20 yazı görüntüleniyor - 1 ile 20 arası (toplam 20)
 • Yazar
  Yazılar
 • #22994
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Bilindiği üzere, önceden İstanbul’daki Tayland Fahri Konsolosluğu’ndan çoklu girişli turist vizesi almak mümkündü. Ancak, Tayland’da illegal olarak çalışmayı önleme amaçlı yeni yürürlüğe giren kanunlar sonrasında bazı kısıtlamalar getirildi.

  Artık İstanbul Tayland Fahri Konsolosluğu sadece tek girişli vize veriyor. 2 ve 3 girişli vizeler ise artık sadece Ankara’daki Tayland Büyükelçiliği’nden alınabiliyor. Ancak, çok girişli vizeleri neden almak istediğinizi yetkilileri tatmin edecek bir şekilde açıklamanız gerekiyor.

  NOT: BU KONU ESKİDİR, ARTIK 2 VE 3 GİRİŞLİ VİZELER KALKTI. ANKARA VE İSTANBUL’DAN TEK GİRİŞLİ VE ÇOKLU GİRİŞLİ YENİ TİP VİZELER ALINABİLİYOR.

  #23133
  Fatih

  Ankara Tayland Büyükelçiliğini aradım. 3 girişli turist vizesi artık vermiyorlarmış.

  Bilginize…

  #23134
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Ben geçen hafta aradığımda “3 giriş veriyoruz ama neden istediğinizi tatmin edici şekilde açıklamanız lazım” demişlerdi. Demek gene değiştirmişler. Zaten darbeden sonra vize sayfasını yenilemekten bitap düştüm.

  #23152
  ismail

  26 eylülde taylanda gideceğim.1 hafta kaldıktan sonra kamboçyaya geçececeğim. orada da 1 hafta kalacağım sonra taylanda döneceğim. 1 hafta daha taylandda kalıp türkiyeye döneceğim. 2 giriş yaptığım için buradan vize almam gerekecek mi?

  #23156
  Fatih

  Gerek yok cünkü konsolosluktaki gorevliye sordugumda zaten yil icinde vizesiz 3 defa giris hakkiniz varmis. Ve her giriste enfazla 1 ay kaliniyormus.

  #23157
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Fatih Bey’in de dediği gibi vize almanıza gerek yok. Bu başlıkta bahsedilen konu turist vizeleri ile ilgili. Siz ise vizeye gerek olmadan 30 gün kalma imkanı sağlayan “vize muafiyeti” hakkından faydalanacaksınız. Eğer Kamboçya’dan uçakla geri dönerseniz yeniden 30 günlük damga basılacak. Karayolu ile dönerseniz ise de 15 günlük damga basılacak.

  Ancak, yeni dönemde vize muafiyeti hakkını ardı ardına kullananlar için de bazı kısıtlamalar getirildi. İnsanlar sürekli olarak Tayland’ın komşu ülkelerine gidip geri gelerek uzun süreli kalıyorlardı ve bunun önüne geçilmeye çalışıyor.

  Siz de kısa zaman aralığında tekrar Tayland’a giriş yapacağınız için, düşük bir ihtimal olsa da görevliler bazı sorular sorabilirler. Bu yüzden de yanınızda dönüş uçak biletinizin çıktısı mutlaka bulunsun. Tayland’a neden geri döndüğünüzü sorarlarsa, 1 hafta sonra geri Türkiye’ye döneceğinizi söyler ve bunu ispatlayabilirsiniz.

  İyi günler

  #23164
  Fatih

  İyi günler Keremcan bey,

  Hazır bu konu açılmışken Tayland’a gidiş tecrübelerinize istinaden kafa takılan bir kaç konu var. Gerçi sitenizi 1 yıldır düzenli takip eden biri olarak sizin kadar olmasada sayenizde baya bir Tayland ve Güney Doğu Asya bilgisine sahip oldum. Benimde Taylanda gidişim Aralık sonunda. Malesef 6 aylıkta sorun çıkardıkları ben 2 ay aylık vize alacağım ve eğer kalmak istersemde E tipi vize almayı düşünüyorum. Sorum şu ben 3 girişli 6 aylık vize olacağını düşünerek dönüşü 4 ay sonrasına thyden gidiş-dönüş bileti almıştım. Cezası olduğu için biletimi tekrar yenileyip 2 ay sonrasına bilet almak istemiyorum. ayrıca 1 ay göçmen bürosunda uzatacağımı düşünerek 3 ay sonrasına Tayland çıkışlı biletim var. Sizce girişte problem yaşarmıyım. Giriştem yanımda nakit para gerekli otel rezervasyonları ve 3 ay sonrasına çıkışlı biletim olacak. Şahsen problem yaşamayacağımı düşünüyorum ama yinede size bir sorayım dedim.

  Teşekkürler.

  #23166
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Tayland vizesi sayfasında ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, vizeler aylık olarak değil 1, 2 veya 3 girişli olarak veriliyor. Vize üzerinde belirtilen süreye kadar tüm giriş haklarının kullanılması gerekiyor. 1 girişli vizenin giriş hakkının 3 ay içerisinde, 2 ve 3 girişli vizelerin giriş haklarının ise 6 ay içerisinde kullanılması gerekiyor. Ancak son giriş hakkının uzatması bu tarihten sonra da yapılabiliyor.

  Siz 2 girişli vize ile 60+60 gün şeklinde en az 4 ay, uzatmalarla ise 60+30+60+30 gün şeklinde 6 ay kalabilirsiniz. Dolayısıyla 4 ay sonrasına dönüş biletinizin olması bir problem teşkil etmiyor. Hatta 6 ay sonrasına da dönüş bileti alabilirdiniz.

  Yalnız bir de şu var, artık bazı ülkelerdeki elçiliklerin 2 girişli vize için 6 ay değil de 3 ay süre verdikleri duyumunu aldım. Türkiye’de en son 6 ay veriyorlardı, umarım bunda da bir değişiklik olmamıştır. İsterseniz elçiliği arayarak bunu bir teyit edin, hatta cevabı da burada paylaşırsanız sevinirim.

  İyi günler

  #23182
  Turk pasaportu maduru

  Merhaba, suan Malezaya Kualalumpur, Tayland elciliginden geliyorum ve vize vermediler. Sadece 1 adet tayland vizem mevcuttu fakat 7 gün sonra biz sizi arayacagiz deyip geri cevirdiler. Beni nasil arayacaksiniz dedigimde ise tamam ozaman email adresini yaz bize ver dediler. Bir not kagiti verdiler ve email adresimi yazdim, fakat bana mail atip atmayacaklari mechul, ve herkese vize veriyorlardi tabi ben türk vatandasi oldugum icin vize alamadim!
  Vize run yapip yapmadigimi deniyorda olabilir tabiki cünkü 7 gün sonra biz seni arayacagiz diyorlar. Ama vize verecek olsalar 7gün sonra gel ve vizeni verecegiz derler egerki vize run dan supheleniyorsa.

  7gün Kualalumpurda olmayacagimi söyledim nereye gideceksin dediler bende Penang adasina gidecegim dedim tamam istersen birde orda dene dediler, sanki sayisal loto oynuyoruz. 10 kez neden vize vermiyorsunuz diye sordum 10undada bilmiyoruz 7 gün sonra arayacagiz dediler. Muhattap oldugunuz kisi sadece veznedar memur hicbir bilgisi yok, konsolos ile görüstürmuyorlar.

  4 gün sonra Penang adasina gidecegim orda deneyecegim sansimi gelisleri buradan sizlere yazarim…

  #23183
  Fatih

  Yok bir yanlış anlaşılma oldu galiba. 2 girişli değil, tek girişli vizem olacak. yani bir girişte 2 ay kalma limitim benim elimdede dönüş tarihi 4 ay sonrasına olan bir biletim ve. 3 ay sonrasına olan kamboçya biletim var. yani mantık çerçevesinde 1 ay göçmen ofisinde uzatma yapınca 3 ay sonrasına bilet sorun teşkil etmez gibi düşünüyorum. anladığım kadarıyla taylanda girişte dönüş biletinin tarihiyle ilgili bir problem olmuyor. sanırım hava yolu şirketinin problem çıkarması olası ama onun içinde yukarda bahsettiğim ikna edice sebeplerim var ve sorun yaratmaz heralde..

  #23198
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Evet yanlış anlaşılma olmuş, 2 aylık vize dediğinizi ben 2 girişli vize olarak algılamışım.

  Hem Kamboçya biletinizin olması, hem de Türkiye dönüş biletinizin olması sebebiyle bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Uçağa binerken dönüş biletinizi göstermek yeterli olacaktır. Tayland’a girişte ise uçak bileti falan soracaklarını sanmıyorum, zaten uzun kuyruklar oluyor, bir de onunla uğraşmazlar. Bu tür soruların sadece bazen karadan sınır geçişlerinde sorulduğu duyumları geliyor.

  Dediğiniz gibi ikna edici sebepleriniz var, seyahatini planlamış ve uçak biletlerini almış bir turistsiniz. O yüzden de problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

  #23199
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Sayın “Turk pasaportu maduru”,

  Kuala Lumpur’dan vize alamamanıza üzüldüm. Dediğiniz gibi bir de Penang’dan deneyin, ben daha önce oradan kolaylıkla almıştım. Ancak, tek girişli vize almayı düşünüyorsanız 2 veya 3 ay sonrasına Tayland çıkışlı bir uçak biletinizin olması da iyi olur. Bu belki turist olduğunuz ve Tayland’da kalıcı olmadığınız konusunda daha ikna edici olur.

  Bir de, Malezya’dan Tayland’a giriş yaparken problem yaşama ihtimaliniz var, buna karşı da hazırlıklı olun. Ben 2-3 sene önce Penang’dan vizemi alıp buradan bir minibüsle Tayland’a doğru yola çıkmıştım. Fakat Sadao sınır noktasında Türk pasaportum olduğunu görünce beni yüzlerce kişinin içinden ayırmışlardı ve de yanımda 20,000 baht para olması gerektiğini söylemişlerdi. Ben olmadığını söyleyince de “pasaportun arasına 500 baht koy” demişlerdi. Şimdi işler iyice sıkılaştı, ve Malezya sınırından sürekli bu tür haberler geliyor. O yüzden mümkünse yanınızda 20,000 baht nakit, Tayland çıkışlı uçak bileti ve Tayland’da otel rezervasyonu belgesi olsun.

  Tıpkı nickiniz gibi maalesef hepimiz Türk pasaportu mağduruyuz. Ben zamanında imkanım varken Britanya pasaportu almadığıma pişmanım. Avrupa’da zorluk yaşadığımız yetmezmiş gibi Asya’da da zorluk yaşıyoruz.

  Size iyi şanslar dilerim, söylediğiniz gibi gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim.

  İyi günler

  #23200
  Turk pasaportu maduru

  Keremcan bey mesajiniz icin tesekkür ederim. Evet Türk pasaportu sahipleri Taylanda kara yolu ile girmek istiyorsa yine sorun yasiyorlar. Dediginiz gibi bir kenara ayiriyorlar bizleri ne yazikki, benide konsoloslukta ayirdilar herkezde bana bakmaya basladi Türkiye nin bu denli deger kaybetmesi gercekten cok üzücü.
  Ben Penang ta 5 gün kalip tekrar Kualalumpur a gelip ucak ile Chiang Mai ye gidecegim eger Penang ta vize alirsam 3 ay daha Taylandta kalacagim eger vize alamazsam 2 ay kalip Filipinlere yada Malezyaya gidecegim. Bu kez Penangta Konsolosluga gittigimde Taylandtan cikacagimi gösteren ucak biletide götürecegim bakalim neler bekliyor beni 🙂
  Taylandta askeri darbenin oldugundan beri cok fazla yasa degisti, artik burada uzun kalan turist istemiyorlar malesefki.

  #24256
  M.Fevzi Gavremoglu

  Merhaba Keremcan Bey,
  Daha önce 3 gün ve 10 gün olmak üzere Tayland’da kaldım.
  Bu yıl Ekim ve Aralik aylarında toplam 50 gün kalmak istiyorum.
  THY gidiş-dönüş biletim mevcut. Dahası Bangkok-Chiang Mai-Ko Samui- Pattaya otel rezervasyonlarım var.
  Bu durumda, elimdeki doküman ile Tayland Ankara Büyükelçiliğine 60 günlük vize başvurusu mu yapmalıyım?
  Ya da vize almadan Tayland’a gidip, 30 gün sonrasında yetkililere başvurarak temdit mi istemeliyim?

  Not: Ayrıca Bangkok Laos Elçiliği’nden vize alarak Vientiane’ ye geçmek istersem Tayland sınırında sorun olur mu?
  Teşekkürler.

  #24261
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle geç cevap için özür dilerim. Yakın zamanda sunucu değişikliği yapmıştım ve teknik bir aksaklıktan dolayı mesajınızla ilgili bilgilendirme gelmemiş.

  Sorunuza gelince, söylediğiniz gibi Tayland’a gittikten sonra 30 gün bitiminde bir göçmen bürosuna giderek vizenizi 30 gün uzatabilirsiniz, veya Türkiye’den turist vizesi alabilirsiniz.

  Türkiye’den alınan tek girişli turist vizesinin ücreti 40$, bu da yaklaşık 1400 baht yapıyor. Tayland’da bir göçmen bürosundan uzatma yaparsanız ise ücret 1900 baht. Yani Türkiye’den vize alırsanız 500 baht kadar kara geçmiş oluyorsunuz.

  Bir de şu var, haberleri muhtemelen takip ediyorsunuzdur, Bangkok bombacısının Türk olduğuna dair güçlü şüpheler var. Bu yüzden, küçük de olsa Tayland’da göçmen bürosunda Türk olduğunuz için zorluk çıkartma ihtimalleri var diye düşünüyorum.

  Yani sonuçta size kalmış, ancak belki Türkiye’den tek girişli vize başvurusu yaparak sağlama alabilir ve 2 ay boyunca kesintisiz Tayland’da kalabilirsiniz.

  Laos konusuna gelince, bu ülke uzun zamandır Türklere vize konusunda zorluk çıkartıyor. Bangkok’taki elçilikten vize almanın zor olduğu konusunda duyumlar var. Size bu siteye bakmanızı öneririm, burada güncel bilgiler var. Mesela en son yazan arkadaş, sonradan iptal ettiği Laos uçak bileti ve kredi kartı fotokopisiyle Bangkok’tan vize alabilmiş. Khon Kaen’deki Laos konsolosluğundan vize almak ise çok kolay, hiç bir şey istemiyorlar. Buradan direkt Vientiane’a devam etmek mümkün.

  Laos’tan Tayland’a geri karayoluyla dönerseniz, yukarıda bahsettiğim sebeblerden dolayı zorluk çıkartma ihtimalleri var. Dönüş uçak biletiniz ve otel rezervasyonlarınız olduğunu söylemişsiniz,bunların yanı sıra bir de yanınızda 20,000 baht nakit para olduğunu görmek isteyebilirler. Bütün bunları gösterdiğiniz takdirde ülkeye girişinize izin vermek zorundalar,

  Mesela ben Türkiye’deki Tayland konsolosluğuna saldırı olduktan 1 hafta sonra Tayland’dan çıkış-geri giriş yaptım, Türk olduğumu görünce beni ayırıp biraz sorguya çektiler, ayrıca dönüş uçak bileti ve 20,000 baht göstermemi istediler. Yani Türklerin yaptığı bazı sorumsuzca eylemlerin cezasını biz çekiyoruz maalesef. Size şimdiden iyi şanslar dilerim.

  İyi günler

  #24264
  M.Fevzi Gavremoglu

  İlginize teşekkürler.
  2 Kasım 2015 Ankara-Bangkok ve 21 Aralık 2015 Bangkok-Ankara gidiş-dönüş THY uçak biletim var.

  Bangkok’a indiğimde, Laos Elçilıği’ne aşağıdaki dokümanla başvuracağım.

  23 Kasım Lao Airlines, Chiang Mai-Luang Prabang (4 gece)
  27 Kasım Lao Airlines, Luang Prabang-Vientiane (4 gece)
  01 Aralık Bangkok Airways, Vientiane-Bangkok uçak biletlerim
  ve 8 gece Luang Prabang ve Vientiane otel rezervasyonlarım mevcut.

  19 gün Tayland’ da kaldıktan sonra; 8 gün için Laos’a geçip, hava yoluyla Tayland’ a geri dönmeyi düşünüyorum.
  Teoride sanıyorum herşey normal. Olağanüstü bir durum olmazsa, vize almayı umuyorum.
  Önerileriniz olursa sevinirim.
  Teşekkürler.

  #24265
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Anlattığınız plana göre herhangi bir Tayland vizesi almanıza veya göçmen bürosundan uzatma yapmanıza gerek yok. Tayland’a havayolu ile her girişinizde yeni bir 30 gün kalma hakkınız oluyor. Ülkeye 2 Kasımda ilk girişinizde 30 gün kalma hakkınız olacak, daha sonra tekrar 1 Aralıkta giriş yaptığınız zaman yeni bir 30 gün kalma hakkınız olacak.

  Gezinizi oldukça iyi bir şekilde planlamışsınız ve tüm biletlerinizi almışsınız, bir problemle karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Sadece Bangkok’ta Laos elçiliği kredi kartı fotokopinizi isteyebilir.

  Güzel bir rota planlamışsınız, şimdiden keyifli bir gezi dilerim.

  #24272
  m.Fevzi Gavremoglu

  Çok teşekkürler Keremcan Bey!

  #24307
  Tolga

  Selam,

  Ben 5 senedir kislari mi Phuket de geciriyorum. Orda birde condo aldim. Hafta ya Ankara da Vize basvurusu yapicagim. Duyduguma gore 3 aylik tan double Vize veriyorlarmis. Benim Italyan ve Rus arkadaslarimda kendi ulkelerinden bu Vize yi aliyorlar. Aslen 2 aylik ama 1 aylik da göçmen bürolarından uzatılıyor ve 6 ay kalabiliyorsunuz ama yine de 3. Ayın sonunda yurt dışına çıkıp gelmeniz gerekiyor. Benim sorum bu vizeler tek girişli. Bu aralarda insanın işi çıkabilir ve ya baska bir ulke ye gezmeye gitmek isteyebilirsiniz. Sizin vize sayfanızda re-entry diye bir bölüm gördüm. Yani bu bahsettiğim tek girişli vize yi bu re entry formu ile multiple girişli hale getirmek mümkün mü?multiple giriş dediğiniz kac giriş? Ya da sınırsız sekilde girip cıkabiliyormusunuz bu 3800 bahtı öderseniz ! E peki bunu neden elçilikten alamıyoruz daha vize ye başvururken? Sadece Tayland daki göçmen buralarından mı alabiliyoruz? Son aldığım malumata göre 22 Kasım’dan itibaren eskisi gibi 6 aylık vize uygulaması başlayacakmış . Fakat bu son malum olaylardan sonra Türkİye ye karşı tutumlarının ne olucagımı bilemiyorum. Sizin bu yeni vize uygulaması için bir duyum aldınız mı?

  Tesekkurler

  Tolga Erden

  #24308
  Keremcan Büyüktaşkın
  Anahtar yönetici

  Merhaba,

  Bahsettiğiniz re-entry hakkı sadece Göçmen Olmayan (Non Immigrant) vizeler için geçerli. Turist vizeleri için geçerli değil. Eğer bir giriş hakkınızı kullanarak ülkeye giriş yaparsanız ve sonra çıkış yaparsanız o giriş hakkı kullanılmış oluyor.

  Söylediğiniz üzere Kasım ayında 6 ay süreyle geçerli multiple entry yeni bir vize uygulamaya konacak. Ancak bu vizeyi Türkiye’deki Tayland elçiliği veya konsolosluğu verecek mi bilmiyorum. Bu konuyu kendilerine danışabilirsiniz. Bu vizeyi muhtemelen Tayland’ın komşuları Laos gibi ülkelerden almak da mümkün olacak.

  İyi günler

20 yazı görüntüleniyor - 1 ile 20 arası (toplam 20)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.