• Bu konu 5 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 6 yıl 3 ay önce aykut35 tarafından güncellenmiştir.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #22313
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Bilindiği üzere, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin vatandaşları vizeye gerek olmadan Tayland’da 30 gün kalma hakkına sahipler. 30 gün kalma hakkı, bir göçmen bürosundan 1900 baht karşılığında 7 gün daha uzatılabiliyor.

  29 Ağustos tarihinden itibaren ise, vizesiz kalma hakkı 7 gün yerine bir 30 gün daha uzatılabilecek. Bu şekilde, isteyenler vizesiz olarak 60 gün boyunca Tayland’da kalabilecekler.

  Uzatmayı yapabilmek için Tayland’ın herhangi bir yerindeki göçmen bürolarına gitmek gerekecek. Ancak yeni uygulanmaya başlayan kanunlar çerçevesinde, gerçek bir turist olduğunuzu ispat etmeniz gerekecek. Bunun için de, en fazla 30 gün sonrasına Tayland çıkışlı bir uçak biletinizin olması, yanınızda 20,000 baht nakit para bulunması ve otel rezervasyonu yaptırmış olmanız gerekecek.

  30 gün uzatma ücreti, 7 gün uzatmada olduğu gibi gene 1900 baht olacak.

  #23389
  koray

  merhaba
  6 aylik overstay kac para ceza oder cikisda?veremesse kac sene giris yasagi alir bilgin varmi,saygilAR

  #23391
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Overstay süresi ne kadar olursa olsun, kesilebilen maksimum ceza limiti 20,000 baht. Ancak yeni çıkan kanunlara göre, havaalanında ceza ödense dahi süre aşımı 90 günü geçen kişiler 1 yıl süre ile Tayland’a giremeyecekler. Yani 6 ay overstay’ı olan bir kişi 20,000 baht ceza ödeyecek ve 1 süreyle Tayland’a giremeyecek.

  Ceza ödenmez ise prosedür nasıl onu tam olarak bilmiyorum. Ama thaivisa.com’da okuduğum bazı yorumlara göre, ceza parasını ödeyemeyenler mahkemeye sevk ediliyorlar ve yargıç genelde daha düşük bir ceza belirliyor. Eğer kişi bu cezayı da ödeyemezse, cezayı tamamlayana dek hapis yatması gerekiyor. Hapiste her gün 200 baht yerine geçiyor. Yani, mesela hakim cezayı 5000 baht olarak belirlerse, 25 gün hapis yatmak gerekiyor. Daha sonra kişi sınır dışı ediliyor, ancak uçak parasını ödemesi gerekiyor. Uçak parasını ödeyemediği takdirde hapiste tutulmaya devam ediyor.

  Tayland hapishanelerinin durumu malum olduğu için, bence cezayı ödemekte büyük fayda var.

  #24212
  aykut35

  merhabalar, peki bu durumda türkiyeden 50 günlük gidiş dönüş biletiyle çıkış yaparken bir problem çıkar mı ? yani ilk aşamada kalma hakkımız 30 gün oldugu için. havayolu firması problem çıkarır mı ?

  #24213
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Dönüş biletiniz olacağı için problem çıkacağını zannetmiyorum. Eğer olur da sorarlarsa vizenizi uzatacağınızı, veya mesela karayoluyla Kamboçya’ya gidip Tayland’a döneceğinizi söyleyebilirsiniz.

  #24215
  aykut35

  teşekkür ederim kerem bey umarım sorun çıkmaz. ilk deneyimim olacak o yüzden biraz stres yaptım sanırım 🙂 kendimi uçağa bi atabilirsem gerisinden korkmuyorum 🙂

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.