bir devlet hastanesi de var, ancak özeller daha hızlı hizmet veriyorlar. Mesela bir keresinde kız arkadaşım şelaleden inerken yaralanmıştı, önce devlet hastanesine gittik fakat bayağı bekledik. Sonra özel bir kliniğe gittik ve anında ilgilendiler. Kız arkadaşımın özel sağlık sigortası olduğu için de sonradan bu ücret kendisine geri ödendi. Yani bir sağlık sigortası yaptırmanızı da tavsiye ederim.

    Diğer sorunuza gelince, Koh Phangan neredeyse %80’i yağmur ormanları ile kaplı bir ada olduğu için doğal yaşam da oldukça zengin. Mesela resmini gördüğünüz büyük boydaki gecko kertenkeleleri adada çok sayıda bulunuyorlar. Alışık olmadığımız için başta biraz ürkütücü gelebilir, ama bunlar insanlara hiç yaklaşmayan, sadece bungalovun üstünde böcek avlayan faydalı hayvanlar. Bir süre sonra varlıkları hoşunuza gitmeye bile başlayabiliyor. Böceklere de zaman zaman rastlayabiliyorsunuz, ancak tropikal bir ada olduğu için bunun bir kaçarı yok. Ciddi bir böcek fobiniz yoksa muhtemelen sizi etkilemeyecektir. Bir de, resmini gördüğünüz bungalov ahşaptı, ancak daha pahalı bungalovlar betondan yapılma, bunlara daha az böcek giriyor olabilir.

    İyi günler

    #22909
    özlem mutlucan

     Açıklayıcı cevabınız için öncelikle çok teşekkürler.

     Ek olarak sormak istediğim birşey daha var. Adada, alternatif tıp eğitimi veren kurumlar var mı, ayurveda vs… gibi (gerçi ayurveda Hint kökenli ama) bunun gibi konularda sertifika veren yerler ?

     Çok teşekkürler

     #22910
     Keremcan Büyüktaşkın
     Anahtar yönetici

      Bildiğim kadarıyla adadaki merkezlerin çoğu yoga ve detox üzerine yoğunlaşmış durumdalar, Alternatif tıp eğitimi veren yerler var mı konusunda maalesef pek bir bilgim yok. Ancak Agama Yoga gibi merkezlerde çeşitli konularla ilgili eğitimler verildiğini biliyorum. Adadaki merkezleri ve yoğunlaştıkları konuları bu pdf‘te göebilirsiniz.

      Bu pdf adada bedava olarak dağıtılan bir kitapçığın parçası, tüm bölümlerini burada görebilirsiniz. Bu kitapçığı incelemenizi tavsiye ederim, adaya aşina olmanıza yardımcı olacaktır.

      İyi günler

     4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
     • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.